A A+ A++

Maść ichtiolowa to prawdziwe remedium na niedoskonałości skórne. Kupisz ją w aptece nawet za niecałe 4 zł. Odpowiednie stosowanie zadziała jak zabieg u kosmetyczki. Specyfik sprawdza się przede wszystkim w przypadku problemów z wypryskami i czyrakami. Dlatego warto mieć go w swojej apteczce.

Maści ichtiolowej nie można pomylić z żadnym innym – ma ciemny kolor i specyficzny zapach. Znajduje zastosowanie m.in. w problemach z wypryskami czy czyrakami. Dlaczego warto ją stosować? Na co pomaga? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Maść ichtiolowa – z czego jest zrobiona

Smolista, tłusta i o brunatnym zabarwieniu – maści ichtiolowej nie da się pomylić z żadną inną. W jej skład wchodzi niewiele składników, a pierwsze skrzypce gra ichtiol. Ichtiol ciemny jest składnikiem leków recepturowych, które są wykonywane w aptece na zamówienie. To składnik preparatów przeciwtrądzikowych.  Działa przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie ran i ma właściwości ściągające. W trakcie stosowania maści ichtiolowej trzeba uważać, żeby nie ubrudzić ubrań czy dotknąć np. pościeli. Maść ichtiolowa ma tę wadę, że jest bardzo brudząca.

W aptece znajdziemy dwa warianty o różnym stężeniu ichtiolu – to maść ichtiolowa 10 proc. i 15 proc. Substancją pomocniczą znajdującą się w maści są wazelina i lanolina. W skład maści 15 proc. wchodzi również kamfora. Obecnie w kosmetyce używany jest ichtiol pozyskiwany syntetycznie.

Lek najlepiej przechowywać w zacienionym miejscu, w temperaturze nie przekraczającej 25 stopni.

Zobacz również: Maść nagietkowa. Stosuj na łuszczącą się skórę, wypryski i rany

Zastosowanie maści ichtiolowej

Maść ichtiolowa jest stosowana w przypadku pojawienia się wyprysków, czyraków i trądziku. Jest prawdziwym remedium na wspomniane problemy skórne – działa jako środek bakteriostatyczny i ułatwia odchodzenie ropy. Likwiduje bakterie Gram-dodatnie, takie jak staphylococcus epidermidis i gronkowiec złocisty. Lek działa regenerująco i ściągająco, dlatego jest polecany na trądzik. Oprócz tego przyspiesza gojenie niewielkich ran.To jednak nie koniec możliwości jej zastosowania. Maść ichtiolowa to skuteczne remedium na przypadłości takie jak:

  • łuszczyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • owrzodzenia,
  • odmrożenia,
  • zastrzał.

Zobacz również: 5 maści z apteki do 5 złotych. Skuteczna pielęgnacja dla oszczędnych

Maść ichtiolowa na ropień

Maść jest bardzo pomocna w zmaganiach z ropnymi zmianami skórnymi. Ichtiol przyspiesza proces dojrzewania ropnia i ułatwia nagromadzonej pod skórą ropie wydostać się na zewnątrz. Dzięki temu zmniejszeniu ulega obrzęk, a zmiany skórne szybciej zanikają.

Maść ichtiolowa na pryszcze? Lek uwalnia nagromadzoną w nich treść ropną, a stosowanie go według zaleceń pozwoli w szybszym gojeniu się skóry.

Zobacz również: Oto co potrafi maść z arniki. Dostaniesz ją w aptece za grosze

Maść ichtiolowa na włókniaki

Czy maść ichtiolowa sprawdza się w przypadku włókniaków? To zmiany skórne, które są łagodnymi i niezłośliwymi nowotworami zbudowane ze skóry właściwej i naskórka. W wielu przypadkach pojawiają się na szyi, ale mogą również występować na twarzy, pod pachami, na dekolcie czy w jamie ustanej. 

Włókniaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, a większość stanowi jedynie wizualny defekt. Warto jednak pamiętać, że ich pojawienie może się wiązać z rozwojem ryzyka zachorowania na cukrzycę czy miażdżycę.

Niektórzy chcą się pozbyć włókniaków za pomocą domowych sposobów. W tym celu sięgają m.in. po maść ichtiolową. Wspiera ona procesy przeciwbakteryjne i przeciwzapalne i jest stosowana na pryszcze czy w odprowadzaniu ropy. Dlatego też maść ichtiolowa nie jest polecana do stosowania na włókniaki. Zmiany te nie są wywoływane przez bakterie, dlatego jej używanie po prostu nie ma sensu. Może doprowadzić za to do podrażnienia skóry.

Maść ichtiolowa na otwarte rany

Jeśli już zdecydujemy się sięgnąć po maść ichtiolową, nie stosujmy jej bezpośrednio na otwarte rany. W ten sposób narażamy skórę na poważne podrażnienia i utrudnienie gojenia rany.

Maść ichtiolowa – jak szybko działa

Na działanie maści ichtiolowej nie trzeba długo czekać. Specyfik charakteryzuje natychmiastowe działanie, które przyniesie ulgę naszej skórze. Jeśli posmarujemy się maścią wieczorem, to już rano zobaczymy poprawę.

Pamiętajmy jednak o tym, by wszystkie niepokojące nas zmiany na skórze przede wszystkim konsultować z lekarzem.

Jak stosować maść ichtiolową?

Jak stosować maść ichtiolową? Lek jest przeznaczony do użytku zewnętrznego – maść nanosimy miejscowo na skórę. O ile inaczej nie zaleci lekarz, maść należy nanosić na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać od 1 do 2 razy na dobę. Jeśli pomimo używania leku nie zauważymy, by objawy się złagodziły lub wręcz przeciwnie – nasiliły się, należy przestać stosować maść i skonsultować się z lekarzem.

Maść ichtiolowa ma gęstą konsystencję i nie wchłania się, przez co jej stosowanie mo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRegionalne smaki i lokalne rękodzieło
Następny artykułUczestnicy spaceru: pięć osób i… pies