A A+ A++

Krótsze działanie latarni oraz oświetleń świątecznych – taki plan na oszczędzanie energii mają pracownicy Urzędu Miejskiego w Krynkach. W planach jest też ograniczenie zużycia prądu oraz zmniejszenie ogrzewania w weekendy.


Wydatki poniesione na energię elektryczną w gminie Krynki w całym 2021 r. wyniosły 355 728,82 zł. Można je porównać do kwoty, która została wydana w okresie od stycznia do września 2022 r. na ten cel – tj. 349 508,18 zł.

W związku ze znacznym wzrostem cen m.in. energii elektrycznej oszczędzanie jej staje się koniecznością. Gmina Krynki już wcześniej wprowadziła pewne działania, by zredukować koszty zakupu energii. Od kilku lat instalujemy panele fotowoltaiczne na potrzeby budynków użyteczności publicznej – Urzędu Miejskiego w Krynkach i biblioteki. Powstaje instalacja fotowoltaiczna przy budynku w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Natomiast Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach oraz orlik wyposażone są instalacje solarne do podgrzania ciepłej wody użytkowej. By oszczędzać energię, w lipcu br. rozpoczęto wymianę opraw na energooszczędne LED-y w oświetleniu ulicznym miasta Krynki oraz we wsiach Górany, Kruszyniany i Górka. W sumie wymienionych zostanie ponad 580 lamp. Od marca gmina Krynki skróciła już czas działania latarni o 4,5 godziny w nocy – informuje Emilia Szulborska-Żyndul, kierownik referatu organizacyjnego z kryńskiego urzędu.

Pomimo inwestycji, które miały na celu oszczędzanie energii, koszty wydane na prąd nadal rosną.

– Mamy świadomość, że w obliczu trwającego kryzysu energetycznego, plan oszczędności jest niezbędny i pozwoli nam ograniczyć zużycie energii gminnych jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług, które świadczymy. Gmina Krynki wdraża i planuje kolejne działania, które pozwolą na ograniczenie kosztów energii. Plan zakłada również możliwość jeszcze dłuższego wyłączania oświetlenia w godzinach nocnych oraz krótsze działanie iluminacji świątecznych. Dodatkowo planowane są weekendowe ograniczenie zużycia energii w budynkach jednostek podległych gminie oraz ciepła do niezbędnego minimum – kontynuuje kierowniczka. – Jednocześnie, w miarę posiadanych środków lub pojawiających się dotacji zewnętrznych będziemy się starali intensyfikować proces termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej oraz wyposażanie ich w odnawialne źródła energii.

(orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy Polak w “Wielkich brytyjskich wypiekach”! Janusz ma już na swoim koncie dwa sukcesy
Następny artykułFilip Stopa i Rafał Ślęczka zajmują drugie miejsce w łączonej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2022 i Rajdowych Mistrzostwach Południa 2022