A A+ A++

Poranną sekcję zamknął odcinek Maria de las Cruces, najdłuższy w tegorocznej edycji rajdu. Większość próby, przeszło 23 kilometry, znane jest części załóg sprzed 4 lat. Ucięto 4 km od startu i dołożono prawie 9 w końcówce. Oes pamięta na pewno Thierry Neuville, który w 2019 roku – jadąc wtedy z Nicolasem Gilsoulem – zaliczył poważny wypadek.

Droga zmienia się kilkukrotnie, stając się raz węższa, raz szersza. Szybkie partie mieszają się z krętymi. Obawy o ogumienie okazały się słuszne. Załogi Toyoty posiadające przede wszystkim miękkie mieszanki miały wielkie problemy z ukończeniem oesu.

Najlepiej przed obiadową przerwą spisali się Tanak i Jarveoja, liderzy rajdu, którzy dołożyli do swojej przewagi kolejne 7,6 s. Estończycy mieli cztery twarde opony. Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe byli drudzy i zostawili za sobą zespołowych kolegów z Hyundaia: Teemu Suninena i Mikko Markkulę [+15,7 s].

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen finiszowali na jednym kapciu [+46,7 s], Elfyn Evans i Scott Martin na dwóch [+56,2 s]. Zniszczona opona spowolniła też Takamoto Katsutę i Aarona Johnstona [+1.27,8 s].

W połowie sobotniej części rajdu na czele pozostają Tanak i Jarveoja. Świetny dobór opon pozwolił im zwiększyć przewagę aż do 47,8 s. Suninen i Markkula odzyskali drugą pozycję. Neuville i Wydaeghe awansowali na najniższy stopień podium [+1.03,0].

– Było w porządku. Oszczędzałem opony – mówił Suninen.

– Pierwszy dobry odcinek dla nas w tym rajdzie. Czułem się komfortowo. Jest dość wolny, a opony robią się gorące. Sporo czyszczenia. Gdyby nie ten wcześniejszy kapeć, pętla byłaby idealna – przekazał Neuville.

Evans i Martin wypadli z trójki [+1.16,8] i mają za sobą Rovanperę i Halttunena [+1.44,7]. Katsuta i Johnston pozostają szóści [+2.52,7]. Siódme miejsce należy do Gregoire’a Munstera i Louia Louki [+3.45,5].

– Mamy szczęście, że tu jesteśmy. Popełniliśmy wielki błąd z doborem opon. Nie spodziewaliśmy się, że zużycie będzie tak wielkie – przyznał Rovanpera.

– Niewiarygodne… Zmienimy koło i będzie w porządku – zapewnił Katsuta.

– Na początku się obróciliśmy. Przyciąłem zbyt mocno. Z powodu kurzu przez chwilę nie wiedziałem, gdzie jesteśmy. Opony się skończyły. Lewa tylna zaczyna się delaminować – opowiadał Munster.

Obserwuj również:

Oliver Solberg i Elliott Edmondson są ósmi w generalce [+4.50,5] i prowadzą w WRC 2, mimo stosunkowo dużej straty na odcinku. Za plecami mają Samiego Pajariego i Enni Malkonen. Finowie tracą do liderów kategorii 16,7 s. Dziesiątkę kompletują Alberto Heller i Luis Allende [+5,17,8], którzy kończyli OS9 na dwóch kapciach.

Podium WRC 2 uzupełniają Gus Greensmith i Jonas Andersson [+31,6 s]. Za nimi są Nikołaj Griazin i Konstantin Aleksandrow [+38,4 s] oraz Emil Lindholm i Reeta Hamalainen [+55,3 s]

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak na OS9 byli piąci i stracili do Griazina – najszybszego na próbie – 8,1 s. Po pętli utrzymali się na szóstej pozycji [+1.11,5], trzeciej w podkategorii Challenger.

– Zgodnie z przewidywaniami, tematem dnia, a na pewno poranka Rajdu Chile, był dobór opon i ich konsumpcja – przyznał Kajetanowicz. – Agresywny szuter powodował, że opony bardzo szybko znikały i niektórzy zawodnicy mieli pod koniec ostatniego odcinka duże trudności. My natomiast borykaliśmy się z nieco innymi problemami. Już na drodze dojazdowej do pierwszej próby wyłączyło się wspomaganie i jeszcze przez kilkanaście kilometrów dojazdówki włączało się i wyłączało. Podczas odcinka specjalnego auto też nie było w stu procentach sprawne, wspomaganie było większe lub mniejsze, ale na szczęście cały czas było. Ciężko się jechało i trudno było mi się skoncentrować. Myślę, że w obliczu tego, co nas spotkało pozycja, którą mamy, jest zadowalająca.

Czytaj również:

Wyniki po OS9:

1. Ott Tanak/Martin Jarveoja Ford Puma Rally1 1:47.45,9
2. Teemu Suninen/Mikko Markkula Hyundai i20 N Rally1 +47,8 s
3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe Hyundai i20 N Rally1 +1.03,0
4. Elfyn Evans/Scott Martin Toyota GR Yaris Rally1 +1.16,8
5. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen Toyota GR Yaris Rally1 +1.44,7
6. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston Toyota GR Yaris Rally1 +2.52,7
7. Gregoire Munster/Louis Louka Ford Puma Rally1 +3.34,5
8. Oliver Solberg/Elliott Edmondson Skoda Fabia RS Rally2 +4.50,5 [1 WRC2]
9. Sami Pajari/Enni Malkonen Skoda Fabia RS Rally2 +5.07,2 [2 WRC2]
10. Alberto Heller/Luis Allende Ford Puma Rally1 +5.17,8

14. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak Skoda Fabia RS Rally2 +6.02,0 [6 WRC2]

Filmowe podsumowanie:

Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, Skoda Fabia RS Rally2

Photo by: Kajto.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne informacje na temat obwodnicy Słubic. Na czym dokładnie polega rządowe wsparcie?
Następny artykułKanapkowe pasty warzywne. Z czego i w jaki sposób je przygotować?