A A+ A++

Pewnie nie jeden z was słyszał o coraz to nowszych dokonaniach sztucznej inteligencji, która tworzy różnego rodzaju obrazki, modyfikuje teksty, ale też odpowiada na różnego rodzaju pytania. Dagmara Kottke z portalu INN:Poland opisała jak sztuczna inteligencja poradziła sobie z udzieleniem odpowiedzi na maturę z języka polskiego. Do tego celu wykorzystano narzędzie ChatGPT, które generuje odpowiedzi na pytania w języku zrozumiałym dla ludzi, a odpowiedziom sztucznej inteligencji przyjrzał się Wojciech Rzehak, polski scenarzysta i polonista.

Odpowiedzi AI na pytania maturalne są… bardzo ładne, napisane relatywnie dobrym językiem. Chociaż zauważyłem pewną prawidłowość: im dłuższe zdania, tym jest gorzej. Jakby Sztuczny nie radził sobie ze zdaniami złożonymi, o wielokrotnie złożonych nie wspominając. A wyraźnie ciągnie go w tym kierunku – ocenia Rzehak.

System udzielił błędnej odpowiedzi na pytanie zamknięte dotyczące funkcji językowej dominującej we fragmencie tekstu.

Ciekawa jest dla mnie przyczyna tej pomyłki… Funkcje impresywna i ekspresywna należą do najbardziej „relacyjnych”, pierwsza wiąże się z oddziaływaniem na odbiorcę, druga – z uzewnętrznianiem własnych przeżyć/uczuć/myśli przez nadawcę. Z kolei funkcja poetycka jest najbardziej złożona – nacisk w wypowiedzi położony jest na jej stronę estetyczną. Czyżby to wszystko zmyliło Sztucznego i pokierowało jego myśli (?) na znane mu tory informacji? Tak sobie gdybam, w końcu nie znam się na AI – przyznaje polonista.

Czy sztuczna inteligencja zdałaby maturę z języka polskiego? Na pewno tak, w sumie do zdania tego egzaminu wymagane jest jedynie 30% poprawności, a narzędzie ChatGPT, które „ciągle się uczy” spokojnie osiągnąłby taki wynik.

Wszystkie odpowiedzi AI wraz z komentarzem można przeczytać w artykule Dagmary Kottke w INN:Poland

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałorusini chcą zemścić się za śmierć ukraińskich dzieci. „Wróg musi wiedzieć, że zostanie ukarany”
Następny artykułTrzy okazje, by pójść z dziećmi do teatru