A A+ A++

Według nowego raportu Policyjnej Służby Wywiadowczej (PET) w ostatnich latach znacznie wzrosło zagrożenie szpiegostwem wobec Danii z zagranicy.

Raport ujawnia, że choć Danii pojawili się nowi gracze agenturalni, na szczycie listy zagrożeń dla kraju u UE nadal znajduje się Rosja. Potwierdza to w rozmowie z dziennikiem Berlingske Anders Henriksen, szef kontrwywiadu w PET.

– Mówiąc o wywiadzie mamy na myśli przede wszystkim szpiegostwo, ale też lobbing, możliwe wykorzystaniu wiedzy do wykorzystania w programach broni masowego rażenia i bezpośrednich inwestycjach zagranicznych – mówi Henriksen.

Według niego chodzi klasyczne szpiegostwo nadal szeroko praktykowane przez rosyjskie służby. Oprócz działań rosyjskich oficerów wywiadu Rosjanie zbierają także dane przy pomocy hakerów. Stosują również cyberataki.

W Odessie zatrzymano agenta rosyjskiego wywiadu

Anders Henriksen opisuje interesy Rosji w Danii jako „bardziej klasyczne cele szpiegowskie”. Rosja na przykład jest zainteresowana stanowiskiem politycznym Danii oraz stanowiskiem w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

– Są zainteresowani polityką obronną. Są zainteresowani naszym członkostwem w takich organizacjach jak NATO, UE i ONZ. Wiemy też, że Rosja jest zainteresowana technologią – powiedział.

Szef kontrwywiadu PET odmówił jednak odpowiedzi, czy miały miejsce próby rekrutacji. Wezwał jednak urzędników, by zastanowili się, czy aby dziedzina, jaką się zajmują, może być „interesująca dla obcych państw”.

– Ogólnie rzecz biorąc, wyzwanie polega na tym, że musimy jeszcze lepiej wyposażyć społeczeństwo w narzędzia, aby poradziło sobie z zagrożeniem szpiegowskim – powiedział Henriksen.

Nie chciał jednak skomentować, czy zagrożenie ze strony Rosji wzrosło w ostatnich latach.

Oprócz klasycznego szpiegostwa i lobbingu raport PET wymienia także próby nielegalnego nabycia produktów, technologii i wiedzy, a w wyjątkowych przypadkach próby zamachów. Obca działalność wywiadowcza dotyczy także duńskich terytoriów autonomicznych – Wysp Owczych i Grenlandii. W kręgu szczególnego zainteresowania obcych wywiadów jest Arktyka.

Raport skupia się również na zagrożeniu ze strony Chin.

– Chiny dokładają wszelkich starań, aby zdobyć najnowocześniejszą technologię i wiedzę” – powiedział duńskiemu dziennikowi Politiken Anders Henriksen.

Według niego zagrożone penetracją szpiegowską są środowiska uniwersyteckie. W tym roku dziennikarze Politiken ujawnili, że co najmniej 30 duńskich ekspertów zostało zwerbowanych w ramach chińskiego programu wymiany naukowej „1000 talentów”.

Szef duńskiego wywiadu zagranicznego Lars Findsen został niedawno oskarżony o ujawnianie poufnych dokumentów. Śledztwo w tej sprawie jest w toku i według prasy dotyczy przede wszystkim wycieków informacji niejawnych do duńskich mediów.

Rosyjski dyplomata wypadł z okna w ambasadzie w Berlinie. Prawdopodobnie był szpiegiem

jb/ belsat.eu wg berlingske.dk PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArcellor Mittal Poland zapłaci pracownikom za szczepienia na COVID-19
Następny artykułCPK pod lupą NIK. Pełnomocnik rządu wyjaśnia: To da się powiedzieć o każdej inwestycji