A A+ A++

Sofa Altair z portem USB i stolikiem. Ten polski mebel wypoczynkowy odnajduje się w domach na całym świecie. Czy będzie ‘ikoną designu’? [CYKL POLSKI DESIGN]  Fot. Comforty

– Wierzę, że w architekturze musi być coś więcej, niż można zobaczyć na pierwszy rzut oka, coś, co trzeba odkryć, a co my, jako obserwatorzy, powinniśmy odnajdować na kilku poziomach – powiedział Jürgen Mayer H., niemiecki architekt i artysta, który projektuje również formy użytkowe. Uważany jest za jednego z najbardziej kreatywnych twórców w swojej dziedzinie, który potrafi pozytywnie zaskakiwać swoimi projektami. Tak było na przykład z kolekcją mebli wypoczynkowych Mosaic, którą stworzył dla marki Bisazza w 2007 roku. Projektant użył materiału, który wydawał się twardy, a po dotknięciu okazało się, że jest miękki i przytulny. Produkt odniósł duży sukces międzynarodowy. Dlaczego? Mayer twierdzi, że ludzie uwielbiają być tak zaskakiwani. Czy to więc sposób na idealny mebel? Pewnie, że nie, ale “efekt zaskoczenia” to jeden z tych, które zbliżają do sukcesu na arenie międzynarodowej. Polskie marki też mają coś do zaproponowania w świecie designu. Nasze rzemiosło i wizję rodzimych projektantów doceniono za granicą. Poznajcie rodzime meble wypoczynkowe, które odnajdują się w domach na całym świecie. 

Comforty: Meble wypoczynkowe tej marki zadebiutowały na mediolańskich targach iSaloni

Meble wypoczynkowe z kolekcji Ume, którą zaprojektowała Maja Ganszyniec.Meble wypoczynkowe z kolekcji Ume, którą zaprojektowała Maja Ganszyniec. Fot. Comforty

Był rok 2014, kiedy podczas 50. edycji Salone Internazionale del Mobile, w słynnym Superstudio Più, kolekcja mebli wypoczynkowych Comforty zadebiutowała przed fanami wzornictwa przemysłowego z całego świata. Od tamtej pory stoisko marki prezentuje piękną ofertą i ekspozycję produktową każdego roku. Dziś to nie tylko sofy czy fotele, ale stoły, stoliki, łóżka i regały. W ofercie są różnorodne meble o unikalnym wzornictwie i dobrym rzemiośle, które projektowane są według najnowszych trendów wnętrzarskich. Meble wypoczynkowe i inne wyposażenie do domu powstaje z naturalnych materiałów. Tworzone jest z litego drewna, marmuru, stali, betonu, naturalnych fornirów oraz wysokiej jakości tkanin znanych producentów z Włoch, Skandynawii i Beneluksu. To kolekcje o współczesnej, często też wyrafinowanej formie. 

Kto i co stoi za sukcesem firmy z Nowych Skalmierzyc, która jest obecna na polskim rynku meblarskim od 2000 roku? Nie tylko marketing marki! Za świetne efekty odpowiadają przede wszystkim zdolni polscy rzemieślnicy oraz projektanci, którzy współpracują z Comforty, a ich nowoczesne wizje projektowe doceniane są na świecie. Wśród nich są: Tomek Rygalik, Maja Ganszyniec, Dorota Koziara, Krystian Kowalski, Tomasz Agustyniak. Dla marki Comforty projektują też zagraniczni twórcy: Philippe Nigro, Anderssen & Voll Studio, Lucidi Pevere Studio czy Alessandro Mendini, który jest ikoną architektury i projektowania. Dzięki nim polskie meble wypoczynkowe i wiele innych kolekcji Comforty dekoruje dziś wiele prestiżowych miejsc w Polsce i za granicą, m.in. Muzeum Narodowe, Narodową Galerię Zachęta, Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i wiele polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie. Jest też wiele kolekcji z nagrodami, m.in. Must Have, które przyznawane są przez Łódź Design Festiwal oraz produktów, które prezentowane były w Museum Triennale w Mediolanie czy podczas London Design Week. 

Głównym bodźcem dla rozwoju kolekcji Comforty zawsze jest człowiek, jego indywidualne potrzeby, zarówno te związane ze zmieniającym się stylem życia jak i te estetyczne, związane z poszukiwaniem harmonii i kontynuacji.

– podkreśla marka Comforty na swojej stronie online. 

Polskie meble wypoczynkowe Scandicsofa znają najlepiej nasi sąsiedzi z Północy

Meble wypoczynkowe Scandicsofa to barwny wdzięk ubiegłego wieku i nowoczesne technologie. Zanim jednak stały się popularne w Polsce, zdobiły domy Brytyjczyków i Skandynawów, którzy pokochali ich linię stylistyczną i jakość. Wszystkie meble wypoczynkowe wykonują rzemieślnicy z długoletnim doświadczeniem, niektórzy mają za sobą nawet kilkadziesiąt lat pracy. To projekty, które mają prosty, a jednocześnie funkcjonalny design, w których liczy się każdy detal. Są też perełki z wdziękiem PRL-u i stylu art déco, które wyposażono w nowoczesne technologie oraz udekorowano naturalnymi tkaninami o wysokiej jakości. Ceny? Są naprawdę dobre. 

Musztardowe łóżko Delikate w stylu art déco.Musztardowe łóżko Delikate w stylu art déco. Fot. Scandicsofa

Łóżka marki Scandicsofa mają welurowe i bawełniane tapicerki, a także wykończone są w różnych stylach. W ofercie są meble wypoczynkowe do sypialni o ponadczasowym i klasycznym stylu, który jest charakterystyczny dla skandynawskiego designu, jak również modele o nowoczesnej, prostej i dość eleganckiej linii wzorniczej. Przykładem jest piękne łóżko Delikate, które wykonano w stylu art déco. W naszym “top of the tops” jest też musztardowy model Klematisar Bergen tapicerowany welurem. To świetny przykład mebli wypoczynkowych “nowego PRL-u”. 

W ofercie marki nie brakuje też narożników, sof, podnóżków i foteli. Są różnokolorowe modele Krasse – wypoczynkowe meble “na wypasie”, które stworzono z PRL-owskich wspomnień. Barwne fotele Vallmor  inspirowane kultowym projektem 366 Józefa Chierowskiego czy meble wypoczynkowe Orkidé i Klematisar, które najlepiej odnajdują się w niebanalnych salonach vintage, retro czy mid-century. 

Vallmor - fotel, który przypomina kultowy projekt 366 Józefa Chierowskiego.Vallmor – fotel, który przypomina kultowy projekt 366 Józefa Chierowskiego. Fot. ScandicSofa

Meble wypoczynkowe do salonu i sypialni, które tworzy marka to połączenie nowoczesności i świetnych tradycji meblarstwa. Jak widać, wiele z nich jest też wzorowanych na PRL-owskich perełkach designu.

To praca człowieka i poszanowanie najlepszych tradycji rzemiosła daje ostateczny, niepowtarzalny i wysokiej jakości efekt – piękne, wygodne i trwałe meble. Dlatego zatrudniamy wyłącznie najwyższej klasy fachowców, dbających o najmniejsze detale. Uważamy, że ręce zdolnego rzemieślnika to najbardziej precyzyjna linia produkcyjna

– wyjaśnia marka na swojej stronie Scandicsofa.pl.

BENIX: Od jednoosobowej działalności do fabryki, która wysyła meble w świat

Polskie meble wypoczynkowe mają szansę na sukces za granicą. Firma BENIX z Mroczenia w województwie wielkopolskim jeszcze w 1993 roku była jednoosobową działalnością gospodarczą. Dziś ma dwa obiekty produkcyjne, każdy o powierzchni 80 000 mkw, dysponuje nowoczesnymi maszynami i zatrudnia 1200 pracowników. Swoje produkty wysyła w świat, prezentuje w mediach oraz wygrywa konkursy meblarskie. Narożnik Grenada od tego producenta to nowoczesna propozycja mebla wypoczynkowego z regulowanym elektrycznie siedziskiem, które ma funkcję rozsuwania do przodu. Projekt nagrodzono w tym roku Złotym Medalem targów Meble Polska 2020, na których pojawili się najlepsi producenci mebli w Polsce. Są też inne ciekawe meble wypoczynkowe do salonu. Narożnik Livio zdobił na przykład dom modelek w programie Top Model 2019.

Czy nowoczesna wizja projektantów i precyzyjne rzemiosło pozwolą zaprezentowanym meblom wypoczynkowym zaistnieć na stałe w świecie designu? Czy te formy użytkowe zaskoczą i spodobają się kolejnym pokoleniom? W tych meblach jest “coś więcej”, dlatego trzymamy kciuki, żeby tak było. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowości
Następny artykułKoronawirus w natarciu