To było wyjątkowo upalne lato. Wszyscy cieszyli się ostatnimi dniami sierpnia korzystając z uroków pogody. Gdzieniegdzie dało się słyszeć o przygotowaniach na wypadek ataku ze strony Niemiec. Panowało jednak przekonanie, że walki potrwają zaledwie kilka tygodni. Nikt nie spodziewał się, że przerodzą się w najkrwawszą wojnę w historii całego świata.
Dziś, w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej mieszkańcy całej Polski uczcili pamięć tych, którzy we wrześniu 1939 roku stanęli do walki o wolność swojej Ojczyzny. Uroczystości odbyły się także w naszym mieście.
Świdnickie obchody tradycyjnie już odbyły się na placu Konstytucji 3 maja. Wzięli w nich udział: przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Cześć bohaterom oddali także: przedstawiciele Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta, spółek miejskich, instytucji kultury i sportu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Szwadronu Kawalerii RP im. 24. Pułku Ułanów, placówek oświatowych, Domu Pomocy Społecznej, służb mundurowych, Spółdzielni Mieszkaniowej, Klubu Seniorów Lotnictwa, Świdniccy Patrioci oraz świdniczanie.
– Co roku składamy hołd tym, którzy za to, abyśmy mogli dziś świętować oddali swoje życie. Nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny. 1 września 1939 roku to data, którą znają nie tylko Polacy. To dzień, który rozpoczął wybuch II wojny światowej. Największej w XX wieku hekatomby krwi i bestialstwa dwóch totalitaryzmów, za którymi stały sąsiadujące z nami Niemcy i Rosja. Dzisiaj wiemy, że Polska w 1939 roku nie miała szans w takim położeniu geopolitycznym. Pokazała jednak, że potrafi zorganizować polskiego żołnierza na frontach Europy i świata, Polskie Państwo Podziemne, a w czasie okupacji sowieckiej podziemie niepodległościowe – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów.
Głos zabrał również burmistrz Waldemar Jakson: – II Rzeczypospolita Polska prowadziła konkretną politykę historyczną. Pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Polski była wtedy bardzo silna. Wyciągając wnioski musimy podjąć starania o to, żeby jak najszersze grono Polaków było wychowywane w duchu patriotyzmu. Teraz jest czas, który wykorzystujemy. Mam na myśli zbrojenie kraju, umacnianie sojuszy, mądre patrzenie w przyszłość. Nie od rzeczy będzie tu powiedzieć o wojnie rosyjsko-ukraińskiej, która skłoniła nas do przemyśleń i stała się naszą nauczycielką. Musimy się spotykać, czcić tych, którzy walczyli o naszą wolność i głęboko zastanowić się, co robić. Cześć i chwała naszym Bohaterom.
W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego okolicznościowy list odczytała Ewa Szałachwiej, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich: – Pierwszego dnia wojny, w swoim orędziu Prezydent RP Ignacy Mościcki mówił „W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się wokół Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich.” Dla ówcześnie żyjących Polaków odzyskana zaledwie dwie dekady wcześniej niepodległość była wielkim skarbem, którego byli gotowi bronić za cenę ofiary własnego życia. Dziś szczególnie trzeba nam wiary w jedność narodu i gotowości do pracy na rzecz wolności i niepodległości. Wierzę, że także my-współczesne pokolenie Polaków cieszące się wolnym i niepodległym państwem wywiążemy się z odpowiedzialności za ochronę ojczystej ziemi przed starymi i nowymi zagrożeniami.
– Wydarzenia sprzed wielu dekad nadal wymagają od nas refleksji. 1 września nie tylko oddajemy hołd ofiarom i bohaterom wojny, ale także pochylamy się nad dramatem naszego narodu. Dziś w wielu miejscach kraju, który wystawił największe i najtragiczniejsze świadectwo tamtych lat spotykamy się w zadumie. Zjednoczeni myślami i w przeświadczeniu, że wspomniany koszmar nigdy więcej nie może się powtórzyć – dodał starosta Łukasz Reszka.
Po wysłuchaniu przemówień, uczestnicy rocznicowej uroczystości wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Obchody zwieńczyło złożenie kwiatów i zniczy pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Last modified: 1 września, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS