Na ścianie kościoła franciszkańskiego w Radomsku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Stanisławowi Sankowskiemu. Tablicę tę można zobaczyć wchodząc na dziedziniec klasztoru i patrząc na zewnętrzną ścianę kościoła. Stanisław Sankowski, znany przede wszystkim jako założyciel radomszczańskiego muzeum, zajmował się także historią naszego kościoła franciszkańskiego.
Tablica jest poziomym prostokątem. W jej prawej części znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Stanisława Sankowskiego, a na dole imię i nazwisko wraz ze skrótem tytułu magistra oraz daty urodzin i śmierci. W lewej części tablicy zamieszczono kilka faktów dotyczących Sankowskiego, cytuję je poniżej.
HISTORYK. OFICER WOJSKA POLSKIEGO
W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 R.
WIĘZIEŃ OBOZÓW: ITZEEHE, SANDBOSTEL,
LUBEKA, WOLDENBERG; 1939-45.
NAUCZYCIEL-WYCHOWAWCA WIELU POKOLEŃ
MŁODZIEŻY W RADOMSKU. ZAŁOŻYCIEL MUZEUM
REGIONALNEGO W RADOMSKU. AUTOR
MONOGRAFII RADOMSKA I KILKUNASTU
OPRACOWAŃ DOTYCZĄCYCH HISTORII MIASTA
I REGIONU. ODZNACZONY PRZEZ PAPIEŻA
PAWŁA VI KRZYŻEM PAPIESKIM PRO
ECCLESIA ET PONTIFICE ORAZ WIELOMA
ODZNACZENIAMI POLSKIMI M.IN. KRZYŻEM
KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.
Styczeń 2020, fot. Paweł Dudek
Jeśli się dobrze przyjrzymy, to zobaczymy jeszcze dwa napisy. W górnej części tablicy jest napisane „NON OMNIS MORIAR” (z łacińskiego – „nie wszystek umrę”). Z kolei pod zacytowanymi wyżej kilkoma akapitami o życiu Sankowskiego znajduje się także jedna, mniej widoczna linijka: „KOCHANEMU MĘŻOWI I OJCU – ŻONA Z SYNAMI”.
Styczeń 2020, fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS