A A+ A++

To pierwszy taki przypadek w historii kiedy przed amerykańskim Kongresem zostali jednocześnie przesłuchani CEO czterech największych za oceanem firm technologicznych. Podkomisja bada czy Amazon, Apple, Facebook i Google nie wykorzystują swojej dominującej pozycji rynkowej do tłumienia konkurencji.

Na początku kilkugodzinnego przesłuchania każdy z CEO wygłosił swoje przemówienie. Po tym nastąpiła seria pytań zadawanych przez kongresmenów, dotyczących wielu różnych aspektów działalności poszczególnych firm.

Jeff Bezos był przede wszystkim pytany o praktyki stosowane przez jego firmę w stosunku do tzw. third-party sellers – podmiotów trzecich oferujących swoje produkty na platformie Amazona.

Zarzucono mu m.in., że firma wykorzystywała ich pomysły do tworzenia i promowania własnych produktów.

Pytania zadawane Timowi Cookowi dotyczyły w przeważającej mierze sklepu z aplikacjami App Store. Zarzuty członków podkomisji dotyczyły regulaminu usługi, zasad dotyczących opłat oraz nierównego traktowania mniejszych i większych deweloperów.

CEO Apple musiał się także tłumaczyć m.in. z usunięcia z platformy konkurencyjnych produktów oferujących narzędzia kontroli rodzicielskiej, po tym jak firma wprowadziła własną funkcję Screen Time.

Mark Zuckerberg odpowiadał na pytania dotyczące m.in. praktyk Facebooka w zakresie przejmowania konkurencyjnych produktów, jak to miało miejsce w przypadku WhatsAppa czy Instagrama.

Nie zabrakło oczywiście tematów politycznych, jak chociażby słynnej sprawy Cambridge Analytica w kwestii wpływania na wynik ostatnich wyborów prezydenckich w USA.

Pod adresem Facebooka padł również zarzut zbyt późnego reagowania na pojawiające się w portalu społecznościowym fake newsy.

Sundar Pichai, CEO Google, został zapytany m.in. o stosowanie monopolistycznych praktyk polegających na wykorzystywaniu firmowej wyszukiwarki do promowania własnych produktów i usług.

Zarzucono mu też, że Google nielegalnie zbiera dane małoletnich użytkowników, a następnie wykorzystuje je do targetowania reklam.

Podobnie jak Zuckerberg, Pichai pytany był też o kwestie polityczne, w tym negatywne nastawienie kierowanej przez niego firmy do Donalda Trumpa i partii republikańskiej, stosunek do projektów amerykańskiej armii oraz relacje z Chinami i działalność na tamtym rynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułMartwe wieloryby na indonezyjskiej plaży
Następny artykułAnna Matusiak-Rześniowiecka kieruje wydziałem prasowym NIK