A A+ A++

Pieniądze dla samorządów i obywateli, samochody, ale też vouchery, a nawet hulajnogi. Rząd chce skłonić Polaków do szczepień przeciwko COVID-19.

W Polsce wykonano już ponad 20 mln szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zabezpieczonych przed zakażeniem albo ciężkim przejściem choroby jest ponad 6 mln Polek i Polaków. To sporo, ale wciąż za mało do uzyskania odporności zbiorowej. Stąd pomysły rządzących na przyspieszenie procesu i zachęcenie rodaków do szczepień, by zminimalizować zagrożenie jesienną, czwartą falą epidemii.

Dotychczas były problemy z dostawą szczepionek. Od czerwca ma ich już nie być, bo m.in. firma Pfizer zapowiedziała podwojenie ilości dostarczanych dawek. Rządzący doszli do wniosku, że to dobry moment, by zachęcić jak największą liczbę Polek i Polaków, również nastoletnich (szczepieni już mogą być 16-latkowie, a niebawem prawdopodobnie także osoby między 12 a 15 rokiem życia) do zabezpieczenia się przeciwko COVID-19. Pomysłów na zwiększenie frekwencji w punktach szczepień jest kilka.

Kasa i gadżety dla obywateli

Pierwszy to loteria. Ma wystartować 1 lipca, a udział w niej może wziąć każdy, kto od początku Narodowego Programu Szczepień przyjął co najmniej jedną dawkę. Przedsięwzięcie zrealizuje Totalizator Sportowy, szczegóły mają być znane wkrótce. Póki co wiadomo, że nagrody będą atrakcyjne. Po pierwsze co dwutysięczna osoba otrzyma 500 zł. Co tydzień ma się odbywać losowanie dwóch nagród po 50 tys. zł każda. Do wygrania będą także… elektryczne hulajnogi i vouchery. Raz na miesiąc totalizator wylosuje dwie nagrody po 100 tys. zł każda i samochody hybrydowe. A w wielkim finale wisienka na torcie: dwie osoby otrzymają po 1 mln zł oraz samochody. 

SZCZEPIENIA W LICZBACH

Z opublikowanych w niedzielę, 30 maja danych o przebiegu Narodowego Programu Szczepień wynika, że do tego dnia w Zamościu wykonano ok. 52,2 tys. szczepień (dwiema dawkami i preparatem Johnson&Johnson ok. 16,7 tys.). Dla porównania w Chełmie to odpowiednio ponad 35,4 i 11,4 tys., a w Białej Podlaskiej 40,2 i 12,2 tys. Te same dane dla pozostałych naszych powiatów wynoszą: biłgorajski – 31 i 11,2 tys., hrubieszowski – 24 i 7,8 tys., tomaszowski – 31,2 i 9,7 tys., zamojski – 28,2 i 10 tys.

Pomysłów na promocję szczepień jest więcej. Niektóre dotyczą samorządów. Jak są przyjmowane? Szczegóły w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec z upolitycznianiem nazw ulic? Prezydent Opola proponuje powołanie specjalnej komisji
Następny artykułMiłośnicy wędkarstwa rywalizowali w 24-godzinnym Maratonie Spławikowym