A A+ A++

Data dodania: 2013-08-22 (13:27) Płatności elektroniczne

W ciągu kilku ostatnich lat możemy obserwować szybki i znaczący rozwój rynku płatności zbliżeniowych. Polacy polubili karty zbliżeniowe, ponieważ umożliwiają im one dokonywanie szybkich, bezpiecznych oraz inteligentnych płatności w ramach codziennych zakupów.

Poza tym na rynek wprowadzono możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych dzięki telefonom komórkowym wyposażonym w funkcję NFC.

Pierwsze komercyjne rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych pojawiły się na rynku w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. W roku 2006 płatności zbliżeniowe dotarły do Europy, to znaczy do Wielkiej Brytanii i Turcji. W Polsce rozwiązania w tym zakresie wprowadzono już rok później. Jak dotąd usługę MasterCard® PayPass™ wprowadzono na rynki 56 krajów całego świata. Wydano przy tym miliony kart płatniczych PayPass oraz urządzeń umożliwiających ich obsługę. Według danych na czerwiec 2013 roku płatności wykonywane z użyciem tej technologii akceptuje już 1 200 000 punktów usługowo – handlowych.

Polska lubi innowacje

Polacy kochają innowacje technologiczne, dlatego też nie dziwi fakt, że Polska jest pierwszym krajem z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, w którym wdrożono rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem technologii Paypass. Już 20% wszystkich krajowych transakcji wykonywanych z użyciem kart MasterCard i kart Maestro to transakcje zbliżeniowe, a 60% wszystkich kart MasterCard i Maestro to karty typu PayPass™. Liczba urządzeń umożliwiających wykonywanie transakcji z użyciem kart zbliżeniowych nieustannie rośnie i w chwili obecnej już ponad 30% punktów handlowych akceptuje płatności MasterCard PayPass. Jeszcze 3-4 lata temu płatności zbliżeniowe były usługą o charakterze niszowym, a dzisiaj ten sposób płacenia znalazł uznanie w oczach milionów klientów.

Płatności szybkie i wygodne

Karta MasterCard PayPass została stworzona dla wszystkich tych, którzy szanują swój czas, w związku z czym zależy im na szybkim dokonaniu płatności. Jakkolwiek najważniejszą cechą płatności wykonywanych w ramach technologii PayPass jest ich szybkość, to charakteryzują się one również bezpieczeństwem i wygodą.

Sam proces płacenia jest bardzo prosty. W przypadku transakcji, których wartość nie przekracza 50 zł, sprzedawca wprowadza kwotę do terminalu. Następnie kwota ta jest wyświetlana na zbliżeniowym czytniku. Po zbliżeniu karty do czytnika następuje autoryzacja transakcji, co jest potwierdzane krótkim sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Transakcje, których wartość przekracza 50 złotych, również mogą być zawierane z wykorzystaniem kart zbliżeniowych, a proces zapłaty w przypadku terminali zbliżeniowych jest taki sam, jednak ze względów bezpieczeństwa transakcję należy potwierdzić i autoryzować podając kod PIN.

Płatności dokonujemy samodzielnie. Rola sprzedawcy w tym przypadku ogranicza się wyłącznie do wprowadzenia kwoty transakcji w terminalu płatniczym. Nie musimy oddawać naszej karty innym osobom, co pozwala nam zachować poczucie większej kontroli
i bezpieczeństwa w trakcie całego procesu płatniczego.

Technologia płatności zbliżeniowych MasterCard to wygodna alternatywa dla płatności gotówkowych. Dzięki niej możemy łatwo, szybko i bezpiecznie płacić za wszystkie nasze zakupy, niezależnie od kwoty transakcji. Hasło „zbliżone – zapłacone” dokładnie odzwierciedla specyfikę płatności wykonywanych z wykorzystaniem technologii PayPass, które są realizowane szybko i płynnie.

Technologia dopasowana do naszych potrzeb

Rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych dostarczają nam szereg nowych, różnorodnych możliwości. Karta nie musi już być wydawana w postaci zwykłego plastikowego prostokąta. Aby dokonać płatności z wykorzystaniem zbliżeniowej technologii możemy skorzystać z naklejki, wisiora, zegarka, telefonu komórkowego czy też jakiegokolwiek innego przedmiotu, z którego klient może wygodnie korzystać w różnych życiowych sytuacjach. Płatności dokonuje się poprzez umieszczenie urządzenia w pobliżu terminala.

Za zakupy można również płacić, wykorzystując telefon komórkowy. W tym celu należy umieścić telefon z wbudowanym nadajnikiem NFC na czytniku dostępnym w punkcie handlowym lub usługowym. Transakcje powyżej 50 złotych są dodatkowo zabezpieczone kodem PIN, podobnie jak ma to miejsce w przypadku płatności dokonywanych z użyciem karty zbliżeniowej lub innego urządzenia. Z telefonów komórkowych możemy również korzystać do płacenia w tych samych placówkach, w których możemy płacić przy użyciu kart MasterCard PayPass. Dodatkowe informacje na temat płatności zbliżeniowych z użyciem telefonów komórkowych można uzyskać na stronie internetowej pod adresem www.paypass.pl.

Dla mobilnych użytkowników technologii NFC takie rozwiązanie oznacza co najmniej jeden kawałek plastiku mniej w portfelach ponieważ w telefonie można zainstalować więcej niż jedną kartę płatniczą. W trakcie zakupów to my decydujemy, które konto bankowe chcemy obciążyć w celu dokonania płatności.

Płatności zbliżeniowe to rozwiązanie dostosowane do nowych potrzeb konsumentów. Dlatego też klienci są bardziej skłonni do wyboru tego rodzaju narzędzi płatniczych zamiast tradycyjnych kart.

Według wewnętrznego badania MasterCard Worldwide (analiza skuteczności rozwiązań na rynku Stanów Zjednoczonych, Polski i Australii, rok obrotowy 2012), 19% właścicieli krat kredytowych i 27% właścicieli kart debetowych MasterCard PayPass po otwarciu swoich portfeli najpierw sięga po karty zbliżeniowe. Z biegiem czasu płatności zbliżeniowe będą się stawać coraz bardziej preferowaną formą płatności, z której konsumenci będą chętnie korzystać.

MasterCard®PayPass™ – dodatkowe korzyści

Płatności zbliżeniowe oznaczają duży krok w kierunku zastąpienia gotówki szybkimi, wygodnymi i bezpiecznymi narzędziami umożliwiającymi dokonywanie bezgotówkowych płatności. Dzięki szybko rosnącej popularności, karty zbliżeniowe stały się standardem niemal we wszystkich bankach w Polsce. W przypadku, gdy placówka handlowa nie posiada zbliżeniowych terminali płatniczych, z kart tych można również korzystać w tradycyjny sposób poprzez włożenie karty do czytnika.

Zbliżeniowe karty płatnicze nie muszą być wykorzystywane tylko i wyłącznie do płatności. Wbudowany mikroprocesor umożliwia połączenie opcji płatniczych z innymi funkcjami. Na przykład w niektórych miastach Polski można spotkać karty wydawane przez bank, które służą równocześnie jako bilety w środkach komunikacji publicznej.

Użytkownicy kart w technologii PayPass mogą również spodziewać się miłych niespodzianek, które firmy oferują swoim klientom. Na stronach internetowych tych firm regularnie pojawiają się atrakcyjne oferty promocyjne adresowane do właścicieli kart MasterCard® PayPass™. Płatności z wykorzystaniem kart zbliżeniowych za codzienne zakupy w wyznaczonych placówkach uprawniają do korzystania z różnych przywilejów i szeregu atrakcyjnych zniżek. Umożliwiają również wspieranie licznych inicjatyw charytatywnych, w których udział bierze MasterCard. Zmieniając swoje nawyki płatnicze możesz skorzystać z licznych promocji dla posiadaczy kart zbliżeniowych, niedostępnych dla tych, którzy preferują tradycyjne płatności gotówkowe.

Bezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie

Transakcja dokonana z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej PayPass jest tak samo bezpieczna, jak transakcje wykonywane przy użyciu zwykłej karty chipowej, ponieważ układ wbudowany w urządzenia PayPass wykorzystuje takie same techniki szyfrowania zarówno w przypadku płatności zbliżeniowych, jak i tradycyjnych, generując unikalny i jednorazowy kod dla każdej transakcji. Poza tym zarówno posiadacze kart chipowych, jak i kart wykonanych w technologii zbliżeniowej, są tak samo chronieni w przypadkach oszustw.

Różnica pomiędzy kartą MasterCard PayPass i kartą tradycyjną wiąże się z faktem, że
w przypadku transakcji dokonywanych z użyciem kart wykonanych w technologii MasterCard PayPass, których wartość nie przekracza 50 złotych, kod PIN nie jest wymagany. Transakcje wykonywane z użyciem kart MasterCard PayPass, których wartość przekracza 50 złotych, również mogą być realizowane w ramach technologii PayPass, jednak w tym przypadku klienci muszą wprowadzić kod PIN.

W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa transakcje
na kwoty poniżej 50 złotych, które nie wymagają podania kodu PIN, są kontrolowane zarówno przez wystawcę karty, jak i bank. Bank monitoruje transakcje MasterCard PayPass, których kwota nie przekracza 50 złotych i które nie są potwierdzane kodem PIN, ze względów bezpieczeństwa. Od czasu do czasu użytkownik może również zostać zmuszony do włożenia swojej karty do czytnika i wprowadzenia kodu PIN, aby wystawca karty upewnił się, że klient wciąż znajduje się w jej posiadaniu i sprawuje nad nią kontrolę.

Dzięki możliwościom oferowanym przez płatności bezgotówkowe zyskujemy więcej czasu. Nie bez powodu liczba osób, które wybierają ten rodzaj płatności nieustannie rośnie. Staramy się ograniczać czas spędzany w kolejce do sklepowej kasy do niezbędnego minimum. Obserwując zachowania konsumentów na przestrzeni ostatnich kilku lat można zauważyć, że konsumenci na polskim rynku podążają za nowymi technologiami i doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Polacy cenią sobie innowacyjne rozwiązania, z których najlepsze szybko wdrażają w codziennym życiu.

Źródło: MasterCard

Tak słabych lokat jeszcze nie było

2020-01-05 Analizy rynkowe

106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.

Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe

2016-06-13 Analiza Expander

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.

Bezpłatna księgowość i 900 zł zwrotu w mBank

2016-02-11 Informacja prasowa

Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

2016-01-04 Komentarz Lions Bank

W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.

W nowym roku opóźnienie w spłacie raty może kosztować więcej

2015-12-30 Komentarz Expandera

Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.

Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi

2015-03-30 Informacja prasowa

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Bezpiecznie(j) jak w banku?

2015-03-26 Informacja prasowa

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.

Kredyt w CHF – co można zrobić z wysoką ratą?

2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy

„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.

Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

2015-01-07 Poradnik kredytobiorcy

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób – dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.
2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziwne zwierzęta, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć II
Następny artykuł7 faktów o misiach koala