A A+ A++

W środę, 15 czerwca br., w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu odbyła się długo oczekiwana odsłona przestrzennego w skali 1: 4 modelu pomnika-ławeczki upamiętniającego naszego lokalnego bohatera Czesława Freudenreicha. Kiedy opadła tkanina osłaniająca rzeźbę, nastąpiła cisza i dopiero po chwili rozbrzmiały oklaski i pokazały się uśmiechy, a nawet łzy wzruszenia. Model spełnił oczekiwania pomysłodawców i usatysfakcjonował oglądających. Autorzy dzieła podkreślali, że nie odbiega ono od rysunku pomnika, do jakiego przyzwyczaili się już mieszkańcy i z jakim związani są pomysłodawcy. Nawiązuje do fotografii z 1900 r. przedstawiającej 27-letniego Czesława-cyklistę. Model dostosowano do przestrzeni, jaka została wyznaczona do jego posadowienia na Skwerze Niepodległości przed budynkiem kolskiego Starostwa.

Kompozycja zawiera takie atrybuty jak rower i fotele teatralne, na których bardzo zależało osobom zaangażowanym w realizację pomysłu trwale upamiętniającego Wielkiego Kolanina.

Zanim jednak do tego doszło, członkowie Stowarzyszenia zostali zaproszeni przez Krzysztofa Pawlaka – dyrektora szkoły – do pracowni rzeźby. Tam autorzy – Jacek Wojciechowski i Krzysztof Wojtukiewicz – pokazali swoim gościom realizowany autorski projekt, poświęcony Kardynałowi Józefowi Glempowi. Porównując glinianą rzeźbę w sakli 1:1 i model wykonany w skali 1:4 podkreślali ważność trzymania się koncepcji kompozycyjnej i zgodności z duchem przedstawionym w projekcie. Mówili, że bardzo ważna jest skala odniesienia do skali człowieka.

Oglądający zwrócili uwagę na rowerowe koła, które z artystycznego punktu widzenia nadały dziełu lekkości, ale nie zostały wyposażone w szprychy. Jeden z rzeźbiarzy wytłumaczył, że w tego typu realizacjach koła przedstawiane są bez szprych, ponieważ w efekcie są to delikatne i słabe miejsca odlewów, co naraża je na szybkie uszkodzenie. Rzeźby w przestrzeniach miejskich, z rowerami naturalnej wielkości, najczęściej są ich pozbawiane, czego przykładem jest pomnik Starego Marycha w Poznaniu.

Kolejne zadanie stojące przed twórcami kolskiego pomnika, to przygotowanie glinianej rzeźby w skali 1:1. Potem matryca i odlew w specjalistycznej pracowni. Do przygotowania matrycy wykorzystane zostaną drewniane fotele, które są w posiadaniu Miejskiego Domu Kultury w Kole, a pochodzą z nieistniejącego kolskiego kinoteatru, gdzie grał i reżyserował swoje sztuki nasz bohater. Potrzebny też będzie rower sportowy pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego, którego poszukują członkowie Stowarzyszenia. Jeżeli wśród mieszkańców Miasta lub Powiatu Kolskiego, są osoby posiadające taki rower i będące skłonne go wypożyczyć, to prosimy o kontakt telefoniczny: 505744720 lub mailowy: [email protected]
Rzeźbiarze – twórcy modelu w skali 1:4 otrzymali pełną akceptację i mogą przystąpić do kolejnego etapu prac nad przygotowaniem rzeźby, której odsłonięcie planowane jest na 01. 06. 2023 r., w 150. rocznicę urodzin Czesława Freudenreicha.

Źródło: Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Cz. Freudenreicha
Fot. Adam Wilk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieża szybu kopalni Anna będzie punktem widokowym, a łaźnię zamienią w bibliotekę
Następny artykułProszą o przystanek w starym miejscu