A A+ A++

Od kilku tygodni każdy mieszkaniec,
który ukończył 12 lat, może zaszczepić się szczepionką
przeciwko koronawirusowi. I chociaż liczba wykonanych wszystkich
szczepień w naszym powiecie przekroczyła 90 tys. dawek, to w
poszczególnych gminach sytuacja nie wygląda już tak
optymistycznie.

Po początkowych problemach z dostawami i dostępnością szczepionek przeciwko koronawirusowi, limitowaniem możliwości zaszczepienia się, od kilku tygodni każdy chętny, który ukończył 12 lat, może zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Dostępność do szczepień jest też większa dzięki uruchomieniu przez samorządy dodatkowych punktów szczepień – takie funkcjonują w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej i Nowej Rudzie. Okazuje się, że po pół roku powszechnej akcji szczepień nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. W żadnej gminie powiatu kłodzkiego liczba mieszkańców w pełni zaszczepionych nie przekroczyła jeszcze 40% (średnia dla województwa dolnośląskiego wynosi 38,8%), a w większości gmin oscyluje w granicach 25%. Sprawdziliśmy, w których gminach mieszkańcy chętniej korzystają z dostępnej ochrony przeciwko koronawirusowi, a gdzie szczepienia szczepienia wypadają najsłabiej.

Najwięcej mieszkańców zaszczepionych pełną dawką jest w Polanicy-Zdroju – na 6228 mieszkańcow, pełną dawką zaszczepionych zostało 2220, co stanowi 35,6%. Polnanica-Zdrój jest tutaj liderem, nie odbiegając wiele od średniej wojewódzkiej. Na drugim miejscu znajduje się miasto Kłodzko – w pełni zaszczepionych jest 32,1% mieszkańców, kolejnągminą, w której mieszkańcy chętniej ruszają do punktów szczepień jest Lądek-Zdrój – zaszczepionych zostało 30,5% mieszkańców, a zaraz za nim plasują się Duszniki-Zdój – 30,1%. W pozostałych gminach liczba osób w pełni zaszczepionych nie przekracza 30%. Są też gminy, w których liczba osób zaszczepionych ledwo przekroczyła 20%, co znaczy, że ponad 70% mieszkańców nie zdecydowała się jeszcze na szczepienie. Są to: Radków – 23,1%, Gmina Nowa Ruda – 23% i na końcu Międzylesie – 22,4%.

Jeśli weźmiemy pod uwagę przedziały wiekowe to największą grupą w pełni zaszczepionych w większości gmin są osoby 40-59 lat oraz seniorzy w wieku 60-69 i 70+. Statystyki pokazują, że najmniej chętną grupą do zaszczepienia się w każdej gminie są osoby w wieku 20-39 lat oraz w wieku 12-19 lat. Statystyki wykonanych szczepień dla poszczególnych gmin biorąc pod uwagę wiek prezentujemy poniżej:

Tempo szczepień w ostatnim czasie spowolniło, na osoby, które chcą się zaszczepić szczepionki czekają w punktach, tymczasem według szacunków ekspertów odporność populacyjną uzyskamy pod warunkiem, że zaszczepi się ok. 70% Polaków. Powiat kłodzki, pomimo sporej liczby wykonanych już szczepień, statystycznie – jeśli chodzi o liczbę w pełni zaszczepionych mieszkańców – nadal plasuje się poniżej średniej dla województwa dolnośląskiego, która wynosi ok. 38,8%, niezaszczepionych nadal pozostaje 44%.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLuboń: Mobilny punkt szczepień stanie przy Kołłątaja
Następny artykułNagrobki z kodami QR. Pozwalają poznać historie zmarłych