Po 17 latach działalności w Żaganiu musi się pakować, bo miasto chce wypowiedzieć mu umowę dzierżawy terenu. – Czy tak burmistrz wspiera przedsiębiorców, którzy płacą czynsz i podatki? – pyta Grigore Bełz, właściciel firmy Recykling Polska.
Ciąg dalszy porządków burmistrza Żagania przy ul. Miodowej. Po likwidacji przytuliska dla psów, przyszedł czas na przedsiębiorców dzierżawiących tam tereny od miasta.
Największy z nich, Grigore Bełz zajmuje się odbiorem, przetwarzaniem i utylizacją tworzyw sztucznych i elektroopadów. Od 17 lat dzierżawi działkę przy ul. Miodowej, należącą do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zaznacza, że czynsz w wysokości ponad 30 tys. zł rocznie płaci miastu w terminie. Nigdy nie było też skarg na jego działalność.
– Z poprzednią władzą jakoś dało się współpracować. Za obecnej współpracy nie ma wcale! W ubiegłym roku urzędnicy miejscy przeprowadzili kontrolę zakładu, po czym nałożono na mnie obowiązek zakupu specjalnej wagi towarowej za 35 tys. zł oraz konieczność oklejenia wszystkich pojazdów – mówi. – Zainwestowałem kolejne pieniądze w rozwój firmy, po czym na początku tego roku dowiaduję się, że będę musiał się zwinąć z działalnością! A przecież obecna umowa obowiązuje do 2027 roku!
Po nowelizacji przepisów dotyczącym recyklingu, G. Bełz starał się o podpisanie nowej umowy w formie aktu notarialnego. Chciał też przejąć grunt na własność. I się zdziwił, bo dostał nie tylko odmowną odpowiedź z ZGM-u, ale i informację, że w ogóle będzie musiał opuścić ten teren. – Czy tak wygląda wspieranie przedsiębiorców? Jakie są w tym mieście warunki do rozwoju? – pyta. – Władza rzuca kłody, zamiast wspierać tych, którzy płacą miastu niemały czynsz i zatrudniają ludzi.
Taka polityka
Burmistrz Andrzej Katarzyniec skrupułów nie ma. Jego urzędnicy przyznają, że po przenosinach ZGM z Miodowej na dworzec kolejowy, teren zostanie przekazany jednej z miejskich spółek. Stąd wypowiedzenie umów dzierżawy dla przedsiębiorców.
– Wypowiedzenia dzierżawy otrzymają wszyscy najemcy nieruchomości przy ul. Miodowej, ponieważ cały teren wraz z budynkiem przekazany zostanie w formie aportu spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych – tłumaczy Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Wskazany przedsiębiorca wyraził chęć kupna terenu i budynku obecnej bazy MPOiRD, o czym poinformował osobiście burmistrza Andrzeja Katarzyńca, podkreślając, „że cena nie gra roli”. Przejęcie gruntu i budynków przy ulicy Miodowej przez spółkę MPOiRD sprawi, ze strefa ta zostanie przede wszystkim prawidłowo zabezpieczona. Nie będzie możliwości wchodzenia na teren, a spółka ulokuje tu swój tabor.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS