A A+ A++

Trwające właśnie międzynarodowe mistrzostwa Francji są zaliczane – wraz z Wimbledonem, Australian Open i US Open – do Wielkiego Szlema, czyli grupy najbardziej prestiżowych tenisowych turniejów na świecie.

Roland Garros odbywa się w przepięknej okolicy – nobliwej 16. dzielnicy Paryża. Z szykownymi kamienicami i siedzibą wielu ambasad i konsulatów, przez Francuzów uważana jest za getto bogatych, siedlisko burżuazji.

Mimo silnej konkurencji Wimbledonu Roland Garros również stawia się za przykład turnieju z nabożnym niemal stosunkiem do tradycji i historii. Nazwiska zwycięzców wyryte są na zewnątrz głównego stadionu, prężnie działa muzeum, przebudowa obiektu odkładana jest w czasie także z powodu decyzji konserwatora zabytków.

No i nazwa. To jeden z nielicznych sportowych obiektów, który czci bohatera narodowego, a nie sportowego.

Roland Garros był podczas I wojny światowej pilotem. Zasłynął tym, że w 10 dni strącił według jednych źródeł trzy, a innych pięć niemieckich samolotów. Nadano mu zaszczytny tytuł asa.

Lubił tenis, także rugby, należał do klubu Stade Français z 16. dzielnicy Paryża. Jego przyjacielem z klubu był émile Lesieur, również lotnik, który później został prezesem Stade Français, do którego należały wówczas korty.

Gdy po zwycięstwie Francji w Pucharze Davisa w 1927 r. rozpoczęto budowę stadionu tenisowego, Lesieur z wielkim poparciem francuskich polityków dostał zgodę, by w 10. rocznicę śmierci przyjaciela nazwać jego imieniem nowo powstały obiekt.

Fot.: Getty Images

Nie wszystkie jednak wydarzenia z historii turnieju i samego obiektu oświetlają go blaskiem.

Arthur Koestler pochodził z Węgier. Zasłynął jako pisarz, autor „Ciemności w południe”, powieści poświęconej wielkiej czystce w ZSRR w latach 30. XX wieku. Niektórzy historycy literatury porównywali go z George’em Orwellem, jego przyjacielem, bo w podobny sposób, z sarkazmem, obnażał bezsens totalitaryzmu.

Koestler był wiernym wyznawcą komunizmu. Wstąpił do Niemieckiej Partii Komunistycznej, był członkiem Kominternu. Często odwiedzał ZSRR, przyglądał się z bliska przymusowej kolektywizacji. Umierających w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie traktował jako niezbędną ofiarę, którą trzeba ponieść na drodze do postępu ludzkości.

Brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Wzięty do niewoli przez frankistów, został skazany na śmierć, ale wymieniono go na hiszpańskiego jeńca.

Kilka tygodni między 1939 a 1940 rokiem Koestler spędził w Paryżu, w 16. dzielnicy, na kortach Rolanda Garrosa. Nie znalazł się tam z własnego wyboru, nie grał w tenisa, nie miał o nim bladego pojęcia. Siedział tam w więziennych kazamatach, które rząd francuski przygotował dla kilkuset więźniów głównie Żydów pochodzących z Europy Środkowej.

Byli uznawani za osoby zagrażające bezpieczeństwu kraju z powodu przynależności do komunistycznej partii. Koestler opisał ten pobyt w autobiograficznej powieści „Scum of the Earth”.

Pisał: „Nazwaliśmy siebie jaskiniowcami. Pod trybunami stadionu żyło nas 600. Spaliśmy na wilgotnej słomie, ponieważ dach przeciekał. Było tak tłoczno, że czuliśmy się jak sardynki. Śmierdziało odchodami, wszędzie było brudno. Do środka światło dostawało się przez szczeliny. Tylko niektórzy z nas mieli pojęcie o tenisie. Gdy poszliśmy na spacer, widzieliśmy nazwiska zwycięzców Borotry i Brugnona na tablicy wyników”.

Koestler służył potem w Legii Cudzoziemskiej. Osiadł w Anglii. W 1943 r. przeczytał relację Jana Karskiego o eksterminacji Żydów w Polsce. Karierę pisarską rozwinął po zakończeniu wojny.

W oficjalnej historii turnieju kłopotliwy cytat z Koestlera jest konsekwentnie pomijany.

Jeśli Francuzi podejmują temat, to pod wpływem historyków z zagranicy, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, instytucji zajmujących się problematyką ofiar II wojny. Kilka lat temu telewizja CNN pytała prezesa francuskiej federacji tenisowej, organizatora turnieju, o ten ukrywany przez miejscowych fakt, ale nie dostała odpowiedzi.

Dziennikarz „Jerusalem Post” zwrócił się do lokalnego urzędnika zajmującego się sprawą. – Przebywali tu Niemcy, Austriacy, Włosi. W tym czasie Francja była poddawana inwigilacji szpiegów. Po zweryfikowaniu informacji rząd zwolnił więzionych – powiedział izraelskiej gazecie Jean Christophe Piffault z Departamentu Kultury.

Archiwistom z Centrum Dokumentacji Holokaustu w Paryżu udało się ustalić, że więzienie w piwnicach kortów Rolanda Garrosa działało od października 1939 roku do czerwca 1940 roku. Natknęli się na prowadzoną w 1942 roku korespondencję między kapitanem Heinzem Rothkem, zajmującym się „kwestią żydowską” w Paryżu, a Rolfem Güntherem z zespołu wykonawcy planu ostatecznego rozwiązania Adolfa Eichmanna.

Rothke pytany o więzienie na kortach tenisowych odpowiedział, że nie istnieje od czerwca 1940 roku. Były jednakże podejrzenia, że w tej tenisowej świątyni znajdował się obóz przejściowy dla około 13 tysięcy Żydów kierowanych do obozów koncentracyjnych we wschodniej Europie, ale dotyczyło to innego obiektu sportowego – kolarskiego toru Velodrome d’Hiver.

Czytaj więcej: Wielki tenis i wielkie żarcie. Czym US Open różni się od innych tenisowych turniejów?

W latach 50. został zburzony z osobistego rozporządzenia Charles’a de Gaulle’a.

Paradoksalnie sportowa funkcja kortów im. Rolanda Garrosa wróciła po kapitulacji Francuzów w czerwcu 1940 roku.

Szef rządu Vichy Philippe Pétain, zawierając separatystyczny pokój z Niemcami, chciał w kraju przywrócić przynajmniej pozory normalnego życia. Szefem sportu w rządzie Vichy został Jean Borotra.

To legendarna postać w historii nie tylko francuskiego tenisa. Członek zespołu Czterech Muszkieterów, którzy na przełomie lat 20. i 30. sześciokrotnie zdobywali tenisowy Puchar Davisa. Borotra cztery razy zwyciężał w turniejach wielkoszlemowych, w tym dwukrotnie we French Open.

Miał inną wizję rozwoju sportu niż Pétain i niemieccy okupanci. Stawiał na masowość, co nie bardzo podobało się nazistom, którzy widzieli w tym próbę rozbudzenia groźnego ducha narodowego. Borotra współdziałał z ruchem oporu, próbował uciec do Afryki Północnej. Gestapo aresztowało go i osadziło w obozie Sachsenhausem. Dzięki interwencji króla szwedzkiego Gustava V, tego samego, który zaproponował azyl pierwszej polskiej finalistce Wimbledonu Jadwidze Jędrzejowskiej, przeniesiono go do pałacu w Itter w Tyrolu, gdzie warunki były bardziej znośne. Uciekł także z tego aresztu. Walczył na froncie jeszcze w 1945 r.

Za czasów Borotry w rządzie Vichy tenis wrócił na korty Rolanda Garrosa. Turniej nie nazywał się jednak międzynarodowymi mistrzostwami Francji, ale Tournoi de France. Na kortach odbywały się także przedstawienia teatralne. Uczestniczyła w nich m.in. słynna w tamtym czasie trupa teatralna Madeleine Renaud, a ze znanych aktorów występował legendarny Jean Marais.

Grano jednak głównie nie na scenie, ale na kortach w tenisa. Pierwszy Tournoi de France odbył się w 1941 roku. Brali w nim udział Francuzi bądź członkowie francuskich klubów tenisowych ze Szwajcarii, Belgii, Luksemburga. We wszystkich pięciu edycjach występował Henri Cochet, jeden z Muszkieterów. Nie udało mu się odnieść zwycięstwa, choć raz był w finale. Wygrywali za to Bernard Destremau i Yvon Petra.

Błędem byłoby uznać ich za kolaborantów. Grali, bo było wolno. Destremau, który później uciekł z okupowanej Francji, walczył o jej wyzwolenie i doczekał się Legii Honorowej. Yvon Petra walczył w 1940 roku, był w obozie jenieckim.

W turnieju pań w 1944 roku zagrała Raymonde Veber Jones. Po wojnie wyszła za amerykańskiego oficera, zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Rok przed śmiercią w 2016 roku dotarł do niej dziennikarz strony internetowej SB Nation. Jones wspominała finał z 1944 roku, który wygrała z Jacqueline Portoni. „Turniej rozgrywany był w końcu czerwca po lądowaniu aliantów w Normandii, którzy bezlitośnie zbliżali się do Paryża. Czuć było tego lata na Roland Garros woń święta, ludzie tłumnie przybyli na stadion i nie byli to tylko Niemcy. Zagrałam dobry mecz, ale patrzyłam na niego z innej perspektywy. Chciałam wygrać, to oczywiste, ale wiedziałam, że to tylko mecz tenisowy, to nic ważnego w porównaniu z toczącą się wojną” – opowiadała Veber Jones.

Zobacz też: Ostatni dar Mandeli. Jak sport przyczynił się do upadku apartheidu

Na liście zwycięzców turniejów Rolanda Garrosa publikowanych w oficjalnych kronikach i na stronach internetowych próżno szukać nazwiska Veber, podobnie jak Destremeau i Petry. Francuzi nie uznają triumfatorów, którzy wygrywali w latach 1941-1945. Niepytani o to, zapominają również o więzieniu w piwnicy kortów z pierwszych lat wojny.

Fot.: Archiwum

Po zwycięstwie w 1927 r. francuskiej drużyny w Pucharze Davisa popularność tenisa we Francji wzrosła do tego stopnia, że organizatorzy mistrzostw słusznie przewidzieli, że żaden paryski stadion z kortami nie będzie w stanie ugościć wszystkich chętnych.

Władze Paryża zdecydowały się ofiarować francuskiej federacji – w zamian za udział w zyskach z turnieju – trzy hektary terenu przy Porte d’Auteuil.

Powstał obiekt w stylu art déco z głównym stadionem ze składanymi trybunami na 10 258 miejsc i trzema innymi kortami. W 1933 roku stadion przebudowano. Powstał budynek z betonu, w skład którego wchodziła konieczna infrastruktura, restauracje, szatnie, sale dla administracji i dziennikarzy.

Fot.: Archiwum

W latach 1980-1994 liczba kortów wzrosła z pięciu do 23. Powstał drugi pod względem ważności stadion im. Suzanne Lenglen. Główny kort nosi do dziś imię Philippe’a Chartiera, wieloletniego prezesa francuskiej federacji. Od kilku lat francuska federacja przymierza się do kolejnej modernizacji.

Fot.: Getty Images

Nazwa legendarnej przedwojennej drużyny francuskich tenisistów, którą tworzyli: Jean Borotra, Henri Cochet, René Lacoste i Jacques Brugnon. Cochet jako jedyny z czwórki nie wywodził się z bogatej burżuazji, jego ojciec był opiekunem kortów w Lyonie, a on sam podawał piłki na miejscowym korcie. Miał za to darmowe treningi.

Fot.: East News

Borotra, z pochodzenia Bask, podobno najbardziej przypominał d’Artagnana. Ostatni turniej wielkoszlemowy rozegrał w wieku 60 lat.

Fot.: AFP/East News

Dla Lacoste’a tenis miał być lekarstwem. Jako nastoletni chłopiec był chorowity i drobny. Tak jak Cochet wygrał siedem turniejów Wielkiego Szlema, dożył 92 lat. Stworzył firmę odzieżową Lacoste, która jest dziś najbardziej ekskluzywną marką sportową na świecie z charakterystycznym logo z krokodylem.

Brugnon był najlepszym specjalistą od debla z całej czwórki. Wszyscy zostali odznaczeni Legią Honorową. Jak literaccy muszkieterowie zawsze trzymali się razem.

Turniej w 1968 r. był pierwszym, w którym mogli wystartować amatorzy i zawodowcy. Do tej pory zawodowcy byli traktowani jako zdrajcy czystej idei sportu, obawiano się też ich wymagań finansowych. Pula nagród w tej edycji wyniosła 100 tys. franków, podczas gdy wpływy rok wcześniej zamknęły się w kwocie 300 tys.

Fot.: Getty Images

Ale na turnieju Roland Garros ’68 silniej niż nowe sportowe reguły oddziaływały protesty studenckie. Główny strajk odbył się 22 maja, a impreza zaczynała się tydzień później. Organizatorzy nosili się nawet z zamiarem odwołania turnieju. Największe kłopoty zagranicznym tenisistom sprawił przyjazd do Paryża. Niektórzy lądowali w Brukseli bądź w Genewie, inni na lotnisku wojskowym w Bretigny. Na miejscu był problem z dotarciem na korty. W pierwszej rundzie ogłoszono aż 31 walkowerów. Przed drugą rundą trzech zawodników zdecydowało się wrócić do domu. Wbrew obawom turniej zakończył się sukcesem finansowym. Przyniósł 900 tys. franków dochodu, a mecze obejrzało 120 tys. widzów.

Pierwsza edycja mistrzostw Francji w tenisie, organizowanych na terenie Racing Club de France, na kortach trawiastych. Bierze w nich udział pięciu zawodników zrzeszonych we francuskich klubach. Wygrał Brytyjczyk H. Briggs (imię nieznane).

Pierwszy turniej kobiecy z udziałem trzech zawodniczek. Zwyciężyła Adine Masson, która wygrała także cztery kolejne edycje.

Turniej otwiera się na graczy z zagranicy. Odbywają się pierwsze międzynarodowe mistrzostwa Francji na kortach Stade Français i Racing Club de France.

Pierwszy turniej w nowym miejscu na kortach Rolanda Garrosa. Obiekt zbudowano rok po zwycięstwie Francji w Pucharze Davisa.

Fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jadwiga Jędrzejowska dociera do finału turnieju pań w grze pojedynczej. Polka przegrywa z Francuzką Simone Mathieu 3:6, 6:9. Wygrywa w parze z Mathieu finał gry podwójnej.

Na kortach Rolanda Garrosa francuskie władze zorganizowały więzienie, gdzie osadzono kilkuset więźniów, głównie Żydów z Europy Środkowej.

Czytaj także: Siatkówka, czyli piłka latająca. Polski sport dostał ją w spadku po armii Józefa Hallera

Międzynarodowe mistrzostwa Francji stają się pierwszym turniejem wielkoszlemowym rozgrywanym w kategorii open, w którym mogą startować równocześnie amatorzy i zawodowcy. W półfinałach turnieju mężczyzn zagrali wyłącznie zawodowcy.

Chris Evert po raz siódmy wygrywa turniej w grze pojedynczej. Amerykanka jest rekordzistką pod względem liczby zwycięstw pań.

Fot.: Michel Euler / AP

Dziewiąte zwycięstwo w turnieju w dziesiątym występie odnosi Hiszpan Rafael Nadal, nazywany „królem mączki”, rekordzista w turnieju singlowym panów.

Newsweek Historia 6/2017

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Jest coś fascynującego w nierozbitym jajku – nie wiesz, co cię czeka”
Następny artykułPrzychodzi wnuczek do psychiatry i mówi: „Dziadek ma kompletnego fioła. Trzeba go ubezwłasnowolnić”