A A+ A++

Dawniej rudzka lecznica, dziś ruina. Budynek szpitala w Rudzie Śląskiej- Wirku usytuowany przy ulicy 1 Maja 279 od lat jest nieużywany i niszczeje. W 2013 roku obiekt zyskał szansę na rewitalizację i przekształcenie w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjne, ale nie została wykorzystana.

Opuszczony budynek szpitala w Wirku niszczeje

Mroczny gmach dawnego wireckiego szpitala został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Budynek został zbudowany z cegły na planie litery U. Kres jego działalności nastał w 2003 roku. Do tego czasu mieściły się tutaj Oddziały Chirurgii i Reumatologii SPZOZ Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Wewnątrz znajdowała się także kaplica pw. świętych Eufemii i Karola Boromeusza, w której zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Trzy lata później obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Budynek znajduje się też w Gminnej Ewidencji Zabytków. To cenny zabytek, bowiem stanowi integralny element zabudowy Wirka.

Miała być prywatna klinki a jest ruina

Po dekadzie od zamknięcia szpitala pojawił się pomysł utworzenia tu prywatnej kliniki, czyli Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego. Miasto sprzedało obiekt spółce Szpitale Polskie. Szykowano się do rewolucji i gruntownej przebudowy. Przed budynkiem pojawiły się nawet wizualizacje projektu. Jednakże koncepcji tej nie udało się zrealizować. W 2016 roku przeprowadzono prace mające na celu zabezpieczenie budynku, w tym m.in. naprawiono ogrodzenie i na tym zakończyła się walka o przywrócenie opuszczonemu budynkowi funkcji użytkowych. Gmach stoi do dziś, a przed wzrokiem przechodniów chroni go gęsta roślinność, która rośnie wokół budynku.

Wiele cennych informacji o lokalizacji obiektu i nie tylko można znaleźć na stronie prezentującej aplikację rudzka maapka.

Mroczne zdjęcia urbexu

Zdjęcia prezentujące stan obecny budynku można znaleźć na facebookowym profilu SRC Urbex. Jego przedstawiciele zajmują się eksploracja opuszczonych, zapomnianych i często niebezpiecznych miejsc.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLetnie Tanie Kinobranie. Filmowa podróż po przygody albo nowe życie
Następny artykułPrzebudowa dworca kolejowego w Kielcach. Opóźnienie znów uległo zmianie