A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Górskie szlaki wraz z nadejściem pięknej, wiosennej pogody ponownie się zapełniają. Popyt na zdobywanie szczytów z roku na rok wzrasta, jednak świadomość nowych turystów już niekoniecznie. Właśnie dlatego Śnieżka zostanie ogrodzona siatką ochronną. Powód? Na piknikowaniu i robieniu zdjęć ucierpiały cenne gatunki chronionych roślin. 

Widok na Tatry

Koniec z samowolą na Śnieżce. Park Narodowy ogradza szczyt Śnieżki 

Turystów na górskich szlakach z roku na rok przybywa, nie idzie to jednak w parze z budowaniem świadomości. Skutki są opłakane – spacerowicze chętnie dokarmiają dzikie zwierzęta, śmiecą, przekraczają wyznaczone trasy i, tak jak w tym przypadku, na Śnieżce niszczą cenną i chronioną roślinność. Bezmyślnych zachowań nie udało się wyeliminować apelami, tabliczkami z zakazem, ani nawet łańcuchami, dlatego Karkonoski Park Narodowy podjął radykalne działanie i postanowił ogrodzić szczyt siatkami ochronnymi. 

Siatki, które zapobiec mają szkodliwym działaniom ludzi, rozstawione zostaną zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie Śnieżki. Wcześniej zmęczeni lub natchnieni turyści chętnie rozkładali się na zboczach i łąkach, by odpocząć, piknikować lub zdawać relację w mediach społecznościowych. Mówią o tym pracownicy TPN, cytowani przez portal eska.pl:

A to nie jest taka zwykła trawa. Są w niej rośliny, których nie ma nigdzie indziej w Polsce. Mniszek czarniawy, mniszek alpejski czy przetacznik stokrotkowy mają tu jedyne stanowiska w naszym kraju, są też unikalne jastrzębce i dzwonek karkonoski. Trzeba je chronić.

Zobacz wideo
Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Nagminne wykroczenia turystów. “Tłumy na trawie, fotki za łańcuchami”

Na szlakach często dochodzi do drobnych wykroczeń turystów. Zazwyczaj jest to bagatelizowanie tabliczek informacyjnych oraz popularna samowola. Wielu osobom wręcz wcale nie zależy nawet na “dobrej minie do złej gry”. Widać to gołym okiem – turyści rozkładają się na murawie, jak na plaży, przekraczają łańcuchy, zbaczają z wyznaczonych szlaków, a nawet zrywają cenne rośliny. Częstym widokiem są także fani mediów społecznościowych, którzy dla dobrego zdjęcia są w stanie przekroczyć wszelkie granice. 

To, co się działo na równi pod Śnieżką w sobotę, to jakaś masakra. Tłumy na trawie, fotki za łańcuchami na szczycie i kilkanaście psów wprowadzanych pod Dom Śląski z Kotła Łomniczki. Tam pomogą chyba tylko hurtowo wystawiane mandaty…

– czytamy pod postem Karkonoskiego Parku Narodowego. Widoczne, pomarańczowe siatki będą łącznie mierzyć zaledwie 1000 metrów. Spora część, bo aż 600 m zamontowana zostanie na samym szczycie Śnieżki. W ten sposób Park Narodowy chce jasno wyznaczyć granice turystom i oczywiście zadbać o dobro chronionych gatunków. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpisała Tinę Turner jednym słowem. Grafika oddała resztę
Następny artykułW czwartek i piątek utrudnienia w ruchu w związku ze świętem Podhalańczyków