A A+ A++

Planeta Ziemia przez miliony lat kształtowała się w niezwykłe, tętniące życiem miejsce. Jednak w ostatnich dekadach, w wyniku działalności człowieka, obserwujemy i doświadczamy konsekwencji naszych nierozważnych działań m.in. szkodliwego dla środowiska uprzemysłowienia, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczanie powietrza i wód, dewastacji obszarów zielonych, nadmiernej konsumpcji i nadprodukcji odzieży oraz żywności.

Światowy Dzień Sprzątania Świata to globalna inicjatywa, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń i zachęcenie nas wszystkich do działania. To nie tylko symboliczny gest, to praktyczny krok w kierunku zadbania o nasze otoczenie.

Skąd pomysł

Inicjatywa wywodzi się z Estonii, gdzie w 2008 roku ogłoszono akcję Let’s Do It!, której celem było posprzątanie całego kraju w ciągu jednego dnia. Projekt autorstwa jednej osoby szybko przerodził się w ogromny ruch społeczny, który przyciągnął uwagę całego świata. Wzięło w nim udział ponad 50 tys. wolontariuszy, którzy wspólnie posprzątali dzikie wysypiska śmieci w Estonii.

Sukces tej akcji zainspirował inne kraje do podobnych działań, co doprowadziło do ustanowienia Światowego Dnia Sprzątania Świata. Obecnie co roku miliony ludzi na całym świecie angażują się w różnorodne inicjatywy mające na celu walkę z zanieczyszczeniami, a dzień ten stał się symbolem wspólnych starań o czystość planety.

Świat wysyła nam sygnały SOS

Zanieczyszczenia, które produkujemy, mają poważne konsekwencje dla nas i dla przyszłych pokoleń. Już je odczuwamy. Globalne ocieplenie wynikające z nadmiernej emisji gazów skutkuje poważnymi zaburzeniami w ekosystemach. Plastikowe śmieci trafiają do oceanów, zagrażając wodnym ekosystemom. Mikroplastik znajduje się już nawet w naszej wodzie pitnej. Śmieci zalegające w lasach i parkach niszczą naturalne siedliska roślin i zwierząt.

Choć problem zanieczyszczenia wydaje się ogromny, a jego przyczyny mają swe źródła w globalnych działaniach gigantów przemysłowych, każdy z nas może przyczynić się do jego zmniejszenia, we własnym domu, szkole, miejscu pracy, przestrzeni publicznej. Światowy Dzień Sprzątania to doskonała okazja, aby przyłączyć się do działań. Co możemy zrobić? Oto kilka przykładów:

  • weźmy udział w lokalnych akcjach organizowanych z okazji Światowego Dnia Sprzątania Świata. W Pruszkowie tegoroczna akcja odbywa się w najbliższy piątek i sobotę, 20 i 21 września
  • zmieniajmy nawyki – segregujmy śmieci, ograniczajmy zużycie plastiku, wybierajmy produkty przyjazne środowisku
  • wspierajmy inicjatywy ekologiczne – dołączmy do organizacji zajmujących się ochroną środowiska lub wspierajmy je finansowo

Światowy Dzień Sprzątania Świata to dobry początek wprowadzenia codziennych ekologicznych działań, bo każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety.

Dbajmy o nią świadomie każdego dnia, nie tylko podczas specjalnych okazji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkspresowa regeneracja przesuszonych dłoni. Gładka i nawilżona skóra w kilka minut
Następny artykułDomy na brzegu ryzyka. Raport NiK przeraża