Tegoroczne 23. Tatrzańskie Wici rozpoczną się 7 lipca Memoriałem im. Stanisława Trebuni Tutki w ramach XXI Dunajeckiego Grania w Białym Dunajcu. Cykl imprez zakończy się 15 września w Leśnicy, gdzie zorganizowany zostanie XVIII Festyn Bacowski i redyk.
– Cieszę się, że ta idea i pomysł, który powstał 23 lata temu ma się dobrze, ku utrapieniu starosty, bo jest dużo zaproszeń. Obiecuję, że z wicestarostą będziemy tak robić, żeby być na każdej imprezie – śmiał się Andrzej Skupień otwierając konferencję. – Życzę przede wszystkim, aby każdy miał dobrą pogodę na tych wydarzeniach, bo są to imprezy plenerowe – dodał.
Tatrzańskie Wici rozpoczną się już w pierwszy weekend wakacji 7 lipca w Białym Dunajcu od XXI Dunajeckiego Grania. Następnie będą wybory Nośwarniyjsej Górolecki, wybory Cepra i Ceperki, wybory Harnasia, Strażackie Śpasy, zawody w jedzeniu bundzu na czas, wybory Gaździny, wybory Królowej Miodu, zawody wędkarskie i wiele innych atrakcji. Każde z wydarzeń, to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do poznania góralskiego folkloru, a także możliwość zdobycia świetnych nagród w konkursach.
– My sami też potrzebujemy się spotkać i ucieszyć. Ta pandemia zepsuła ten stary zwyczaj, że człowiek do drugiego szedł, kiedy sobie namyślał. Teraz jak nie zadzwoni się tydzień wcześniej i się nie umówi, to strach wchodzić do chałupy. Te imprezy pozwolą ten zwyczaj odbudować i się spotkać. Chcemy pokazać, że ta nasza kultura ma się dobrze. Śpiew, taniec, zwyczaje, a też chcemy pokazać tą część gazdowską, która ma się trochę słabiej. Będziemy promować przy tych wydarzeniach oscypka, ale też kulturę – mówił Andrzej Skupień.
Po przedstawieniu wszystkich wydarzeń głos zabrał wicestarosta tatrzański. – Jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich i za to chcę pięknie podziękować. Smuci mnie tylko, że są wszystkie gminy reprezentowane, a z Zakopanego nie ma nikogo. Pochodzę z Zakopanego i te 20 lat temu byłem współorganizatorem Harendziańskich Zwyków. Ta impreza przez wiele roku była organizowana. Była to fajna impreza, na którą ludzie się schodzili. Przychodziły rodziny, sąsiedzi, ale też turyści. Nasz powiat jest typowo turystycznym powiatem, który jest perłą na mapie Polski. Szlifujemy ją przez pokazywanie tej kultury i tradycji. Będę namawiał harędzianów, żebyśmy wrócili do tej imprezy – zapowiadał Wawrzyniec Bystrzycki.
e/r
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS