A A+ A++

Bp Piotr Turzyński udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uroczystość odbyła się w radomskiej katedrze.

– Drodzy bracia, za chwilę diakoni, bądźcie blisko Chrystusa. Powiedzcie dzisiaj na tej Eucharystii „Panie Jezu, trzymaj mnie blisko siebie” i powiedzcie sobie w duszy, że zawsze w Kościele, ze wspólnotą i wśród uczniów Chrystusa – nie po swojemu – ale tak, jak wspólnota uczniów tego chce – mówił bp Piotr Turzyński, nawiązując też do diakonów z historii Kościoła. – W historii Kościoła są piękne postacie diakonów. Macie się też wpisać w tę historię – święty Szczepan, Wawrzyniec, Franciszek, Efrem. Czas na was. XXI wiek – jakkolwiek jest – łatwo czy niełatwo. Jesteście sługami Wielkiego Pana, który kocha, pociąga i nie może was nigdy zostawić. Wytrwajcie w Jego miłości – dodał bp Turzyński.

Święcenia diakonatu przyjęli: Bartosz Fijałkowski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, Bartosz Janik z parafii św. Łukasza w Radomiu, Gracjan Kolendowski z parafii św. Trójcy w Starachowicach, Patryk Korcz z parafii św. Wawrzyńca w Głowaczowie, Tomasz Walasik z parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu oraz Krzysztof Zając z parafii Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu.

Diakon Patryk Korcz mówi, że to był długo oczekiwany czas. – Bardzo oczekiwaliśmy tego dnia z całym rokiem z radością, ale również pojawiło się myślenie, że Pan Bóg stawia przed nami wielką odpowiedzialność. Drżało serce na myśl o leżeniu na posadzce w katedrze, o modlitwie święceń, o nałożeniu rąk przez księdza biskupa. To są piękne chwile, które do końca życia zostaną w naszych sercach – mówi.

Diakonat to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. W czasie Mszy św. towarzyszą celebransowi. Mogą także głosić kazania albo homilie, błogosławić nowych małżonków i prowadzić pogrzeby chrześcijańskie. Podczas obrzędu święceń składają przyrzeczenie życia w celibacie, posłuszeństwa swemu ordynariuszowi i zobowiązują się do codziennej modlitwy brewiarzowej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWęgry mają nową prezydent. Już w pierwszym wystąpieniu potępiła Rosję
Następny artykułAbp Ryś do franciszkańskich neoprezbiterów: niech was Bóg zachowa od gorliwości „na całego”, ale „po swojemu”