A A+ A++

W sobotę 7 września przy ul. Wojciecha Kilara 33 mieszkańcy i goście bawili się podczas Święta Rozbarku. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, odsłonięty został napis „ROZBARK”, a głównym punktem programu była próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych.

Święto Rozbarku w Bytomiu: Odsłonięcie napisu „ROZBARK”

Uroczystości Święta Rozbarku rozpoczęły się przy murze oporowym otaczającym od strony ul. Chorzowskiej dawną kopalnię Rozbark. W miejsce historycznego napisu „KOPALNIA ROZBARK”, który kilkanaście lat temu został zlikwidowany, wróciła część napisu, który od soboty będzie witał mieszkańców dzielnicy. Każda z liter nowego napisu „ROZBARK” ma wysokość około 2 metrów, a więc odzwierciedla oryginalne wymiary.

– To kolejny element dawnej historii KWK Rozbark, który będzie przypominał o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku fedrującej przez ponad 140 lat – powiedział przed odsłonięciem prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Rekord Polski w strojach regionalnych: 413 osób na Święcie Rozbarku

Uczestnicy sobotniego święta na czele z orkiestrą po odsłonięciu przemaszerowali na teren Klubu Sportowego Skarpa Bytom przy ul. Wojciecha Kilara 33. Tam zgodnie z zapowiedziami odbyła się próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Poprzedni rekord padł 24 lipca 2016 roku podczas Światowego Zlotu Młodzieży Kurpiowskiej. Wtedy w strojach ludowych zebrało się 467 osób. W sobotę na placu przed Skarpą Bytom podziwiać można było setki strojów, krojów, kolorów i koronek. Na biciu rekordu zameldowali się nie tylko bytomianie czy mieszkańcy miast ościennych, ale z całego Śląska. Mimo wszelkich starań nie udało się pobić rekordu. Zabrakło niewiele – na wydarzenie przyszło 413 osób w pełnym stroju ludowym. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w przyszłym roku próba pobicia rekordu zostanie ponowiona.

– Wynik ma drugorzędne znaczenie. Ważny jest fakt, że tak wielu ludzi przychodząc dzisiaj w strojach regionalnych pokazało jakie jest ich przywiązanie do Śląska, do Bytomia, do Rozbarku. I to jest wspaniałe – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W programie imprezy było wiele atrakcji. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na kucykach, warsztaty ekologiczne, spotkanie z pszczelarzem oraz dyskoteka pod chmurką. Starsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, wziąć udział w przełajowym biegu rozbarskim, a także wieczornej dyskotece na świeżym powietrzu.

Były również występy artystyczne dzieci i młodzieży bytomskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz występy zespołów folklorystycznych: Piekarskie Klachule oraz Zespół Folklorystyczny Brynica.

Integracja społeczności Rozbarku: Inicjatywa Fundacji TVS i lokalnych stowarzyszeń

Święto Rozbarku to wspólna inicjatywa trzeciego sektora w Bytomiu. Aby uczcić 770 rocznicę nadania praw miejskich Bytomiowi, Fundacja TVS wyszła z inicjatywą próby pobicia rekordu Polski na największe zgromadzenia osób w strojach śląskich. Do tego Klub Sportowy Skarpa Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zaproponowały zorganizowanie wydarzenia integrującego społeczność Rozbarku. Dzisiejsze świętowanie było wynikiem tej współpracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożynki Parafialne w Różanymstoku [FOTO]
Następny artykułCD Projekt ma kłopoty. Chodzi o naruszenie prywatności użytkowników