A A+ A++

Tylko dziś pielgrzymi modlą się przy relikwiach świętych w jedynej takiej kaplicy na Jasnej Górze. – Pozwalają przekroczyć próg świata widzialnego i „dotknąć” świata wiecznego – tak o relikwiach świętych Kościoła katolickiego mówi paulin o. Marcin Ciechanowski. Tylko dzisiaj, w uroczystość Wszystkich Świętych, na Jasnej Górze udostępniona jest wyjątkowa kaplica – Świętych Relikwii. Znajduje się ona w bocznej nawie Bazyliki, pod kaplicą znaną obecnie jako Kaplica Serca Jezusowego.

– Relikwie są ważne, ponieważ pozwalają człowiekowi przekroczyć próg świata widzialnego i „dotknąć” świata wiecznego. Przypominają, że jedność ludzi nie kończy się w momencie śmierci, tylko że jest umacniana przez wymianę dóbr duchowych, co szczególnie dzieje się w Eucharystii, bo wtedy człowiek jednoczy się z kultem Kościoła, czcząc Wszystkich Świętych – wyjaśnia o. Marcin Ciechanowski.

Na Jasnej Górze relikwie gromadzone są od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie Bazyliki), gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy.

Kaplicę zaprojektował słynny architekt Goltzman w 1628 r. Kilkakrotnie była przebudowywana. Podczas ostatniej konserwacji bazyliki zostały w niej odkryte oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by i oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

W Kaplicy Relikwii znajdują się ich materialne znaki obecności, zarówno te sprzed wieków i te współczesne, jak np. męczennika z III wieku uznawanego za patrona zakochanych św. Walentego czy złożone tu w czerwcu 2022 r. relikwie Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze.

Na Jasnej Górze są też relikwie bł. Carlo Acutisa, 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał Internet do ewangelizacji, św. Joanny Beretty Molli czy bł. cesarza Karola I Habsburga, ostatniego władcy Austro-Węgier, który charakteryzował się wielkim kultem maryjnym.

Jasnogórscy pielgrzymi potwierdzają, że te „doczesne ślady świętych” są dla nich ważne, jednocześnie podkreślają, że to modlitwa jest największą wartością. – Relikwii nie można traktować jako amuletów, które coś nam dadzą, jedynie modlitwa za wstawiennictwem świętych – powiedział Rafał Soroczyński z Jastrzębia, który w dniu swoich urodzin postanowił pielgrzymować do Maryi, by wraz z Nią świętować swoją radość.

„Świadkami” modlitwy wielu świętych i błogosławionych na Jasnej Górze są kroniki i historyczne opracowania, potwierdzające, że ok. 130 osób wyniesionych do chwały ołtarzy pielgrzymowało tu za życia. Dla wielu Maryja była szczególną Przewodniczką w osobistych zmaganiach, w niełatwej nieraz służbie dla bliźnich i Ojczyzny, zwłaszcza w czasach niewoli.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ підземеллях івано-франківської ратуші створять туристичний маршрут
Następny artykułУ Маріуполі прогримів потужний вибух: окупанти в порту застосували димову завісу