A A+ A++

Pracujemy nad tym, by szczepienia przeciw grypie odbywały się w aptekach, tak samo jak w przypadku COVID-19 – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wczoraj, o zagrożeniu wzmożoną aktywnością wirusa grypy mówił szef MZ. Jak informował minister zdrowia Adam Niedzielski, obecnie to nie COVID-19 jest głównym problemem epidemicznym. Jak wskazał szef MZ, są to zakażenia wirusami grypy i RSV. Tygodniowa liczba zakażeń na grypę obecnie jest na poziomie najwyższym od 3 lat – blisko 160 tys. 

Szczepienia przeciw grypie w aptekach

Jak mówił w Programie I Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, MZ pracuje nad tym, aby w aptekach wprowadzić taki sam system szczepień na grypę jak w przypadku szczepień przeciw COVID-19.

“Chcemy to uprościć, by takie szczepienie w aptece uzyskać nawet bez skierowania od lekarza. To oczywiście wymaga modyfikacji ustawy” – mówił wiceminister i poinformował, że zapisy w tej sprawie będą poddane dyskusji podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Eksperci zachęcają do szczepień przeciw grypie, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności wirusów SARS-CoV-2 i grypy. -Mamy dostępność szczepionek na rynku. Zamówiliśmy ponad 3 mln. dawek, a do tej pory wykorzystano około 640 tys. z nich – mówił w czwartek Adam Niedzielski.

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie

W pełni refundowane szczepienia przysługują:

  • kobiety w ciąży
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Na szczepienia częściowo refundowane, mogą liczyć:

  • pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

W tych przypadkach, decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt szczepionki, natomiast NFZ pokrywa koszty szczepienia

Kiedy Szczepić się przeciw grypie?

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by szczepienia przeciw grypie wykonywać przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę. Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca, więc w naszych warunkach, najlepiej szczepić się w okresie od września do grudnia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBądź widoczny i bezpieczny! Noś odblaski!
Następny artykułZagadka ciągnika widmo z pola pod Sośnicowicami. Historia jak z filmu