A A+ A++

Czym jest polisa OC samochodu?

Przede wszystkim zacznijmy od podstaw, a więc od określenia, czym właściwie jest polisa OC. O jakim produkcie mowa? Polisa OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej, to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Do jego wykupienia zobowiązuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Za brak ubezpieczenia OC samochodu grożą wysokie kary, o czym można przeczytać nastronie wypowiadamoc.pl. Poza tym jeśli będziemy sprawcami wypadku, to na nas spadnie obowiązek pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego, a one mogą być naprawdę wysokie. Dlatego, zamiast ryzykować, lepiej już w chwili zakupu samochodu, rozejrzeć się za stosownym ubezpieczeniem OC, ponieważ chroni kierowców oraz poszkodowanych przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń drogowych.

Czy możliwe jest wypowiedzenie polisy OC?

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z ubezpieczeniem obowiązkowym narzuconym przez polskie prawo, możemy uznać, że nie uda nam się z niego zrezygnować. Czy to prawda? Czy faktycznie nie uda nam się wypowiedzieć polisy OC pojazdu? I tak i nie! Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie mamy argumenty. Jeśli chcemy wypowiedzieć polisę OC przez konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, to nie będzie to możliwe.

Z kolei jeśli swój pojazd zezłomowaliśmy, bo był już stary i wysłużony, lub doznał szkody całkowitej, to szybko wypowiemy aktualną polisę OC, ponieważ jest ona przypisana do auta, a nie do kierowcy. Poza tym są też inne sytuacje, które sprawiają, że możemy zrezygnować z usług aktualnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy zatem możemy wypowiedzieć polisę OC?

Na pewno wypowiedzenie polisy OC samochodu będzie możliwe, gdy zawrzemy umowę z agentem ubezpieczeniowym na odległość. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy zawarliśmy umowę przez telefon, czy Internet. Jeśli coś nam się nie spodoba, to możemy wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny i mamy na to aż trzydzieści dni. Oczywiście za okres ochrony towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy stosowną opłatę.

Wypowiedzenie polisy OC jest możliwe również wtedy, gdy kończy się jej ważność. Jeśli okaże się, że usługi naszego towarzystwa ubezpieczeniowego pozostawiają wiele do życzenia, naliczane są nam za wysokie opłaty lub mamy ograniczoną ochronę, to lepiej poszukać lepszych ofert, zwłaszcza że konkurencja jest szeroka.

Na wypowiedzenie umowy mamy szansę, gdy dojdzie do automatycznego przedłużenia OC i będziemy dysponowali podwójnym OC, a więcej na ten temat nawypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu. Wypowiedzenie polisy jest możliwe także wtedy, gdy kupujemy pojazd używany. W chwili podpisania umowy otrzymujemy od właściciela nie tylko komplet kluczyków i dokumentów, ale również polisę OC. Możemy ją kontynuować lub wypowiedzieć i jest to wskazane, zwłaszcza jeśli oferta nie jest dla nas atrakcyjna.

Jak szybko i skutecznie wypowiedzieć polisę OC?

Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym wypowiedzeniu polisy OC, to musimy dopełnić pewnych formalności. Podstawą do rozwiązania współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym jest przedłożenie stosownego wniosku. Dlatego naszym pierwszym krokiem powinno być jego sporządzenie. We wniosku podajemy datę i miejsce jego sporządzenia, a także swoje dane (imię i nazwisko, adres, numer PESEL). Jeśli kupowaliśmy pojazd ze współwłaścicielem, to jego dane też musimy podać. Nie możemy pominąć też informacji związanych z autem, a więc marki i modelu, numeru rejestracyjnego oraz numeru polisy.

Wymagane jest też podanie danych towarzystwa ubezpieczeniowego i podstawy prawnej, która pozwala nam na wypowiedzenie polisy OC. Na koniec składamy odręczny podpis. Sama forma wniosku jest dowolna – możemy go sporządzić odręcznie lub na komputerze. Jeśli obawiamy się tego, że pominiemy najważniejsze informacje, to możemy skorzystać z gotowych wzorów wypowiedzenia umowy OC. Czekają do pobrania w sieci, więc wystarczy skierować się na profesjonalne serwisy, a szybko pobierzemy taki dokument w formacie DOC lub PDF.

Później wystarczy go wypełnić swoimi danymi, wydrukować, podpisać odręcznie i dostarczyć do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ogólnie możemy to zrobić osobiście, listownie lub online. Wiadomo, że najwygodniejszą opcją będzie wypowiedzenie polisy OC online, zwłaszcza że formalności dopełnimy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Listownie również nie musimy podejmować zbyt wielu działań, choć warto nadać przesyłkę rejestrowaną, bo zyskamy potwierdzenie odebrania dokumentu.

Aby jednak nasz wniosek został przyjęty, musimy dostosować się do wymagań swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie wiemy, jaka jest preferowana forma wypowiedzenia polisy OC, to warto zajrzeć do umowy zawartej z ubezpieczycielem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie czterysta interwencji strażaków w Wielkopolsce. Silny wiatr spowodował sporo szkód
Następny artykułSzef MSWiA o ustaleniach serialu “Reset” dot. umowy o współpracy między SKW a FSB: umowa całkowicie nieakceptowalna