A A+ A++

Jakie wyzwania czekają Lubuskie, Gorzów i Zieloną Górę w następnych dwóch dekadach? Pandemia koronawirusa uświadomiła nam niepewność życia, zaplanowanego, stabilnego, podporządkowanego “krzywej rozwoju”. Więc to może nie dobrobyt i praca są kluczowymi wyzwaniami, ale coś zupełnie innego.

W wyniku wojny, a następnie po wprowadzeniu modernistycznej struktury w miejsce historycznej, miasto nie spełnia wymogów funkcjonalnych i estetycznych. Konieczne jest odtworzenie pierwotnego ładu urbanistycznego i stworzenie nowej wizji centrum miasta. Dane dotyczące migracji wskazują, że miasto traci młode osoby, ale jednocześnie jest zdolne przyciągać nowych mieszkańców, w tym migrantów z zagranicy. Dlatego wizerunek miasta powinien być kryterium wspierającym w podejmowaniu decyzji życiowych. Ważna jest tutaj „strefa czasu wolnego”, czyli kultura, sport, rekreacja oraz jakość środowiska. W przyszłości widzę Gorzów posiadający nową uchwałę krajobrazową, nowe standardy urbanistyczne i spójny system identyfikacji wizualnej.

2. Gorzów  – Lider Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

Zwiększenie i wzmocnienie roli miasta w kreowaniu procesów w ujęciu regionalnym i lokalnym poprzez rozwój powiązań komunikacyjnych oraz sieci kolejowej. Usprawnienia połączenia komunikacyjnego dla centrum Gorzowa poprzez połączenie pomiędzy brzegami Warty – budowa mostu od strony ul. Olimpijskiej wraz z linią tramwajową. Budowa północnej obwodnicy miasta. Dostęp do zelektryfikowanej sieci linii kolejowych, bezpośrednie połączenie kolejowe ze Szczecinem. Rozszerzenie transportu zbiorowego MZK do gmin ościennych, wykorzystanie rzeki Warty jako drogi transportowej i połączenie jej z portami morskimi w Szczecinie i w Świnoujściu, a poprzez system kanałów z krajami Unii Europejskiej. Wykorzystywanie tej drogi do transportu towarów masowych i ruchu pasażersko-turystycznego. Pełnienie roli regionalnej stolicy – centrum usług i węzła komunikacyjnego.

3. Zatrzymajmy młodych, dając im innowacyjny przemysł przyszłości

Gorzów powinien dążyć do rozwoju innowacyjnych branż gospodarki, które będą kluczem do zatrzymania i przyciągania do miasta nowych ludzi. Jako miasto mamy konkretne atuty do kreowania innowacyjnej gospodarki opartej na działalności przemysłowej. Powinniśmy stworzyć warunki: być otwarci na nowości, zmiany, wdrożenia. Powinno to dotyczyć zarówno partnerów publicznych, jak i społecznych i przedsiębiorców oraz być oparte na wzajemnych relacjach.

Wszystko będzie zależało oczywiście od potencjału wdrożeniowego. Trzeba wprowadzić partycypalny model zarządzania miastem. Rozpocząć od zmiany systemu kształcenia i ukierunkowanie go na wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród młodych osób. Tę zmianę należy wdrożyć już na wczesnych etapach edukacji. Dlatego młodzież powinna przechodzić już w szkole podstawowej tzw. wstępną rekrutację przyszłych przedsiębiorców, którzy byliby wspierani w dalszych etapach rozwoju, np. Gorzowski Ośrodek Technologiczny, start-upy, czy inkubatory przedsiębiorczości.

4. Godne starzenie się

Zapewnienie warunków do zdrowego i godnego starzenia się, w tym zapewnienie bezpieczeństwa oraz możliwości uczestnictwa i wsparcia seniorów w życiu społecznym. Stworzenie Ośrodka Aktywności Seniora z dostępem do kompleksowych usług. Warunków do godnego i zdrowego starzenia się poprzez udzielanie pomocy psychologicznej, rehabilitacyjnej i medycznej. OAS ma służyć do integracji i aktywizacji osób starszych poprzez rozwój nowych umiejętności i radzenia sobie w nowych sytuacjach (np. pandemia COVID-19).

Włączenie seniorów w opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami miasta poprzez odwiedziny seniorów w przedszkolach, gdzie np. mogą pomagać przy opiece nad dziećmi (czytanie bajek, wspólny pobyt na placu zabaw). Rewanżowanie się przedszkoli i odwiedziny seniorów w domach dziennego pobytu.

Położenie nacisku na skuteczne docieranie do seniorów (np. dowożenie do aptek, do urzędów, do przychodni lekarskich, rehabilitacji) i pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych.

Zwiększenie nakładów finansowych oraz rozszerzenie katalogu usług w ramach programu „Złota Rączka”. Zacieśnienie współpracy z organizacjami pomocowymi oraz NGO.

Znalezienie rozwiązania na refinansowanie wkładu własnego przez samorząd dla organizacji wspierających seniorów przy realizacji projektów. Zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej, rehabilitacji, bezpłatnej służby zdrowia.

Stworzenie przestrzeni do integracji środowiska 60+, zwiększenie miejsc w domach dziennego pobytu, dostęp do pielęgniarek środowiskowych, opiekunek i osób wspierających seniorów w życiu codziennym. Budowa mieszkań wytchnieniowych i wspomagających dla seniorów.

5. Gorzów regionalną stolicą usług medycznych

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki poprzez nowe inwestycje, czyli budowę Ośrodka Radioterapii, który skupia w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym oraz budowę pawilonu OIOM i Kliniki Hematologii, a także Banku Komórek Macierzystych, znacznie poprawił jakość leczenia pacjentów i zwiększył dostępność usług. Kolejnym krokiem powinna być budowa Centrum Geriatrii. To odpowiedź na problemy starzejącego się społeczeństwa. Zapewni dostęp do pełnej diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji indywidualnej i grupowej. Opieka ta powinna być realizowana zgodnie z potrzebami pacjenta. W poradniach, w ramach opieki dziennej, w domach pacjentów. W niedalekiej przyszłości miasto powinno utworzyć ośrodki opieki paliatywnej. Umożliwią złagodzenie bólu i innych objawów chorobowych, zintegrują aspekty psychologicznej i duchowej opieki nad pacjentem, otoczą wsparciem także rodziny swoich pacjentów.

6. Edukacja szansą na zatrzymanie młodych

Szansą dla miasta jest wyspecjalizowane szkolnictwo ponadpodstawowe i wyższe. Na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego powołano CEZiB, które będzie skupiać w jednym miejscu trzy istniejące placówki oświatowe. Na poziomie kształcenia wyższego powinniśmy skupić się na kształceniu się średniego personelu medycznego – pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Obecna sytuacja na świecie pokazała nam, jak wielkie ma znaczenie kształcenie wyspecjalizowanej kadry. Prof. Zbigniew Religa powiedział: „dodatkowe łóżka i respiratory niewiele zmienią, jeżeli nie będzie miał kto ich obsługiwać”.

Właściwym podstawowym krokiem związanym ze świadomością zawodową powinno być włączenie pracodawców w zajęcia z doradztwa zawodowego już na etapie przedszkoli. Potrzeba zmiany sposobu postrzegania wyboru przyszłego zawodu z opowiadania osób czynnych w danym zawodzie na słuchanie uzasadnień dzieci i młodzieży, dlaczego chcą pracować w danej specjalizacji. Rozwijanie kompetencji dzieci i młodzieży ma ogromny wpływ na naszą przyszłość. “Zawody” w obecnym rozumieniu przestają funkcjonować w najbliższym czasie. Zastąpią je zestawy kompetencji.

7. Zielone płuca miasta

Ostatni rok uświadomił nam wszystkim, jak istotne są „zielone płuca” miasta. Przez rozwój technologii zapomnieliśmy o zachowaniu proporcji między terenami zielonymi a betonową pustynią. Zwiększona świadomość społeczna spowodowała migrację ludności do ościennych gmin.

Sposobem na zatrzymanie stałej ludności w mieście jest zwiększenie nakładów na ekologię i zmniejszenie „samochodozy”, która przyczynia się do powstawania smogu i hałasu. Rozwiązaniem tego problemu powinno być zwiększenie dostępności i atrakcyjności transportu miejskiego, a wcześniej inwestycja w centra przesiadkowe i parkingi „Parkuj i jedź”.

Coraz częściej spotykana jest wycinka drzew i zalewanie miasta betonem. Następstwem tego – jest jedna wielka płyta betonowa, pozbawiona infrastruktury zieleni. To właśnie infrastruktura zieleni odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieście, co jest niezwykle ważne dla nas wszystkich. Szansą na rozwiązanie problemów związanych ze słabym zagospodarowaniem terenów jest zatrudnienie specjalistów zajmujących się zrównoważonym projektowaniem, którzy nie będą się bali przeciwstawić grupom lobbingowym i którzy będą prowadzić politykę przestrzenną „silną ręką”.

Pracując nad przyszła strategią zagospodarowania przestrzennego miasta, należy częściej zadawać pytania „dlaczego”, decyzje które będziemy podejmować, będą niepopularne teraz, natomiast przyniosą wymierne korzyści za kilka lat. Swoje miasto za kilka lat widzę jako te, które całkowicie odrzuciło sposób myślenia, jakim kierowano się od ponad pół wieku, budując miasta na świecie. W myśl powiedzenia Ch. Montgomery: „Miasto może być przyjazne albo dla ludzi, albo dla samochodów, lecz nigdy dla jednych i drugich”. Dlatego moje miasto przyszłości przeznacza środki na budowę ścieżek rowerowych, nowe parki, skwery oraz sieć przedszkoli i żłobków.

Bo moje miasto to środek do celu, jakim jest określony styl życia nas wszystkich.

Wyzwania dla Gorzowa. Piszcie, zgłaszajcie propozycje

Ułóżmy listę siedmiu najważniejszych wyzwań Gorzowa do 2040 r. Zgłaszajcie swoje propozycje. Opisujcie, dlaczego są najważniejsze i co nam przyniosą. Najciekawsze opublikujemy.

Piszcie na: [email protected] lub [email protected]

Głosy zbieramy do 6 kwietnia. Potem ułożymy listę rankingową i zaczynamy wielki plebiscyt Supermiast i Superregionów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKosztowne plany rowerowe Konstancina
Następny artykułWózek wielofunkcyjny, czyli wózek gondola i spacerówka w jednym