A A+ A++

46 pacjentów z Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu przewożonych jest do szpitala w Wolicy. Decyzją wojewody, placówka ta została drugim w Wielkopolsce szpitalem jednoimiennym dla zakażonych koronawirusem. Ewakuację przeprowadzają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W poniedziałek po południu wojewoda wielkopolski poinformował o wyznaczeniu Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jako drugiego szpitala w regionie, w którym sprawowana będzie opieka wyłącznie nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Decyzja zapadła “w trybie natychmiastowym”.

Formalnie szpital w Wolicy w czwartek o godzinie 8 stał się jednoimiennym szpitalem dla pacjentów z COVID-19. – W czwartek rano szpital będzie w pełni gotowy i rozpoczniemy jego wypełnianie – mówił w środę wieczorem wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

120 łóżek dla pacjentów

Do placówki trafi jeszcze dziś 46 pacjentów z kaliskiego Salusa. Dziewięciu z nich jest podłączonych do respiratora.

Ewakuację na zlecenie wojewody przeprowadzają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Na miejscu są przedstawiciele urzędu wojewódzkiego w Poznaniu, Żandarmeria Wojskowa i policjanci, którzy zabezpieczają akcję.

Jak podawał w komunikacie wojewoda, “kierownictwo prywatnego Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu, mimo przeszkolenia nowego personelu, odmówiło przyjęcia pomocy kadrowej”.

Dotyczyło to dwóch pielęgniarek, których w poniedziałek nie wpuszczono do centrum. Dyrektorka Salusa tłumaczyła, że decyzja wynikała z tego podjęta była już decyzja o przewiezieniu pacjentów do szpitala w Wolicy. – Uważałam, że nie ma powodu narażać tych pań, skoro pensjonariusze będą wywiezieni – powiedziała Ewa Goździewicz.

Dyrektorka ośrodka twierdzi też, że od wielu dni błagała o pomoc. – Nas tutaj zostawiono z ciężkimi przypadkami i z tym chorym personelem, wycieńczonym, pracującym dziesiątą dobę – mówiła Ewa Goździewicz, dyrektorka Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej “Salus” w rozmowie z reporterem TVN24 Arturem Zakrzewskim.

Pacjenci przewiezieni do innych szpitali

W szpitalu w Wolicy przebywało 28 pacjentów. – Pierwszym krokiem było przewiezienie pacjentów do innych placówek, we wtorek i środę trwały prace przygotowawcze, między innymi roboty budowlane, stworzenie stref brudnej i czystej oraz śluz do dekontaminacji – wyjaśnia wojewoda.

Placówkę trzeba przebudować: postawić ścianki działowe czy doposażyć w sprzęt i ludzi. – Musimy zupełnie zmienić organizację w stosunku do tego co mieliśmy. Mamy pulmonologów, ale nie mamy lekarzy innych specjalności – podkreślał we wtorek Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala.

Szpital będzie dysponował 120 łóżkami rozplanowanych na piętrze i parterze budynku. W pracach inwestycyjnych uczestniczyli żołnierze 12 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wzmocniona kadra

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, szpital dysponuje środkami ochrony osobistej, które zabezpieczył wojewoda.

W kwestii zapewnienia personelu medycznego działania podjęła wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Do pracy stawili się wszyscy lekarze dotychczas zatrudnieni w szpitalu. Dodatkowo dwóch lekarzy anestezjologów zabezpieczy prace szpitala w formie udzielanych konsultacji. Obecnie dysponujemy kadrą 35 pielęgniarek. Docelowo planujemy zwiększenie liczby pielęgniarek, sanitariuszy i pomocy pielęgniarskiej. Pomoc w tym zakresie zapewnił wojewoda wielkopolski – mówi Marzena Wodzińska.

We wtorek pielęgniarki i lekarze z placówki nie kryli oburzenia decyzją wojewody o przemianowaniu szpitala na jednoimienny zakaźny. – Ten szpital jest przystosowany do leczenia gruźlicy i w tej dziedzinie się spełnia. W innej już niekoniecznie. Izolacja gruźlicy to inna izolacja niż koronawirusa – mówił dziennikarzom jeden z lekarzy.

Placówka w Wolicy będzie drugim w województwie szpitalem jednoimiennym, czyli szpitalem jednej choroby, w tym wypadku COVID-19. Jako pierwszy taki status otrzymał w marcu 2020 roku szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

“Trudno odepchnąć taką osobę podopieczną”. Reportaż z DPS w Bochni.

Szpitale jednoimienne dedykowane do walki z koronawirusemMinisterstwo Zdrowia

Autor:FC/gp

TVN 24 Poznań/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Przedsiębiorco, zgłoś się po wsparcie do Miejskiego Urzędu Pracy
Następny artykułPrzypominamy że zgodnie z harmonogramem zbiórka odpadów wielkogabarytowych