A A+ A++

Na Podkarpaciu trwa II Festiwal Kultury Lasowiackiej. Tarnobrzeg również znalazł się na mapie wydarzeń organizowanych w jego ramach. Patronat medialny nad nimi sprawuje „Tygodnik Nadwiślański”.

Pierwszym punktem tarnobrzeskiej odsłony festiwalu było stworzenie muralu Marii Kozłowej – założycielki zespołów Lasowiaczki i Cyganianki, artystki ludowej, regionalistki, a także mieszkanki Machowa, który musiała opuścić kiedy w miejscu wioski powstała kopalnia siarki. Mural stworzył znany artysta malarz i twórca cyklu malunków na stodołach i ścianach w całej Polsce Arkadiusz Andrejkow.

W piątek, 9 września, w Centrum Natura 2000 ruszyła Akademia Lasowiaka. Mali uczestnicy mogli dowiedzieć się kim byli Lasowiacy i wzięli udział w warsztatach plastycznych. Tego dnia miała również swą premierę książeczka „Jestem mały Lasowiaczek” z opowieścią o lasowiackim sercu, kolorowankami, łamigłówkami i kompendium wiedzy o Lasowiakach. W południe odbył się wykład dla młodzieży i dorosłych. Janusz Wepsięć – przyrodnik i regionalista opowiedział o rzece Smarkatej i Lesie Zwierzynieckim jako echach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Z kolei wieczorem dr Elżbieta Wiącek z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ wygłosiła wykład pt. „Żegnaj moja wiosko… Pamięć o Machowie i kulturze lasowiackiej w twórczości Marii Kozłowej”. Dzień zakończyła debata o tym co to znaczy dzisiaj być Lasowiakiem i kto nim jest.

11 września festiwal przeniósł się na plac B. Głowackiego. Stanęły tam stoiska ze zdrową żywnością, rękodziełem i prezentacjami artystycznymi. Można było spróbować lasowiackich przysmaków, wykonać własnoręcznie bibułkowe kwiaty czy wspólnie z Fundacją GA MON ozdobić w lasowiackie wzory koszulki. Odwiedzając Podwórko Dziadka Jana  można było poznać drewniane zabawki wykonane przez artystę Jana Puka. W programie były też występy śpiewacze, taneczne i obrzędowe. Fot. R. Nieckarz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułModlitwa podczas Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich
Następny artykułMistrzowie powiatu: OSP Prusice i OSP Olszanica