A A+ A++

…o wyzwaniach edukacji dla wszystkich – to temat konferencji, która odbyła się dzisiaj w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, we współpracy z MOK, odpowiedzialnym za stronę techniczną spotkania. Wśród gości nie zabrakło, między innymi, przedstawicieli ministra edukacji i nauki, lubelskiego kuratorium, władz samorządowych, instytucji, uczelni wyższych, szkół oraz placówek specjalnych.

Spotkanie było okazją do inauguracji działalności Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą przy świdnickim SOSW.

– Bardzo nam miło, że jesteście państwo z nami, aby razem rozważać potrzeby edukacji włączającej. Przedsięwzięcie grantowe – pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą dostało dofinansowanie w kwocie 1 860 000 zł, ze środków Unii Europejskiej. Nadzór nad projektem pełni Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. W Polsce powstały 23 SCWEW, w tym 3 w województwie lubelskim. Są one ważnym ogniwem systemu edukacji. W naszym centrum działania opieramy na współpracy, która jest podstawą rozwoju nas wszystkich, a także na doświadczeniu praktyków, nauczycieli, specjalistów i dyrektorów placówek specjalnych, pracowników naukowych i ośrodków doskonalenia nauczycieli. W realizacji zadań wspiera nas wiele osób. W obecnej sytuacji inkluzja społeczna i edukacyjna rozszerza się i ma większy wymiar. Mamy już w szkołach uczniów ukraińskich i wiemy, jakie zadania i wyzwania przed nami. SCWEW w Świdniku obejmuje wsparciem osiem placówek ogólnodostępnych z powiatów świdnickiego, lubelskiego i łęczyńskiego – wyjaśniała Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW, otwierając piątkowe spotkanie.

Radosław Brzózka, dyrektor gabinetu prof. Przemysława Czarnka, odczytał list od ministra: (…) Jedną z placówek, która z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w realizację projektu SCWEW, jest SOSW w Świdniku. Jestem pełen uznania dla szerokich kompetencji i umiejętności dydaktyków, a także specjalistów świdnickiego ośrodka. Państwa profesjonalizm oraz codzienny trud przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju wychowanków i jestem pewien, że przygotują dzieci do uzyskania jak największej samodzielności na dalszych etapach rozwoju.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie w Świdniku powstało Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą i gratuluję pani dyrektor Elżbiecie Krupie. W projekcie uczestniczą aż trzy miejskie placówki – Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr  1. Dobrze, że na kanwie konferencji mówimy też o naszych gościach z Ukrainy, bo tutaj również będziemy pokonywać pewne trudności i przeciwności związane z ich edukacją w Polsce – mówił burmistrz Waldemar Jakson.  

Głos zabrała też Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, podkreślając ważność edukacji włączającej: – Istotne jest, że jest ona realizowana zarówno w oddziałach w szkołach ogólnodostępnych, jak i w placówkach o charakterze specjalistycznym. Kluczem w powodzeniu realizacji zadania jest dobra współpraca i wymiana doświadczeń. Bezcenne jest też wsparcie organów prowadzących i ramy prawne tworzone przez ministra edukacji i nauki oraz parlament.  Życzę, by przedsięwzięcie okazało się bogate w te dobre doświadczenia.

W programie spotkania pt. „Szkoła – życie – praca – wyzwanie edukacji dla wszystkich” znalazły się wystąpienia: Radosława Brzózki, Małgorzaty Paproty, dyrektora PFRON, Małgorzaty Wojdy, okręgowego inspektora pracy, Małgorzaty Rodziewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, Iwony Jareckiej, eksperta SCWEW w Świdniku, a także wykłady, również w formie online, dr Radosława Piotrowicza (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), dr hab. Beaty Jachimczak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. Wojciecha Otrębskiego (KUL), dr hab. Anny Prokopiak (UMCS Lublin). Poruszono takie zagadnienia, jak: funkcjonowanie uczniów ze specjalnymi potrzebami w klasie ogólnodostępnej, praca zawodowa a prawa osób niepełnosprawnych, wsparcie PFRON w realizacji zamierzeń zawodowych osób o zróżnicowanych potrzebach, rola edukacji w przygotowaniu do dorosłego życia dzieci z dodatkowymi potrzebami edukacyjnymi, a także rola i działania SCWEW w Świdniku.

Podczas spotkania wystąpiła również Ina Bochonska, niewidoma wokalistka z Łucka w Ukrainie. Artystka zaśpiewała kilka utworów i podziękowała Polakom za ich pomoc: – Już ponad milion Ukraińców przybyło na polską ziemię, by wśród życzliwych ludzi próbować żyć na nowo. W imieniu naszego narodu chcę podziękować wszystkim, którzy otworzyli dla nas swoje serca i cały czas nas wspierają.

Słodki poczęstunek dla gości przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Natomiast podopieczni SOSW zbierali do specjalnych puszek datki przeznaczone na pomoc Ukrainie.

Ostatnim z punktów konferencji był panel dyskusyjny „Edukacja włączająca w praktyce”, który odbył się w SOSW.

aw

Celem SCWEW  jest wspieranie placówek ogólnodostępnych w kształceniu dzieci z niepełnosprawnościami. SOSW do współpracy zaprosił Szkoły Podstawowe w Kalinówce, Krępcu i Łęcznej, Zespół Szkół w Piaskach, a także świdnickie – Szkołę Podstawową nr 5, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

2-letni projekt podzielony jest na 3-miesięczne etapy. W każdym zaplanowano konkretne działania: konsultacje, szkolenia dla nauczycieli, rodziców i kadry zarządzającej, powstały punkty konsultacyjne zarówno w ośrodku, jak i w szkołach partnerskich. Jedną z największych wartości dodanych projektu jest zakup specjalistycznego sprzętu.

Zespół SCWEW:

Lider SCWEW Elżbieta Krupa
Ekspert ds. edukacji włączającej Agnieszka Potaczała
Ekspert ds. informacji I ewaluacji Elżbieta Ścibior
Ekspert ds. technologii wspomagających Monika Dąbkowska
Ekspert ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Iwona Jarecka
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Kinga Sobiesiak
Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 1
w Świdniku
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Magdalena Kowalczyk
ZS w Piaskach
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Małgorzata Rodziewicz
SP nr 2 w Łęcznej
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Eliza Szypulska
SP w Krępcu
Koordynator ds. edukacji włączającej i  współpracy ze SCWEW Małgorzata Guellard
SP w Kalinówce
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Marta Kubiak
SP nr 5 w Świdniku
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Marzena Szymecka
ZSO nr 1 w Świdniku
Koordynator ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW Krzysztof Banaszek
ZS nr 1 w Świdniku

W świdnickim SOSW działa też Ośrodek Wsparcia i Testów, z którego pomocy będą korzystały osoby z dysfunkcją ruchu, słuchu i wzorku z całego województwa lubelskiego, skierowane przez PFRON. Zakupiono specjalistyczny sprzęt. Osoby niepełnosprawne będą mogły testować go z ekspertami.

edukacja edukacja włączająca Głos Świdnika konferencja Ministerstwo Edukacji i Nauki SOSW Świdnik Świdnik szkoła Urząd Miasta w Świdniku

Artykuł przeczytano 874 razy

Last modified: 25 marca, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaczyński: Poprawia się opinia o Polsce w Unii Europejskiej
Następny artykułKompleksowe wyposażenie gastronomii z GastroProdukt