A A+ A++

Śniedek baldaszkowaty: łatwa w uprawie bylina do ogrodu

Śniedek baldaszkowaty to wieloletnia roślina wyróżniająca się małymi, białymi kwiatuszkami przypominającymi kształtem gwiazdki. Jest niska, jej maksymalna wysokość to ok. 30 cm. Śniedek baldaszkowaty zwany jest potocznie także śpioszkiem. To roślina cebulowa, która w jednym miejscu może rosnąć nawet kilka lat. Wygląda delikatnie i subtelnie. Świetnie nadaje się na jedną z niższych warstw rabaty, a także do obwódek oraz ogródków skalnych. 

Czytaj też: Te kwiaty doniczkowe najbardziej lubią słońce. Trwałe i piękne rośliny do domu i na balkon

Warunki uprawy śniedka baldaszkowatego

Śpioszek jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale poradzi sobie też w cieniu. Kwitnie w maju i czerwcu. Charakterystyczne dla niej jest to, że jej kwiaty są otwarte tylko kilka godzin dziennie, wtedy gdy słońce świeci najmocniej.

Śniedek baldaszkowaty najlepiej rośnie w glebie żyznej, ale nie musi być zbyt mokra. Co ciekawe, jest w stanie przetrwać nawet w suchym podłożu, dlatego czasem rośnie dziko nawet na suchych murawach. Jest mrozoodporna, dlatego bez problemu może przetrwać zimę. 

Czytaj też: Tych rzeczy lepiej unikać. Projektant radzi. “To największe głupoty w aranżacji wnętrz”

Przesadzanie śniedka i sadzenie nowych cebulek

Śniedek baldaszkowaty jest byliną cebulową i często nie wymaga wykopywania i zakopywania od nowa, tak jak jest to w przypadku np. tulipanów. Trzeba to jednak zrobić wtedy gdy kępki śniedka baldaszkowatego za bardzo się rozrosną. Takie cebulki wykopujemy we wrześniu. Po oczyszczeniu i wysuszeniu wsadzamy je z powrotem do ziemi w drugiej połowie wrześnie.

Tworzymy wtedy otwory głębokie na 10 cm i umieszczamy je w dość sporym oddaleniu od siebie. Śniedek baldaszkowaty powinien wyrosnąć w tych miejscach w kwietniu, ale zakwitnie w maju. 

Sprawdź też: Sukienki gorsetowe na wesele to HIT tego lata. Topowe modele z Reserved, C&A i Asos

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie 8,5 mln zł kosztowała modernizacja budynków mieszkalnych w Giszowcu z 1909 roku
Następny artykułНезаконно выехавших из Украины мужчин после возвращения ждет наказание. Будет закон