A A+ A++

Dziś Kościół wspomina świętego Filipa Neriego. Jest to święto patronalne parafii w Kąkolewnicy w powiecie radzyńskim. Na temat parafii piszę w opublikowanym dziś drugim artykule, natomiast poniżej przybliżę sylwetkę jej patrona.

Święty Filip Neri urodził się w 1515 roku we Florencji. Po przedwczesnej śmierci matki i starszego brata wyruszył do miasta Sen Germano koło Monte Cassino, gdzie pomagał stryjowi, zamożnemu kupcowi. Bezdzietny krewny chciał mu zapisać majątek, św. Filip nieoczekiwanie wyruszył do Gaety, a potem do Rzymu. Tam podjął studia filozoficzne i teologiczne, udzielając przy okazji lekcji. Zdecydował się wstąpić do stanu duchownego. Święcenia przyjął w 1551 roku. Posługę pełnił przy kościele św. Hieronima w Rzymie. Jeszcze jako kleryk założył Bractwo Trójcy Świętej zajmujące się opieką nad pielgrzymami.

Święty Filip Neri Wykazywał dużą gorliwość w ewangelizacji, niekiedy sięgając po niekonwencjonalne metody. Bawił się z dziećmi, by później zaprowadzić je do kościoła, zorganizował też t. zw. Oratorium, czyli specjalną organizację zrzeszającą duchownych. kupców i artystów. W ramach jej działania odbywały się wspólna modlitwa, spotkania i rozmowy osobiste, spowiedź, czytanie duchowe, konferencje i dyskusje na aktualne tematy, rekolekcje. Z czasem takie formuły działania stały się popularniejsze. Filip umiał swych duchowych synów zainteresować nie tylko sprawami religijnymi i duchowymi, ale także nauką i kulturą. W jego domu odbywały się więc koncerty muzyczne, prelekcje o sztuce, archeologii i historii. Wymyślił też nową formę artystyczną mającą służyć celom religijnym, składającą się na przemian ze śpiewania pieśni i recytowania tekstu. Na cześć wspomnianej wyżej organizacji nazwaną tę formę oratorium. Z czasem weszła ona do kultury. Jest wykorzystywana głównie przez Kościół, ale nie tylko. W XXI wieku w Polsce cieszyły się popularnością oratoria kompozytora Piotra Rubika.

Nowatorstwo świętego Filipa wzbudziło niepokój niektórych i kontrowersje. Surowy papież Paweł IV nawet przejściowo nałożył na niego kary kościelne. Jego następca Pius IV cofnął je. Co więcej, późniejsi papieże zaczęli wręcz cenić energicznego i pogodnego księdza, zwłaszcza Grzegorz XIII, który chciał mianować kardynałem, ten jednak… odmówił. Doradzał także innym dostojnikom.

Święty Filip Neri był założycielem nowego zakonu, nazwanego filipinami albo oratorianami. Wśród jego członków było wielu uczestników spotkań w Oratorium. Jest jedyny katolicki zakon, w którym nie ma specjalnych ślubów przy wstępowaniu. Nie ma też centralnych władz zakonu, jedynie przełożeni wspólnot.

Święty Filip Neri sympatią darzył Polaków. Dzięki jego staraniom w 1582 r. powstało Papieskie Kolegium Polskie – rodzaj akademika dla polskich kleryków studiujących w Rzymie.

Święty Filip Neri zmarł w 1595 roku w Rzymie. Pochowany został w tamtejszym kościele Santa Maria Chiesa Nuova. Opinia o jego świętości była powszechna. Proces wyniesienia na ołtarze odbył się jak standardy kościelne szybko. Już w 1610 r. został beatyfikowany, zaś w 1622 r. – kanonizowany.

Podobnie jak w przypadku szeregu innych świętych, zwłaszcza wczesnonowożytnych, połączenie jego imienia z nazwiskiem dało początek nowemu imieniu. W Polsce pojawiło się imię w dwóch formach, obu latynizujących i oczywiście polonizujących nazwisko – Filip Neriusz i Filip Nereusz. Pierwsza z tych form była poprawniejsza, druga bowiem w istocie była pomieszaniem nazwiska świętego z istniejącym już wcześniej imieniem Nereusz. Mimo to (a może właśnie dlatego) ta druga była popularniejsza. Właśnie tę wersję imienia nosił Filip Nereusz Szaniawski, fundator pierwszego kościoła w Kąkolewnicy, któremu zawdzięcza on swoje wezwanie. Parafia w Kąkolewnicy jest jedyną w całej diecezji siedleckiej parafią pod wezwaniem świętego Filipa Neriego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe komputery pomogą w zdalnym nauczaniu
Następny artykułSpacerują przed sądem z napisem “Konstytucja”. Policja interweniuje. Grozi im do 30 tys. zł kary