A A+ A++


Zakazanie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE oraz kolejna lista sankcji wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego – to projekt konkluzji obradującego w Brukseli szczytu UE, o którym poinformowało PAP źródło unijne.

Jak przekazał PAP unijny rozmówca, szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli mają stanowczo potępić zmuszenie przez Białoruś samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku w celu zatrzymania przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz Sofii Sapiegi. Członkowie Rady Europejskiej mają również wezwać do ich uwolnienia.

Rada Europejska ma też wezwać Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania tego „bezprecedensowego i niedopuszczalnego incydentu”.

Przywódcy mają również zaapelować do wszystkich przewoźników mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią – przekazało źródło unijne.

Świat reaguje na uprowadzenie samolotu Ryanair przez Białoruś

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”. Białoruski reżim zarzuca mu terroryzm i oskarża o organizację zamieszek, za co grozi mu do 15 lat więzienia. Sam opozycjonista jest przekonany, że zostanie zabity. Według jego matki, chłopak trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Media: Pratasiewicz w stanie krytycznym

Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem w niedzielę wieczorem samolot dotarł do Wilna. Oprócz Pratasiewicza na pokładzie nie było także jego partnerki i – według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki – jeszcze czterech innych osób.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, domagały się też wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Po co było uprowadzać samolot? Eksperci – o celach i konsekwencjach specoperacji Łukaszenki

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDembicka Giełda Staroci wraca na Rynek
Następny artykułJest wsparcie dla pszczelarzy