A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oprócz wielkich miast, takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, na mapie turystycznej polski warto również zwrócić uwagę na punkty, które — pierwszy rzut oka — nie wyróżniają się niczym szczególnym. W rzeczywistości zachwycają pięknym krajobrazem, zabytkami i fascynującą historią. Oto 3 najciekawsze miasteczka w Polsce, które warto odwiedzić.

Szydłów — miasto śliwek i opowieści o rycerzach

To położone w województwie świętokrzyskim miasto zyskało już takie przydomki jak „śliwkowa stolica”  czy „polskie Carcassonne”, głównie dzięki doskonałej kondycji średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich. Za największy skarb Szydłowa uznaje się zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły. Jak podaje portal swietokrzyskie.travel:

Król wizytował Szydłów aż 17 razy, dlatego jego miejsce zamieszkania musiało spełniać normy godne króla.

Pozostałe fortyfikacje i bramy miejskie pozwalają przenieść się w klimat z czasów średniowiecza, z kolei Muzeum Zamków Polskich w Skarbczyku umożliwia poznanie kluczowych faktów historycznych. Ponadto co roku w sierpniu w Szydłowie obchodzi się słynne „Święto Śliwki”. Z tej okazji na placu zamkowym odbywają się pokazy artystyczne, koncerty czy degustacja różnych odmian śliwek, które uznaje się za najbardziej charakterystyczny owoc Szydłowa. Szacuje się, że właśnie z tego miejsca oraz innych okolicznych sadów pochodzi aż 20% wszystkich polskich śliwek.

Szydłów 25 lipca 2020 roku. Nocne zwiedzanie z pochodniami zamku i innych zabytków  Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Miasteczko na Warmii — Reszel

Reszel to miasteczko na granicy historycznej Warmii i prawdziwa perła tego regionu. Dzięki niesamowitej atmosferze, zabytkom i malowniczym widokom obecnie miasto widnieje na prestiżowej liście zabytków UNESCO. Pomimo wielu atrakcji turystycznych, takich jak kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, słynny zamek biskupów warmińskich czy gotyckie mosty, na miejscu nie natkniemy się na tłumy turystów. Nie bez powodu — gwarantują to bowiem międzynarodowe zasady. Jak informuje Magazyn Travelist: Reszel jest pierwszym w Polsce miasteczkiem, które przystąpiło do Cittàslow (w dosłownym tłumaczeniu “powolne miasto”). Mieszkańcy takich miejscowości kierują się następującymi zasadami:

Funkcjonować wolno, cicho, dokładnie i aktywnie, w trosce o środowisko, zachowanie różnorodności kulturalnej i regionalnych tradycji.

ReszelReszel Krzysztof Gach / Shutterstock

Wokół Bałtyku — Trzebiatów

Szachownicowa siatka ulic najstarszej części miasta przywodzi na myśl pozostałości po średniowieczu — i słusznie. W Trzebiatowie znajdują się cztery średniowieczne kościoły, na dodatek każdy jest innego wyznania. Jeden z nich pełnił nawet funkcję latarni morskiej. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego regionu jest pałac w Trzebiatowie, budynek o długiej i skomplikowanej historii. Swego czasu mieszkała w nim autorka pierwszej kobiecej powieści romantycznej w Polsce. Podczas wizyty w tym niewielkim miasteczku warto odwiedzić słynny ratusz miejski z XVIII wieku, wspiąć się na 90-metrową wieżę gotyckiego kościoła Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny czy przespacerować się po klimatycznych uliczkach. Ponadto Trzebiatów wyróżnia się także jednym z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w północnej części naszego kraju.

TrzebiatówTrzebiatów Piotr Wytrążek / shutterstock

źródło: Magazyn Travelist, swietokrzyskie.travel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTour de Pologne. Holender Olav Kooij wygrał w Lublinie
Następny artykułVital Heynen tęskni za nami