A A+ A++

Przy dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego 11 znajdował się dom rodziny Grynszpanów. Była to żydowska rodzina, której potomek, Herszel Grynszpan zapisał się w historii świata… Obecnie w chodniku przy tej ulicy znajduje się tabliczka The Kesselman Museum (nr 9).

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Herszel Grynszpan urodził się w 1921 roku w Niemczech, ponieważ jego rodzina dziesięć lat wcześniej wyemigrowała tam z Radomska. Wkrótce potem znaleźli się oni, podobnie jak kilkadziesiąt tysięcy Żydów, w trudnej sytuacji, ponieważ prawo polskie oraz prawo niemieckie zostało zmodyfikowane tak, że mogli oni stracić obywatelstwo jednego i drugiego państwa (Izraela jeszcze wtedy nie było). W listopadzie 1938 roku młody Herszel Grynszpan przebywał w Paryżu. Otrzymał on informację, że jego rodzina została deportowana przy granicy z Polską. Polska nie chciała jednak wpuścić na swoje terytorium 15 tysięcy Żydów. Herszel w prywatnym odwecie postanowił dokonać zbrodni – zabić ambasadora Niemiec we Francji, hr. Joannesa von Welczka. Gdy przybył do ambasady, zastał tam trzeciego sekretarza Ernsta vom Ratha. Zastrzelił go (vom Rath zmarł kilka dni później) i dobrowolnie oddał się w ręce policji.

Niemcy wykorzystali ten zamach propagandowo. Na pogrzebie vom Ratha szef MSZ Trzeciej Rzeszy Joachim von Ribbentrop w mowie pogrzebowej określił zamach jako atak Żydów na naród niemiecki i powiedział: „Rozumiemy wyzwanie i przyjmujemy je”. W nocy z 9 na 10 listopada miały miejsce czystki rasowe, zwane potem nocą kryształową. Zginęło 91 Żydów, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, zdemolowano wiele domów, cmentarzy żydowskich, ok. 26 tysięcy Żydów trafiło do obozów koncentracyjnych.

Herszel Grynszpan wkrótce potem uciekł z więzienia, ale ponownie został schwytany przez podporządkowany Niemcom rząd francuski. Następnie został osadzony w obozie Sachsenhausen. Dalsze jego losy pozostają nieznane.

9 razy oglądano od początku 9 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNielegalna impreza w parku pod Brukselą. 132 osoby zatrzymane
Następny artykułSłużby specjalne II Rzeczpospolitej. Marek Krajewski wraca z nową książką