Dziś Kościół wspomina Zwiastowanie, czyli przybycie do Maryi anioła i poinformowanie przez niego, iż zostanie Matką Bożą. W radzyńskim kościele MBNP jest płaskorzeźba je przedstawiająca.
Zdarzenie to zostało opisane w jednej z Ewangelii, a dokładnie w Ewangelii według świętego Łukasza, w pierwszym rozdziale, w wersetach od 26 do 38. Otóż anioł Gabriel zjawił się i pozdrowił Maryję słowami: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami.”. Maryja była zaskoczona tym pozdrowieniem i nie wiedziała, co ono oznacza, wtedy zaś anioł wyjawił, o co dokładnie chodzi. Powiedział, że pocznie i porodzi syna o imieniu Jezus, który zostanie nazwany Synem Najwyższego. Nadal zaskoczona Maryja zapytała, jak się to stanie, skoro jeszcze zdążyła poślubić swego przyszłego męża, Józefa, i nie doszło między nimi do zbliżenia. Anioł wyjaśnił, że poczęcie będzie miało cudowny charakter, bez aktu fizycznego, i dojdzie do niego za sprawą Ducha Świętego, nie zaś Józefa czy jakiegokolwiek innego mężczyzny. Dodał ponadto, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, czego przykładem może być Elżbieta, kuzynka Marii, która zaszła w ciążę pomimo niemłodego wieku.
Maryja przyjęła to z pokorą i gotowością do pełnienia powierzonej jej misji: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.
Ślady świętowania tego zdarzenia pochodzą z VI wieku. Oficjalnie ustanowił święto Zwiastowania papież Grzegorz I Wielki, który kierował Kościołem na przełomie VI i VII wieku. Nie jest to święto nakazane. Przypada ono na 25 III – dokładnie 9 miesięcy przez Świętami Bożego Narodzenia.
Dzięki Zwiastowaniu, a zwłaszcza słowom pozdrowienia anioła, powstała najważniejsza i najpopularniejsza po Ojcze nasz modlitwa chrześcijańska – Pozdrowienie anielskie, potocznie od pierwszych słów nazywane Zdrowaś Mario. Cytat z Pisma Świętego był używany jako modlitwa od wieków, ale w dzisiejszej postaci Pozdrowienie anielskie powstało w XVI wieku. Wbrew oficjalnej nazwie nie jest to jedynie cytat ze słów anioła, ale splecenie z innym cytatem z Pisma Świętego, ze zdarzenia opisanego kilkanaście wersetów później. Otóż Maryja zainspirowana wzmianką Gabriela o Elżbiecie wybrała się w podróż i odwiedziła krewną. Ta bardzo się ucieszyła tą wizytą i pozdrowiła Marię (Łk 1, 42). Pierwsze słowa tego pozdrowienia – „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona” weszły też w skład Zdrowaś Mario.
Zwiastowanie przyczyniło się do powstania także innej dość popularnej modlitwy, a mianowicie Anioła Pańskiego. Zawiera ona rozważanie zwiastowania Maryi przez archanioła Gabriela i wcielenia Jezusa Chrystusa. Jest ona zwyczajowo odmawiana o trzech godzinach dnia: 6:00, 12:00 i 18:00. W dawnych czasach w tych godzinach wybijały dzwony, nie tylko dając znać chcącym się pomodlić, ale też informując o godzinie.
Zwiastowanie jest też obecne w sztuce. Powstały liczne przedstawiające je obrazy. Ich autorami bywali znani malarze, m.in. Leonardo da Vinci, Tycjan, Fra Angelico, Fra Filippo Lippi, El Greco, Sandro Botticelli, Ludovico Caracci, Andrea del Sarto, Simone Martini, Roger van der Veyden, Hans Memling, Dante Rossetti, Mistrz z Flemmalle i inni.
Zdarzały się też, choć rzadziej, rzeźby. Tu warto wymienić rzeźby z katedry w Reims we Francji czy rzeźby Wita Stwosza z kościoła Wniebowzięcia NMP („kościoła mariackiego”) w Krakowie.
Artystyczne przedstawienia Zwiastowania są także w Radzyniu Podlaskim i powiecie radzyńskim. Rzeźba, a dokładniej płaskorzeźba, przedstawiająca Zwiastowanie znajduje się w jednym z radzyńskich kościołów, a właściwie na jednym z nich, można ją bowiem zobaczyć na drzwiach wejściowych sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2010 r. wstawiono tam wielkie, wykonane z brązu wrota wejściowe. Na głównych wrotach znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, na niewielkich drzwiach po prawej stronie – płaskorzeźba przedstawiająca symboliczną scenę koronacji Matki Bożej, natomiast na drzwiach po lewej stronie – płaskorzeźba przedstawiająca Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie.
W starym kościele Trójcy Św. są dwa przedstawienia Zwiastowania, ale są… to części innych obrazów. Chodzi o dwa obrazy z kaplicy Mniszchów – kopię „Matki Bożej Częstochowskiej”, która zazwyczaj znajduje się w ołtarzu tejże bocznej kaplicy, oraz o „Matkę Bożą Różańcową”, którym czasem bywa zastępowana. Oczywiście oba obrazy przedstawiają postać Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, jednakże w tle za ich postaciami są jeszcze ukazane mniejsze, niewielkie przedstawienia scen z życia Maryi i Jezusa, a pośród nich także Zwiastowanie.
Podobny motyw – obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, a w tle mniejsze obrazki, w tym jeden przedstawiający Zwiastowanie – jest też na obrazie „Matka Boża Różańcowa” z kościoła w Ostrówkach.
Pełnowymiarowy obraz malarski ukazujący tylko Zwiastowanie można za to zobaczyć w innej miejscowości powiatu radzyńskiego, a mianowicie w Czemiernikach, dokładniej w tamtejszym kościele św. Stanisława, a jeszcze dokładniej w XVIII-wiecznym ołtarzu w kaplicy północnej. Obraz ten został namalowany przez anonimowego malarza w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku.
Z kolei w Wohyniu można zobaczyć wyobrażenie Zwiastowania w postaci… witrażu, czyli obrazu z kolorowych szkiełek w oknie. Znajduje się on w apsydzie w czyli półokrągłej części kościoła za ołtarzem głównym. Witraż ten zaprojektował w latach 60. XX wieku ksiądz Wincenty Kilian.
Na terenie powiatu radzyńskiego nie ma żadnej parafii pod wezwaniem Zwiastowania NMP, jednakże w całej diecezji siedleckiej są trzy takie parafie: w Żelechowie, w Hrudzie i w Makarówce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS