A A+ A++

16.06.2020r. 13:57

Z informacji spółki wynika, ze 16 czerwca 2020 r. zapadła decyzja o przejściu do kolejnego etapu procesu sprzedaży udziałów Taurona Ciepło i rozpoczęciu negocjacji umowy sprzedaży. Podmiotem, z którym negocjuje Tauron jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, któremu udzielono wyłączności negocjacyjnej na okres sześciu tygodni.

Jednocześnie Tauron zastrzegł, że na podstawie przebiegu negocjacji może podjąć decyzję o przedłużeniu przyznanego oferentowi okresu wyłączności na czas niezbędny do finalizacji negocjacji dokumentacji transakcyjnej.

Negocjacje mają na celu określenie warunków potencjalnej transakcji sprzedaży całego posiadanego pakietu udziałów w Taurona Ciepło. Według Taurona ewentualne przejęcie kontroli nad Tauron Ciepło przez inwestora nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Spółka zwraca też uwagę, że zawarcie ewentualnej transakcji będzie wymagało w szczególności uzyskania stosownych zgód korporacyjnych oraz zgód instytucji finansujących działalność Grupy Kapitałowej Taurona.

– Tauron Ciepło to stabilna spółka działająca w regulowanym segmencie rynku. Jednak dziś przyspieszamy realizację Zielonego Zwrotu i wchodzimy w Odnawialne Źródła Energii. Sprzedaż segmentu ciepłowniczego ułatwi nam zieloną transformację – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona Polska Energia. – Zakończenie badania due dilligence to istotny krok w procesie sprzedaży aktywów Tauron Ciepło. Udzielenie wyłączności umożliwia rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji z PGNiG mających na celu określenie warunków potencjalnej transakcji – dodaje prezes.

– Po przeprowadzeniu due dilligence Tauron Ciepło doszliśmy do wniosku, że ewentualne kupno aktywów tej spółki będzie wspierać realizację planów PGNiG w obszarze ciepłownictwa. Inwestycje w tym obszarze wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności Grupy – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. – Już teraz – poprzez PGNiG Termika – jesteśmy drugim graczem na rynku ciepłowniczym w kraju i aktywnie poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji. Jednocześnie będziemy inwestować tak, by możliwe było zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego w przejmowanych ciepłowniach. To nie tylko zwiększy synergię tych jednostek z całą grupą, ale i dostosuje rozwiązania w nich stosowane do wymogów unijnych – dodaje prezes PGNiG.

Tauron Ciepło prowadzi działalność związaną w głównej mierze z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej. Spółka dysponuje sieciami ciepłowniczymi o łącznej długości 857 km zlokalizowanymi w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na moce wytwórcze Taurona Ciepło składa się łącznie 1160 MWt mocy cieplnej oraz 347 MWe mocy elektrycznej, które ulokowane są w trzech elektrociepłowniach oraz w ciepłowniach lokalnych. Tauron Ciepło dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Firma ma ok. 4 tys. węzłów cieplnych i obsługuje ok. 3,5 tys. klientów takich jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.

W 2019 r. Tauron Ciepło sprzedał 12,01 PJ ciepła, przy produkcji własnej na poziomie 6,02 PJ oraz energii elektrycznej netto na poziomie 1,20 TWh.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCEZ zakończył proces sprzedaży dwóch farm wiatrowych
Następny artykułObwieszczenie Stosty Piaseczyńskiego o nr ARB.6740.1.26.2017.KS o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia zamiennego na realizację inwestycji drogowej – decyzji nr 9/2018 z dnia 18.04.2018r. dot. budowy dróg gminnych ul. Polnej na odc. od ul. Urbanistów do ul. Moniuszki oraz fragment ul. Moniuszki na odc. od ul. Polnej do ul. Wschodniej w miejscowości Chyliczki.