A A+ A++

Międzynarodowy zespół opracował tabletkę, która bada układ pokarmowy i z milimetrową dokładnością pokazuje swoją pozycję. Sonda reaguje na pole magnetyczne.

Jak podają badacze z Brigham and Women’s Hospital, ponad jedną trzecią populacji świata dotykają różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Obecnie w takich przypadkach stosuje się techniki diagnostyczne takie, jak np. endoskopia, obrazowanie radiologiczne czy nuklearne. Procedury te są jednak inwazyjne, mogą wymagać stosowania szkodliwych promieni i trzeba je przeprowadzać w klinice.

Od jakiegoś czasu testowane jest nowatorskie podejście, które polega na zastosowaniu niedużej, połykanej sondy przypominającej tabletkę. Jak tłumaczą jednak naukowcy, wynalazkom tym brakowało zdolności ustalania dokładnej pozycji, w której się znajdują. To zaś wpływało na dokładność badania.

Zespół z Brigham and Women’s Hospital z kolegami z MIT i Caltech poradził sobie właśnie z tym wyzwaniem. Badacze opracowali system, który potrafi śledzić połykaną, elektroniczną kapsułkę z dokładnością do 1 mm. Wykorzystuje on system cewek, które wytwarzają złożone pole magnetyczne.

Jak dotąd twórcy układu z powodzeniem przetestowali go w zbiorniku z solą fizjologiczną oraz na świniach.

– Donosimy o stworzeniu działającego w trzech wymiarach systemu śledzącego bezprzewodowe, połykane mikrourządzenia w drodze przez układ pokarmowy dużych zwierząt, w czasie rzeczywistym, z milimetrową rozdzielczością – mówi dr Giovanni Traverso prof. Giovanni Traverso z MIT, współautor publikacji, która ukazała się w magazynie „Nature Electronics”.

„Taka nieinwazyjna, łatwa do zastosowania w różnych warunkach procedura niesie potencjał znaczących klinicznych korzyści bez powodowania dyskomfortu u pacjenta” – dodaje

Autor: Marek Matacz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Profilaktyczne wakacje 2023”
Następny artykułNowa projekcja NBP: uporczywa inflacja jeszcze długo nie wróci do celu