A A+ A++
Jesień to jedna z najniebezpieczniejszych pór roku dla uczestników ruchu drogowego. Szczególnie rowerzystów i pieszych. Ciemne poranki, popołudniowe szarówki i długie wieczory powodują senność i osłabienie koncentracji zarówno u kierowców, jak i pieszych. Dlatego tak ważny jest zatem widoczny akcent wspólnego zrozumienia się i prawidłowego zabezpieczenia przed ryzykiem zdarzeń drogowych.
fot. KMP Przemyśl
Kamizelki odblaskowe, opaski samozaciskające, naklejki, breloczki czy latarki mogą uratować nam życie. Ważne, by były one umieszczone w miejscu, gdzie dosięgnie je światło samochodowe pojazdów jadących w obu kierunkach.


Ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Poruszanie się po tych drogach bez odblasków wiążę się z mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych. Pieszy, który ubrany jest w ciemny strój bez żadnych odblasków, widziany jest przez kierującego z około 30 metrów.

Zakładając, że minimalna droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 m, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 m, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Odblaski nawet przy złej pogodzie powodują, że dystans ten zwiększa się nawet do 150 metrów. Kamizelki odblaskowe, opaski samozaciskające, naklejki, breloczki czy latarki mogą uratować nam życie. Ważne, by były one umieszczone w miejscu, gdzie dosięgnie je światło samochodowe pojazdów jadących w obu kierunkach.

Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła kierują na jej prawą stronę. Służby zalecają zatem pieszym idącym lewą stroną drogi – przeciwną do ruchu pojazdów – noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Należy pamiętać, że obowiązki właściwego przygotowania się do sezonu jesienno-zimowego leżą również po stronie kierowców. Wymagana jest wymiana opon na zimowe, utrzymanie w czystości szyb, lusterek i świateł, wymiana zniszczonych piór wycieraczek i systematyczne uzupełnianie płynów.

Współpraca między wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego i wzajemne zrozumienie może doprowadzić nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa, ale i poprawy komfortu poruszania się po drogach, który również jest niezmiernie ważny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaczyński: Premier dobrze wypełnia swoje obowiązki
Następny artykuł2 i pół tysiąca złotych dla absolwentów kierunku lekarskiego? Chce tego Klub Bezpartyjnych Samorządowców