ChatGPT to nowoczesne narzędzie o sporych możliwościach, które coraz chętniej wykorzystują uczniowie, np. do pisania esejów. Szkołom nie podoba się jednak, że wyręczają się sztuczną inteligencją, więc zaczynają one blokować używanie chatbota.
Źródło fot. Unsplash | Annie Spratt
i
Uczniowie od zawsze znajdowali sposoby, by ułatwić sobie życie, np. korzystając ze streszczeń lektur zamiast samodzielnie je czytać. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii takie chodzenie na skróty stało się znacznie prostsze, gdyż teraz uczniom pomaga sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT.
Dzieło firmy OpenAI, uruchomione w listopadzie ubiegłego roku, szybko zyskuje na popularności ze względu na imponujące możliwości. Narzędzie można wykorzystać do generowania tekstu w szerokim zakresie zastosowań, takich jak systemy dialogowe, tłumaczenie języka oraz generowanie treści. Może ono tworzyć tekst porównywalny z treściami pisanymi przez ludzi, a korzyści z tego płynące szybko zauważyli uczniowie i zaczęli korzystać z chatbota do wyszukiwania informacji, a nawet pisania esejów.
Nauczycielom bardzo nie podoba się używanie tego narzędzia, gdyż obawiają się, iż może negatywnie wpłynąć na proces nauczania. Dlatego pierwsze szkoły zaczynają wprowadzać zakaz korzystania z ChatGPT. Jak donosi serwis Chalkbeat New York, taką blokadę zapobiegającą korzystaniu z bota w szkolnych sieciach oraz urządzeniach wprowadził właśnie nowojorski Departament Edukacji.
Szkoły blokują ChatGPT
„Ze względu na obawy dotyczące zarówno negatywnego wpływu na naukę uczniów, jak bezpieczeństwa i dokładności treści, dostęp do ChatGPT jest ograniczony w sieciach i urządzeniach szkół publicznych w Nowym Jorku” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Edukacji Jenna Lyle. „Chociaż narzędzie może zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i w dalszym życiu”.
Według The Washington Post wielu nauczycieli obawia się, że technologia umożliwi uczniom ściąganie podczas testów. I nie są to obawy bezpodstawne, gdyż New York Times niedawno pokazał pisarzom oraz nauczycielom próbki pisma ChatGPT oraz uczniów, celem ich porównania. Żaden nie był w stanie stwierdzić, które z nich napisał bot, a które są dziełem człowieka.
To bot czy uczeń? Źródło: Unsplash | John Schnobrich
Szkołom ciężko będzie jednak walczyć z chatbotem, ponieważ narzędzie może działać na prywatnych smartfonach uczniów, więc nie da się go całkowicie zablokować. Czy w tej sytuacji szkoły będą więc musiały zabronić także korzystania z telefonów? Czas pokaże.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS