A A+ A++

W Nowem już po raz szesnasty w ostatnią niedzielę kwietnia odbyło się Święto Kwitnącej Wiśni. Znakomita pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców, dla których organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Oficjalna inauguracja

Wszystkich uczestników święta, znamienitych gości powitał burmistrz Marcin Majcher. – To pierwsza u nas po okresie zimowym impreza plenerowa – powiedział. – Wracamy do pięknych chwil, gdy znowu możemy się integrować. Spotykamy się tutaj, by promować nasz regionalny produkt, bardzo dobry, wiśnię nadwiślankę, która ma zatwierdzoną nazwę chronioną. Szkoda tylko, że do wiśni nie ma obiecanych dofinansowań. Życzę wszystkim miłego pobytu. Niech nasi goście czują się tutaj jak u siebie w domu.

W dalszej części poseł Andrzej Kryj nie ukrywał, że takie spotkania są potrzebne, bo pozwalają integrować się lokalnym społecznościom i dostrzec siłę polskiego rolnictwa. – Przyroda obudziła się, piękne sady przybrały się kwieciem – powiedział poseł. – Życzę wszystkim udanej zabawy, sadownikom obfitych plonów wiśni nadwiślanki i by cena za owoce była dobra.

O tym, że wiśnia nadwiślanka zdobyła już uznanie w świecie sadowniczym i jest podstawą utrzymania wielu gospodarstw sadowniczych, mówił poseł Marek Kwitek. – Wiem, że w sadownictwie, jeśli chodzi o owoce miękkie, największym problemem jest stabilizacja cen – podkreślał poseł. – Ciężka praca powinna też być odzwierciedleniem dochodów. Niestety koszty produkcji mocno wzrosły, co powoduje, że trzeba mocno się starać, by nakłady stały się opłacalne.

Poseł zapowiedział pomoc dla rolników. Podniesiony będzie zwrot akcyzy na paliwo do 2 złotych, podwyżka o 0,56 zł. Będą też środki na ubezpieczenie od wszelkiego rodzaju ryzyka. Utworzony zostanie fundusz ochrony rolnictwa.

Wicestarosta Małgorzata Jalowska podziękowała sadownikom za trud i pracę włożoną w produkcję wiśni. Życzyła dobrej pogody, dobrych plonów i dobrych cen. Złożyła też życzenia w imieniu poseł Agaty Wojtyszek. W imieniu samorządu powiatowego podziękowała sadownikom za trud przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego, Bożena Kornacka. Życzyła satysfakcji z uprawy tej niełatwej uprawy, jaką jest wiśnia.  

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie, Halina Dragan wyraziła zadowolenie, że pogoda dopisała i wiśnie zakwitły w sadach. Życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.   

Na uroczystości przybyli znamienici goście, między innymi: dyrektor oddziału terenowego w Kielcach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jan Toś, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Andrzej Gajek, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu Piotr Lipiński, wójtowie: Tarłowa – Tomasz Kamiński, Wojciechowic – Szymon Sidor, prezes Stowarzyszenia Nadwiślanka Bartłomiej Kwaśniak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie Marcin Świerkula, były poseł i starosta opatowski Kazimierz Kotowski, właściciele piekarni w Lasocinie państwo Drabikowie, przedstawiciel Fundacji Polemika Marcin Wróblewski.

Występy artystyczne

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Przedszkola Niepublicznego u Skłodowskiej. Zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i kapele, które działają w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie. Grupa Artystyczna Ożarów kapel Rodzinna Rodziny Morki, Ożarowskie Andrusy.

Prezentowała się także młodzież przygotowana przez instruktora Sławomira Lutyńskiego. Śpiewały wokalistki: Wiktoria Gęza (Bądź duży), Oliwia Winiarczyk (Granda), Olivia Porazka (Another love), Martyna Stankiewicz (Dżaga), Zuzanna Bucior (Stay). Wystąpił zespół wokalny Crazy Angels w składzie: Antonina Listopad, Weronika Babiracka, Maria Nawrocka, Antonina Tokarska, Sara Opala. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory: Asereje, Samba na jedną nutę, Góry do góry. W dalszej części występowali wokaliści: Aleksander Pawlak (Skyfall), Antonina Listopad (Cicho), Weronika Babiracka (Co mi Panie dasz), Antonina Tokarska (Cykady na cykladach), Sara Opala (Dżungla). Ze znakomitymi utworami prezentowała się także grupa wokalna Seven Teens. Z koncertem zaprezentował się zespół śpiewaczy „Sobowiacy” z Sobowa.

Tradycyjnie już odbył się konkurs rysunkowy pod hasłem „Kwitnące sady wiśniowe”. Wzięło w nim 15 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Komisję konkursową tworzyli uczestnicy plenerów organizowanych w Nowem: Dariusz Stelmach, Dorota Wólczynska, Małgorzata Derleta, Jan Drewicz, Andrzej Hejnicki. Pierwsze miejsce zdobyła 6-letnia Nina Wójcik, którą jurorzy chwalili za talent i pomysłowość. Drugie miejsce zajęła Sara Opala, trzecie – Antonina Tokarska. Wyróżnienia otrzymali: Antoni Barański, Dominik Zyga, Marcelina Zająć, Maja Lipiec.

Nie brakowało stoisk z firmami doradczymi, usługowymi. Oblegany był punkt rzeźb i płaskorzeźb ostrowieckiego artysty Jarosława Gryza. Zainteresowani mogli także nabyć ostatnie jego tomiki wierszy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wisienki z Nowego przygotowały smakołyki, między innymi pierogi, bigos, domowe ciasta. Gwiazdą wieczoru był zespół Megustar.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w Trzebini. 9 zastępów strażackich w akcji
Następny artykułNick Kyrgios pomógł policji ująć złodzieja samochodu