A A+ A++

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, oświadczył, że Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Dodał, że ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach “fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. – Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie – zauważył dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

– Obawiamy się w wielu krajach i społecznościach fałszywego poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że szczepionki zakończyły pandemię i że zaszczepieni ludzie nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności – powiedział Tedros.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli społeczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.

Tedros zaznaczył, że w zeszłym tygodniu ponad 60 proc. wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Dodał, że szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

“Skupmy się na grupach nieszczepionych”

– Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie. Nawet biorąc pod uwagę odrodzenie się pandemii i przeciążenie służby zdrowia w niektórych krajach – podkreślił z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

– A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie przenosić się – dodał.

Główna naukowczyni WHO Soumya Swaminathan, zapytana o nowe zalecenie Unii Europejskiej, dotyczące dawek przypominających dla osób powyżej 40. roku życia, powiedziała, że priorytetem powinno pozostać zaszczepienie w pierwszej kolejności wszystkich dorosłych i najbardziej narażonych grup. – Skupmy się na grupach nieszczepionych i wysokiego ryzyka – zaapelowała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne pięć drużyn z awansem w Lidze Mistrzów! Koszmar Borussii Dortmund
Następny artykułFinał “Top Model”. Oto zwyciężczyni 10. edycji show TVN