A A+ A++

Podczas ostatniej sesji tarnobrzescy radni podjęli uchwałę o zniesieniu 15 pomników przyrody. Dotyczy to dębów szypułkowych rosnących w Lesie Zwierzynieckim.

Drzewa te zostały wpisane na listę Pomników Przyrody podczas ubiegłorocznej akcji, w ramach której prawną ochroną objętych zostało 170 najbardziej okazałych drzew rosnących w lesie w Zwierzyńcu. Teraz dęby te zostaną wycięte z powodu budowy drogi obwodowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie zniesienia pomników przyrody, na etapie ich ustanawiania, nie było kolizji z projektowaną drogą obwodową. Sytuacja ta uległa zmianie w trakcie dalszych prac projektowych, w ramach których zdecydowano się na połączenie ul. Marii Curie Skłodowskiej z drogą obwodową. Wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje wycinkę części obszaru lasu, w tym rosnących tam 15 pomnikowych dębów szypułkowych.

Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymała się radna Dominika Kliza.

PEŁNA TREŚĆ UZASADNIENIA

W dniu 29 maja 2019 r. Rada Miasta Tarnobrzega Uchwałą Nr XIII/117/2019, ustanowiła 62 pomniki przyrody na terenie „Lasu Zwierzyniec” w Tarnobrzegu, obejmujące 170 najbardziej okazałych drzew. Równolegle z pracami mającymi na celu powołanie w/w pomników przyrody w okresie lutymaj 2019 r. prowadzone było zadanie inwestycyjne pn.: „Budowa obwodnicy miasta Tarnobrzega”, w części dotyczącej opracowania dokumentacji projektowej dla w/w inwestycji. Na etapie powołania przedmiotowych pomników przyrody nie została stwierdzona kolizja dotycząca ich lokalizacji w odniesieniu do zakresu oddziaływania w/w zadania.

W trakcie dalszych prac projektowych, które miały zapewnić odpowiednią funkcjonalność projektowanej obwodnicy miasta, a także właściwy poziom skomunikowania wszystkich części miasta, w dniu 17.07.2019 r. przyjęto ostateczne rozwiązanie projektowe połączenia ul. Marii Curie Skłodowskiej z drogą obwodową. Powyższe rozwiązanie techniczne zwiększyło obszar oddziaływania inwestycji, w tym również w obrębie działki nr ewid. 742/11, obejmującej „Las Zwierzyniec”, na której zgodnie z Uchwałą Nr XIII/117/2019 ustanowiono pomniki przyrody. Powyższe rozwiązanie zostało przyjęte z uwagi na konieczność zapewnienia właściwego połączenia komunikacyjnego. Droga boczna od ul. Marii Curie Skłodowskiej – poprzez przejazd przez tory kolejowe i połączenie z ul. Zakrzowską stanowi na tym odcinku jedyne połączenie komunikacyjne pomiędzy osiedlami Serbinów i Piastów, a osiedlem Mokrzyszów – głównie na potrzeby użytkowania przez mieszkańców Tarnobrzega działek rolnych. Biorąc pod uwagę, iż projektowana obwodnica powoduje przecięcie w/w odcinka drogi bocznej od ul. Marii Curie Skłodowskiej, koniecznym było połączenie przedmiotowej drogi bocznej z projektowaną obwodnicą, a także wykonanie właściwego połączenia drogi serwisowej (po lewej stronie obwodnicy) z istniejącym układem komunikacyjnym – w taki sposób, aby pojazdy wyjeżdżające z drogi serwisowej posiadały możliwość skrętu w lewo i bezpośredniego przejazdu przez projektowane rondo w kierunku osiedla Mokrzyszów.

Przyjęcie takiego rozwiązania technicznego stanowić będzie połączenie komunikacyjne osiedli Serbinów i Piastów z osiedlem Mokrzyszów, a w szczególności zabezpieczy mieszkańcom możliwość dojazdu do nieruchomości gruntowych, które z uwagi na przebieg obwodnicy zostały pozbawione połączenia z ul. Zakrzowską poprzez istniejącą sieć dróg.

Zgodnie z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55) zniesienia formy ochrony przyrody – pomnika przyrody, dokonuje rada gminy w drodze uchwały. Projekt uchwały, wymaga uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Zniesienie formy ochrony przyrody – pomnika przyrody – następuje w razie utraty wartości przyrodniczych i krajobrazowych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych lub zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego.
W przedmiotowym przypadku wystąpiła przesłanka konieczności realizacji inwestycji celu publicznego, bez możliwości zastosowania rozwiązań alternatywnych.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie postanowieniem znak: WPN.623.19.2020.AM.2 z dnia: 08.07.2020 r. uzgodnił projekt przedmiotowej uchwały.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdwrócona hipoteka, renta dożywotnia – co zmieni nowelizacja art. 388 kc (dot. wyzysku)?
Następny artykułZaraziła się najprawdopodobniej podczas urlopu