A A+ A++

OD REDAKCJI: Rok temu w plebiscycie Supermiasta wybieraliśmy najważniejsze dokonania samorządów w minionym 30-leciu. Teraz wraz z Czytelnikami szukamy wyzwań dla Częstochowy i regionu na najbliższe 20 lat – 16 kwietnia rozpoczniemy w internecie głosowanie, ale wciąż czekamy na opinie ([email protected]). Plebiscyt prowadzony we wszystkich 20 lokalnych oddziałach „Wyborczej” podsumujemy 25 maja podczas gali w Warszawie.

Oto wypowiedź Huberta Wąska, prezesa częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich:

Nie na najbliższe 20 lat – ale wyzwania na już dla powiatowego supermiasta:

1. Przestrzeń dla działań wolna od polityki. Wiemy co lokalni politycy wybierają, mając do wyboru nie robić specjalnie nic i nie tracić poparcia społecznego, a próbować zmian na lepsze, ryzykując ewentualną (nawet niewielką) utratę takiego poparcia… Mając możliwości wpływu na rzeczywistość, nie podejmując konkretnych działań, tracą tylko nasz czas. W dodatku zatrudnieni przez UM eksperci nie bardzo mają możliwość zabierać głos bez zgody tychże polityków. Gdzieś się w tym wszystkim pogubiliśmy…

2. Pokonać kompleksiory. Ile jeszcze można słuchać biadoleń o obiecanym na powrót utraconym lata temu województwie? Duże miasto powiatowe – to mało?

3. Uśmiech. Nie doceniamy tego, co mamy. Lubujemy się w narzekaniu. Bez odpowiedniego dystansu i optymizmu trudno myśleć o podjęciu nawet małego wyzwania

4. Czytajmy! Żadne wyzwanie nie będzie nie do podjęcia. Wiele miast i miasteczek wyprzedza nas i jest się od kogo uczyć.

5. KONKRETNY program związany z rozwojem zieleni miejskiej. Zieleń to przyszłość miast. Gdy Londyn staje się pierwszym miastem-parkiem, w Częstochowie nasze ambicje bycia dużym miastem zaspokaja jeżdżący po ulicach londyński autobus… Nie trzymamy tempa. Na razie, wbrew pozorom, takiego programu brak. Dotkliwy brak. Są tylko luźne hasła, hasełka, ulotki i doraźne nieskoordynowane działania PR-owe (łąki antysmogowe o przypadkowej lokalizacji, brak rzetelnej informacji o planowanych wycinkach drzew, zabawa w wymyślanie nowych hasztagów typu #Częstojasnozielonocośtamchowa

6. Ruch miejski – nowe otwarcie. Takie zaangażowane, zorganizowane, oddolne działania to potężny zastrzyk energii dla miasta. Jeszcze niedawno była szansa na powstanie u nas ruchu miejskiego z prawdziwego zdarzenia. Ale kiedy ostatnio słyszeliśmy coś o nowych pomysłach na poprzemysłowe tereny?, o przyszłości dla Elanexu na przykład? Nastąpiło, i to dość szybko niestety, jakieś wypalenie. Tu bardzo potrzebna jest świeża krew.

Supermiasta i Superregiony 2040 – wszystkie artykuły i opinie o Częstochowie znajdziesz TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Krawczyk pożegnała męża. Kilka wzruszających słów
Następny artykułGenerał przeprasza za tragiczną pomyłkę dot. śmierci policyjnego eksperta. “Jest mi wstyd”