A A+ A++

Najlepsze powietrze jest na osiedlu Serbinów, najgorsze zaś w Wielowsi – wyniki analizy jakości powietrza w Tarnobrzegu, w oparciu o dane z platformy Airly, zaprezentowała podczas minionej sesji RM Jolanta Hyla, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

Najgorszej jakości powietrze w Tarnobrzegu jest w okresie świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

Jak wyjaśniła naczelnik Hyla: cyt: W oparciu o analizę danych zgromadzonych przez platformę Airly jakość powietrza w Tarnobrzegu jest na dobrym poziomie. Na tle całego Województwa Podkarpackiego, Tarnobrzeg wykazuje w okresie jesienno – zimowym bardzo zbliżone wyniki jakości powietrza, natomiast w okresie wiosenno-letnim jakość powietrza jest znacznie lepsza

– W okresie wrzesień 2021r. -wrzesień 2022r., obszar całego miasta jak i poszczególne jego osiedla zanotowały wzrost jakości powietrza w odniesieniu do okresu wrzesień 2020r. – wrzesień 2021 r.
W okresie wrzesień 2021r-wrzesień 2022 r., osiedle Serbinów wykazało najlepszą jakość powietrza, natomiast osiedle Wielowieś wykazało najgorszą jakość powietrza – mówiła naczelnik.

Zgodnie z treścią prezentacji, najwyższy przyrost poprawy jakości powietrza w okresie wrzesień 2021r-wrzesień 2022 r zanotowało osiedle Miechocin.

– Osiedla charakteryzujące się przewagą zabudowy jednorodzinnej wykazują gorszą jakość powietrza niż osiedla posiadające przewagę zabudowy wielorodzinnej. Na taki stan rzeczy w dużej mierze wpływ obecność startych kotłów na paliwo stałe w poszczególnych gospodarstwach domowych, rodzaj spalanego paliwa oraz przemysł komunikacyjny – kontynuowała J.Hyla dodając, iż:

Najwyższe pliki wykresów jakości powietrza (tj. punktowo wysoki lub bardzo wysoki indeks CAQI) przypadają na te same okresy w roku na każdym obszarze w mieście, tj. okres bożonarodzeniowy oraz okres wielkanocny, co może świadczyć o zwiększonym użytkowaniu kotłów przez gospodarstwa domowe oraz o zwiększonym natężeniu transportu komunikacyjnego

Kończąc swoje wystąpienie naczelnik wymieniła trzy czynniki, które mają mieć wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście. 

– Znaczna poprawa jakości powietrza do roku ubiegłego może świadczyć o: wymianie przez część gospodarstw domowych kotłów do spalania paliw stałych na te charakteryzujące się wyższą sprawnością i generujące mniej zanieczyszczeń, wymianie przez część gospodarstw domowych kotłów do spalania paliw stałych na kotły gazowe i zwiększeniu świadomości mieszkańców, co do szkodliwości niskiej emisji – dodała J.Hyla.

prezentacja-powietrze_1912310

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRysunki Mleczki na papieskim szlaku w Wadowicach. Kuria ma wątpliwości
Następny artykułMyślenice. Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim – poznaj zwycięskie projekty!