A A+ A++

W 2019 roku w regionach przybyło ponad trzy razy więcej nowoczesnej powierzchni biurowej niż w Warszawie (547 tys. mkw. vs. 162 tys. mkw.). Aż 25 proc. udziału w regionalnym rynku ma Kraków, goni go Wrocław (21 proc.), a podium domyka Trójmiasto (14 proc.).

  • Duża podaż przekłada się na łatwiejszy dostęp do przestrzeni dla wynajmujących.
  • Podczas gdy w stolicy wskaźnik pustostanów wynosi zaledwie 7,8 proc., we Wrocławiu wolnych pozostaje 13 proc. biur.
  • Natomiast Kraków, Poznań i Łódź mają 11 proc. wolnej przestrzeni biurowej – wynika z danych CBRE dotyczących regionalnego rynku biurowego.

Eksperci CBRE podkreślają, że po raz pierwszy łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych przekroczył wynik stolicy. Tym samym potwierdziły się prognozy firmy z 2018 roku.   

– Rynek regionalny w końcu wyrósł ponad poziom stolicy – zaznacza Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE. – Warto wyróżnić pierwszą trójkę. Kraków dobija do poziomu prawie 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej, Wrocław ma 1,2 mln mkw., a Trójmiasto depcze im po piętach zbliżając się do prawie 900 tys. mkw – dodaje Tyszkiewicz.

Wskazuje przy tym, że bardzo prężnie rozwija się też Poznań, gdzie rok do roku zasób powierzchni biurowej zwiększył się o prawie jedną piątą. Natomiast Łódź i Szczecin urosły o mocne 13 proc. w odniesieniu rok do roku. Dla porównania, Warszawa w tym samym czasie zyskała 162 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli 30 proc. mniej niż rok wcześniej.

W regionalnej Polsce przybywa zdecydowanie więcej biur niż w stolicy. W 2019 roku regiony zyskały ponad 547 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, podczas gdy Warszawa ponad trzy razy mniej – 162 tys. mkw. Na koniec 2019 roku łączny zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych wyniósł ponad 5,6 mln m.kw., co oznacza 14 proc. wzrost rok do roku.

Duża podaż idzie w parze z całkiem sporą ilością dostępnej powierzchni biurowej do natychmiastowego wynajęcia, chociaż nie wszędzie. Podczas gdy w Warszawie wskaźnik pustostanów wynosi tylko 7,8 proc., we Wrocławiu niewynajętej powierzchni jest całe 13 proc.

Kraków, Poznań i Łódź mają po 11 proc. wolnej powierzchni biurowej, a Lublin 9 proc. Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście, gdzie poziom pustostanów spadł do 5 proc., co świadczy o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Równie trudno o biuro w Katowicach i Szczecinie, gdzie wskaźnik pustostanów to tylko 6 proc.

Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W 2019 roku w Warszawie łącznie wynajęły ponad rekordowe 880 tys. mkw., podczas gdy w ośmiu głównych miastach regionalnych 692 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Największy poziom najmu w 2019 oku spośród miast regionalnych odnotowano w Krakowie – blisko 266 tys. mkw. (wzrost o 26 proc. rok do roku) oraz we Wrocławiu – 123 tys. mkw. Liderów goni Trójmiasto, gdzie wynajęto ponad 100 tys. mkw. powierzchni.

CBRE to firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. CBRE, z siedzibą główną w Los Angeles, zatrudnia ponad 90 000 pracowników (nie wliczając firm stowarzyszonych i partnerskich), obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w około 480 biurach na całym świecie (nie wliczając firm stowarzyszonych i partnerskich). 

Zobacz też: Nadchodzi przełomowy czas dla rynku magazynowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułFałszywy adwokat wyłudzał pieniądze metodą “na wnuczka”
Następny artykułInformacja ARIMR w sprawie terminu naboru wniosków o przyznanie pomocy z działania „Współpraca”