A A+ A++

O zaburzonym grafiku mówi: – Rozpracowanie wszystkiego na nowo to gigantyczna praca.

Na Winiarach obecnie mają pod opieką 433 pacjentów, w tym 50 zakażonych COVID-19 – 36 przebywa w placówce przy Medycznej, pozostali – w szpitalu tymczasowym. W tym drugim wciąż nie ma anestezjologa (dlatego leżą tam pacjenci z COVID-19 bez innych chorób towarzyszących).

Ludzie pytają o powody opóźnienia

We wtorek do szpitala dostarczono 90 dawek szczepionki firmy Pfizer. To zaledwie kropla w morzu potrzeb, skoro tylko w tym tygodniu planowano podać pierwszą dawkę preparatu 760 osobom z grupy „zero” (spoza szpitala na Winiarach), a 75 miało przyjąć drugą.

– W tych 90 dostarczonych szczepionkach 75 jest przeznaczone do szczepień po raz drugi, a 15 pozostałych wykorzystamy na pierwszą dawkę dla osób z naszego personelu – wyjaśnia Stanisław Kwiatkowski.

Jego placówka ma szansę na uzyskanie jedynie 180 szczepionek z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych – dostała sugestię, aby na taką liczbę dawek złożyć zamówienie. Jeśli dotrą, w sobotę po raz pierwszy zaszczepionych będzie 90 pracowników szpitala na Winiarach i 90 innych osób z grupy „zero”.

Zastój związany z brakiem dostatecznej liczby szczepionek powoduje – jak mówi Stanisław Kwiatkowski – nieustanne „parcie na telefon”. Padają pytania o powody opóźnienia. – Połowa osób zdaje sobie sprawę, że szczepionki nie dotarły, ale druga połowa obwinia o to nas. Próbujemy tłumaczyć, że przyczyna leży poza szpitalem, ale łatwo nie jest. W pojedynczych przypadkach ktoś dopisuje się do listy szczepień, sporadycznie, w jednostkowych przypadkach, ktoś rezygnuje.

Dyrektor dodaje, że w ARM zapewniają o zabezpieczeniu szczepionek dla oczekujących na drugą dawkę (między jedną a drugą muszą upłynąć trzy tygodnie). To wspomniane 75 osób (przyjęły szczepionkę pod koniec 2020 r., drugą dostaną w tym tygodniu), po nich podano szczepionkę – w ramach drugiej puli – kolejnym 365 osobom. Dlatego dyrektor spodziewa się, że w przyszłym tygodniu dostawa powinna objąć przynajmniej 365 dawek preparatu. Również u niego mija w przyszłym tygodniu termin podania drugiej dawki szczepionki. Na razie nie ma informacji, aby u kogoś wystąpiły efekty uboczne.

Seniorzy będą musieli dojechać do szpitala tymczasowego

Rejestracja seniorów, którzy skończyli 80 lat rozpoczęła się 15 stycznia, od 22 stycznia taką możliwość dostaną seniorzy 70+.

– Bardzo dużą liczbę seniorów system rejestruje w szpitalu tymczasowym – mówi Stanisław Kwiatkowski. Od najbliższego poniedziałku (25 stycznia) ma być tam otwarty dodatkowy punkt szczepień (czwarty zorganizowany przez szpital). Problem może stanowić odległość do pokonania dla osoby starszej.

Dyrektor: – Decyzję o utworzeniu punktu szczepień w szpitalu tymczasowym wydał wojewoda mazowiecki.

Szpital odwołał się od decyzji wojewody. – Argumentowaliśmy to możliwością utworzenia tego dodatkowego punktu w szpitalu na Winiarach czy w przychodni. Odpowiedzi nie ma, dlatego przygotowujemy się do wykonania decyzji.

Kwiatkowski dopowiada, że proponował już rozważenie stworzenia dojazdu pod sam szpital tymczasowy czy to dla pacjentów, czy odwiedzających.

AKTUALIZACJA

Wiceminister zdrowia w środę poinformował o wstrzymaniu pierwszych dawek szczepionki dla osób z grupy “zero”. Na szczepionkę mogą jedynie liczyć osoby oczekujące na drugą dawkę. Dlaczego? Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w obliczu problemu z dostawami szczepionek musi wystarczyć dla osób z grupy największego ryzyka, dla seniorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzesko. Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę. Mężczyzna tłumaczył, że napił się za kierownicą bo…zrobiło mu się zimno.
Następny artykułBiałoruskie placówki oświatowe nie pozwalają dzieciom śpiewać piosenek grupy Naviband