A A+ A++

Czy w nocy z dnia na 1 stycznia świętujemy zabicie smoka?

I to nie jeden! Sylwester I oraz Sylwester II według popularnej dawniej historii walczyli ze smokiem. Pierwszy z nich uwięził bestię w lochach papieskiej siedziby, drugi z kolei ją zgładził. Śmierć smoka miała miejsce 31 grudnia. Czy aktualnie każdy z nas świętuje w tę noc zabicie potwora?


To oczywiście historia chrześcijańska, pełna alegorii i wymysłów ówczesnych. Dziś raczej każdemu z nas trudno jest uwierzyć w istnienie potworów, duchów, zjaw etc. Kiedyś jednak nie było to niczym dziwnym, okropne monstra żyły w wyobraźniach wielu ludzi. Powstawały legendy, rozrastał się swoisty folklor.

Potwory w Biblii

Średniowiecze aż kipiało od różnorodności złych stworzeń występujących w życiu realnym albo astralnym. Wszelkie potwory występowały nie tylko w chrześcijaństwie, także w innych religiach, które swą popularność mają za sobą. Smok znajduje się bardzo często w sztuce kościelnej jako obraz, rzeźba czy element architektury sakralnej.

Zauważmy, że w Apokalipsie św. Jana znaleźć możemy historię związaną z pokonaniem smoka (czyli diabła):

(…) Potem widziałem anioła zstępującego z nieba, który miał klucz do przepaści i wielki łańcuch w ręce. Pochwycił on Smoka, tego węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. Strącił go do przepaści i zamknął, i pieczęć nad nim umieścił, tak że nie będzie zwodził narodów aż tysiąc lat się dopełni. A potem ma być na krótki czas uwolniony.

Fragment ten będzie dla nas punktem wyjścia do zrozumienia legendy wokół dwóch papieży – bohaterów tego tekstu. Smok miał być uwięziony, by po tysiącu lat odzyskać wolność; jednak tylko na chwilę. Ostatecznie zostaje pokonany, zrzucony do piekła w którym ma cierpieć niewyobrażalne męki. Po tym wydarzeniu miało nastać wieczne szczęście i zbawienie świata.

Św. Jerzy walczący ze smokiem

Alegorii tu nie brak. Zwycięstwo dobra nad złem, chrześcijaństwa nad pogaństwem etc. Jak zauważa Marek Sikorski, autor książki „Smoki i smokobójstwo”, w Biblii występuje wiele sprzeczności dotyczących tych potworów. Przytacza w swym tekście np. fragment księgi Rodzaju:

I stworzył Bóg wielkie potwory, (…) i widział Bóg, że jest to dobre.

Autor dodaje także informacje o Benedykcie Chmielowskim (ksiądz żyjący w I poł. XVIII wieku), który twierdził, że smoki nie znalazły się na arce Noego, ponieważ nie pochodziły od Boga. Teologowie traktowali te bestie poważnie, wszak skoro informacje o nich zawarte są w Biblii, znaczy to, że muszą być prawdziwe.

Smok w lochach siedziby papieskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDetoks po świętach. Jak wrócić do formy?
Następny artykułKultura Dostępna – OBYWATEL JONES