A A+ A++

10 czerwca, w ramach DNIA PROFILAKTYKI, odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów i nauczycieli. Została również  zorganizowana prelekcja dla rodziców.

 Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat „Agresja i przemoc rówieśnicza-jak nad nimi zapanować” ?

Przemoc i agresja stanowią poważny problem cywilizacyjny. Dotyka on dzieci i młodzież

w szkołach, jest obecny w pracy, w domu, na ulicy. Posiada różne formy: psychiczną, fizyczną, słowną. Niesie ze sobą różnorakie skutki, a jego przyczyny wynikają z różnych źródeł.

O tym wszystkim można było dowiedzieć się podczas spotkania. Uczniowie otrzymali informacje, jak zachowywać się, gdy ktoś próbuje nas krzywdzić. Krok po kroku zostało pokazane jak postępować, gdy czujemy się ofiarą oraz jak stawiać jasne komunikaty, gdy czujemy się zagrożeni.

Kolejnym etapem działań profilaktycznych były warsztaty dla kadry „Depresja i samobójstwa wśród młodzieży. Jak pomóc kiedy nie jest jeszcze za późno ?” Objęły one  niezbędną wiedzę dotyczącą metod postępowania w przypadku wystąpienia problemu depresji lub samobójstwa w szkole. Nauczyciele podczas warsztatów mogli  rozszerzyć swoje kompetencje pedagogiczne i dogłębnie poznać naturę młodych ludzi.

  Bardzo ważna jest współpraca nauczycieli z rodzicami: nie tylko przyczynia się do szybszej diagnozy, lecz także pozwala na skuteczniejsze działania. W procesie leczenia oraz zapobiegania zaburzeniom depresyjnym kluczową rolę pełni rodzina. Spotkania z rodzicami uczniów uczą ważnych aspektów komunikacji na linii rodzic – dojrzewające dziecko, ze szczególnym ukierunkowaniem na wczesne rozpoznawanie zaburzeń psychicznych. Prelekcja dla rodziców na temat  „Depresja i zachowania samobójcze u nastolatków”  stanowiła doskonałe dopełnienie procesu wychowawczego dorastających dzieci. Szkolenia uczą, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, by nie wystraszyć go swoją postawą, tym samym powodując jeszcze silniejszą chęć izolacji i zamknięcia się w sobie. Pogadanka była pomocna  dla rodziców chcących lepiej zrozumieć myślenie, zwyczaje i świat swoich nastoletnich dzieci.

 Warsztatowa forma zajęć bardzo przypadła do gustu naszym uczniom. Dlatego 15 czerwca  ponownie odbyły się warsztaty profilaktyczne. Tym razem na temat: „Bezpieczne korzystanie z technologii cyfrowej”. Psycholog wyjaśniła, jakie zachowania w Internecie  są niebezpieczne. Zwracała  szczególną uwagę na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane. Uczniowie  dowiedzieli się też, jak postępować, aby bezpiecznie korzystać ze stron internetowych, w tym z bardzo popularnych obecnie portali społecznościowych. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach i chętnie dzieliły się swoją wiedzą oraz odpowiadały na zadawane pytania. Wychowawcy we wszystkich klasach również  poruszyli tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu.

16 czerwca odbyły się również warsztaty dla klasy 7. Tematem spotkania było  „Życie po pandemii”. Długotrwałe zamknięcie szkół oraz ograniczenia związane z COVID-19 doprowadziły do diametralnej zmiany w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Konsekwencje pandemii dotknęły przede wszystkim dzieci i młodzież, pozbawiając ich stałego kontaktu z rówieśnikami. Pandemia obniżyła jakość kształcenia i ograniczyła rozwijanie zainteresowań. Ograniczyła również aktywność fizyczną i wydłużyła czas spędzany w Internecie i mediach społecznościowych. Zaowocowało to zarówno znaczącym wzrostem uzależnień od gier komputerowych i Internetu jak i wystąpieniem u części dzieci apatii, stanów depresyjnych, kłopotów z koncentracją czy snem. Ich skutkiem stały się problemy z równowagą psychiczną dzieci i młodzieży. Celem warsztatów była  pomoc dzieciom, które przeżywają problemy z niską samooceną, apatią, koncentracją, utratą motywacji wewnętrznej, a także tym, które nie radzą sobie z trudnymi emocjami, frustracją, gniewem. Spotkanie bez wątpienia wpłynęło na  wzmocnienie ich samooceny i motywacji wewnętrznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpieka psychiatryczna: jakie zmiany proponuje NFZ?
Następny artykułInwestują w ciepło