A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Utworzenie punktów szczepień masowych – funkcjonujących niezależnie od istniejących – ma związek ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionek przeciw COVID-19. Za przygotowanie tych nowych punktów odpowiadają samorządy.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz w czwartek (8 kwietnia) podczas konferencji prasowej zapowiedział utworzenie w podlaskiej stolicy trzech takich punktów szczepień. Pierwszy ma być ulokowany w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych przy Broniewskiego 14. Drugi w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 1. Trzeci znajdzie się budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Waszyngtona 15. Sczepienia będą tu odbywały się siedem dni w tygodniu, w sumie szczepić będą 24 zespoły szczepienne. Łącznie tygodniowo będzie możliwe dokonywanie tu 30 tysięcy szczepień.

– Oczywiście te liczby zależą od tego ile będziemy otrzymywali szczepionek – zaznaczył Nikitorowicz. – Mam nadzieję, że z tygodnia na tydzień będzie ich coraz więcej.

Rejestracja będzie możliwa bezpośrednio w tych punktach, SMS-em, mailem lub telefonicznie. Szczegóły na ten temat jeszcze nie są znane. Jeśli zajdzie taka potrzeba, samorząd Białegostoku gotowy jest do utworzenia na terenie miasta dodatkowych takich punktów.

Nikitorowicz wyjaśniał: – Miasto będzie odpowiadało za stronę techniczno-organizacyjną: przygotowanie miejsca szczepień, sprzętu, komputerów, mat, czy stolików do szczepień. Proces medyczny będzie po stronie podmiotów zajmujących się szczepieniami.

Zaznaczył przy okazji: – Dobrze się stało, że rząd zwrócił się do samorządów o to, aby zaangażować nas w proces szczepienia mieszkańców.

Szczepienia po południu, wieczorem i nocą

Uczestniczący w konferencji prasowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr Jan Kochanowicz przypomniał, że w jego szpitalu szczepienia wykonywane są od początku, kiedy zaczęto ich dokonywać w Polsce. Przy USK funkcjonuje obecnie pięć punktów, w których dokonano dotąd ponad 50 tysięcy szczepień.

Dyrektor USK informował: – Proponujemy, aby te masowe sczepienia dokonywały się w godzinach popołudniowych, wieczornych, nocnych, Możemy szczepić od godz. 15 do godz. 8, bo taka jest idea szczepień populacyjnych.

Dodał: – W wypadku powikłań poszczepiennych mamy całodobowy oddział ratunkowy, który świadczy usługi mieszkańcom naszego regionu.

Pozostałe dwa białostockie punkty szczepień masowych, jak zaznaczył dr Kochanowicz, też mają być wyposażone w odpowiedni sprzęt, aby ewentualnie takiej pierwszej pomocy udzielać pacjentom, u których wystąpią powikłania (potem mają być przekazywani odpowiedniemu zespołowi szpitalnemu). Na miejscu w punkach szczepień masowych w Białymstoku pacjentom mają pomagać żołnierze obrony terytorialnej i strażnicy miejscy.

Szczepienia na COVID-19. Mają działać od 19 kwietnia

Zgodnie z zapowiedziami rządu, punkty szczepień masowych (w szkołach, domach kultury, itp.) mają działać od 19 kwietnia (być może niektóre ruszą wcześniej). Jak mówił ostatnio wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, założenie jest takie, aby w każdym powiecie – oprócz tych punktów, które już istnieją – powstał co najmniej jeden samorządowy punkt masowych szczepień. W miejscowościach do 50 tys. mieszkańców taki punkt – zdaniem wojewody – powinien mieć możliwość wyszczepienia dziennie co najmniej 200 osób. Natomiast w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców powinien wyszczepić co najmniej 500 osób dziennie.

W środę (7 kwietnia) Podlaski Urząd Wojewódzki miał 40 zgłoszeń od chętnych, aby je utworzyć (lista ta nie jest zamknięta).

Wojewoda informował, wspominając o masowych punktach szczepień: – Za same szczepienia będzie płacić NFZ tak jak dotychczas. W tej chwili stawka za szczepienie to 61 zł i w tych punktach będzie tożsama. Rozważa się, że co do zasady samorządy będą ponosić z tym związane różne koszty, ale też trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej będzie jakaś suma na zorganizowanie takiego punktu. W tej chwili trwają jeszcze szczegółowe uzgodnienia między stroną rządową i samorządową w tym zakresie.

Z danych na czwartkowe przedpołudnie wynikało, że na terenie województwa wykonano ponad 236 tys. szczepień, z tego już ponad 72 tys. osób uzyskało drugą dawkę. W Podlaskiem ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 533 osób. Najwięcej nowych zakażeń zarejestrowano w Białymstoku (190), a 82 – w powiecie białostockim. Zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia w naszym regionie 12 osób, w Białymstoku 3.

Głowy państwa „działania pozorowane”

Tymczasem w także w czwartek prezydent Andrzej Duda „w związku z trudną sytuacją epidemiczną” zwołał na piątek (9 kwietnia) posiedzenie Rady Gabinetowej, czyli Rady Ministrów obradującej pod przewodnictwem prezydenta. Głowa państwa może ją zwołać w sytuacji, gdy uzna, że jakiś problem stanowi „sprawę szczególnej wagi”. Stanowiska przedstawiane w toku posiedzeń Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego. To już trzecie takie posiedzenie w sprawie pandemii zwołane przez Dudę.

Trzy punkty masowych szczepień mają działać w Białymstoku od 19 kwietnia Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Podlaski poseł KO, przewodniczący podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz na Facebooku skomentował zapowiedź tego piątkowego spotkania: – W ciągu doby w Polsce zmarły na COVID 954 osoby. To najwięcej od początku pandemii. Zamiast Rady Bezpieczeństwa Narodowego [to organ doradczy prezydenta, w którym uczestniczą też przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych, w tym z opozycji – red.], Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową. Będzie to rozmowa z tymi, którzy nie organizowali badań Polaków w obawie przed hejtem. Kolejne pozorowane działania „głowy” państwa. Tyle są warte wielokrotnie powtarzane hasła o chęci współpracy z opozycją w walce z epidemią.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta „w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecki gigant pozbywa się działu pestycydów i trutek
Następny artykułZgłosił włamanie, którego nie było