A A+ A++

Ciepłownia miejska przy ul. Konstantynowskiej ma zostać zmodernizowana do końca 2021 roku. Na czym ona polega? Na instalacji urządzeń i systemów odsiarczania i odpylania dymów, redukcji tlenków siarki, tlenku węgla i azotu. To znacznie zmniejszy ilość zanieczyszczeń, które ciepłownia “wysyła” w powietrze nad miastem.

Zobacz też: Ta inwestycja zmniejszy ilość zanieczyszczeń, które ciepłownia “wysyła” w powietrze nad miastem

Obecnie wskaźniki pokazują np. 62 tony pyłów rocznie. Po modernizacji ilość ta zmniejszy się o 59 ton (aż o 95 proc.!). Będzie też duża redukcja tlenku siarki – z 200 ton do 53 ton w 2022 roku. Zmniejszy się też znacznie ilość tlenku węgla i tlenku azotu w powietrzu. „Pod klucz” instalację wykonuje dla nas firma Elemont z Opola.

Jak postępują prace?

– Pół roku od podpisania umowy zaprojektowaliśmy wykonawczo instalację, zdobyliśmy pozwolenie na budowę i w listopadzie zeszłego roku rozpoczęliśmy budowę fundamentów pod główne elementy instalacji – wyjaśniają przedstawiciele firmy. – Prace montażowe zgodnie z planem rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Jednak ze względu na przedłużające się zimne dni majowe całkowite wyłączenie ciepłowni nastąpiło 29 maja i dopiero od tego dnia mamy udostępniony pełny front do prowadzenia prac.

Robota trwa, zaawansowanie prac sięgnęło już 40 proc. Ostatnio montowano tu komory filtra workowego (służącego do odsiarczania i odpylania). Zobaczcie wideorelację z tego przedsięwzięcia:

Planowane zakończenie robót I etapu przewidziane jest na grudzień 2020 i poprzedzone będzie ruchem regulacyjnym i 30 dniową próbną eksploatacją.

Inwestycja Zakładu Energetyki Cieplnej w Konstantynowskiej musi być zakończona do 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty bowiem będą obowiązywać zaostrzone normy emisji zanieczyszczeń.

Zobacz też: Mamy ponad 20 mln na modernizację ciepłowni przy Konstantynowskiej

Wartość umowy wynosi 44 738 145,74 zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKNF: Komunikat ws. decyzji KNF z dnia 10 czerwca 2020 r. (komunikat)
Następny artykułCo rozwiąże problem hałasu na Pomorskim? Są różne pomysły