A A+ A++

Już za kilka dni lista wyposażenia nowych samochodów będzie musiała powiększyć się o nowy obowiązkowy system bezpieczeństwa. Chodzi o ISA, który będzie kontrolował, czy kierowca nie przekracza prędkości.

Każdy samochód, który uzyska homologację po 6 lipca 2022 roku, musi mieć na pokładzie system ISA (Intelligent Speed Asisstance – inteligentny asystent kontroli prędkości). Od 7 lipca 2024 roku każdy samochód wyjeżdżający na drogi będzie wyposażony w nowe rozwiązanie. Producenci, którzy będą mieć w ofercie samochody, które ostatni facelifting mają już kilka lat za sobą, nie unikną konieczności wprowadzenia tego rozwiązania.

System ISA – co potrafi?

W pierwszej kolejności nowy system będzie wykorzystywać kamerę rozpoznającą znaki drogowe, ale może również korzystać z danych dostępnych w mapach drogowych, a w niektórych przypadkach rozwiązanie będzie wykorzystywać uczenie maszynowe.

Zgodnie z przepisami producenci będą mogli instalować w samochodach układ ISA z funkcją SLIF (informacją o obowiązujących ograniczeniach) lub SLWF (ostrzeganie o przekroczeniu prędkości), a także opcją SCF (funkcja regulacji prędkości).

Wybór stopnia zaawansowania systemu będzie należeć do producenta. Jak się okazuje, samo wyświetlanie informacji o limicie prędkości na desce rozdzielczej nie wystarcza, ponieważ jest zbyt słabo widoczne dla kierowców.

Skąd system ISA “wie”, że kierowca jedzie za szybko?

Dzięki informacjom pozyskanym przez czujniki komputer będzie w stanie ocenić, czy samochód porusza się z dozwoloną prędkością na danym odcinku drogi. W momencie przekroczenia dopuszczalnej prędkości najmniej zaawansowany system będzie mógł sygnalizować kierowcy, że jedzie zbyt szybko poprzez lekkie odepchnięcie pedału gazu, wibrację pedału gazu lub ostrzegawczy dźwięk emitowany przez kilka sekund.

Bardziej zaawansowane wydanie systemu z funkcją SCF spowolni samochód automatycznie do prędkości dopuszczonej na danym odcinku … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFunkcjonowanie dorożek konnych na Rynku Głównym przywrócone
Następny artykułPowstał kolejny „betonowy” plac. Sosnowiec popełnił ten sam błąd co Katowice [GALERIA]